بلیط هواپیما تور خارجی

مسجد گلابر

تاریخ انتشار : ۱۷ آذر, ۱۳۹۷ - تاریخ آخرین بروزرسانی : ۱۶ آذر ۱۳۹۷
مسجد گلابر زنجان زنجان

مسجد تاریخی گلابر از جمله قدیمی ترین مساجد استان زنجان است که جزو پروژه های مرمتی اداره کل میراث فرهنگی،‌صنایع دستی و گردشگری استان قرار دارد.مسئول روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، ‌صنایع دستی و گردشگری استان زنجان از بازدید مدیرکل میراث فرهنگی و معاونین از میزان و نحوه مرمت مسجد تاریخی روستای گلابر خبر داد. این مسجد تاریخی مربوط به دوره سلجوقی می باشد و محراب مسجد تماماً از سنگ سفید ساخته شده و برآن، اسماء جلاله و اسامی ائمه اطهار نام حضرت فاطمه (س) همراه با نقوش اسلیمی زیبایی حکاکی شده است. از ویژگی های این مسجد محراب سنگی و کتیبه های سنگی به خط کوفی آن است.مرمت و ساماندهی مسجد گلابر شامل بازسازی سقف مسجد و دیواره های فرو ریخته این مسجد است.

این بنا در روستای گلابر در ۵۲ کیلومتری جنوب زنجان واقع شده است . در این روستا، آثاری از قلعه زیبایی در بالای کوه مشرف بر روستا دیده می شود . در دامنه غربی این ارتفاعات، تل تاریخی مسجد جامع قلابر واقع شده که مورد حفاری قرار گرفته و مجموعه بسیار ارزشمندی از دل خاک نمایان شده است . این مجموعه از یک مسجد و یک خانقاه که احتمالا بقعه هم می تواند باشد، تشکیل شده. نقشه مسجد، مربع نسبتا کوچک که دورتادور آن تا ارتفاع ۵/۱متری، از سنگ نوع تراورتن نامرغوب ساخته شده ودر منتهی الیه آن، کتیبه ای متمایل به خط نسخ در دورتادور مسجد حکاکی شده است . محراب مسجد تماما از سنگ سفید ساخته شده و بر آن، اسماء جلاله و اسامی ائمه اطهار و نام حضرت فاطمه (ع) همراه با نقوش اسلیمی حکاکی شده است .

مسجد گلابر

پربازدیدترین ها:
PDFPrint

سوئیت تبریز تور
 

نظر کاربران :

 • حسن حسن زاده

  مسجد زیبا است یک نمونه از زیبای مسجد محراب قدیمی این مسجد است

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۲۱:۴۹:۳۱ پاسخ دادن
 • مهرنوش زاده رفيع

  اکنون به عنوان مسجد مورد استفاده اهالی گلابر است و ساختمان شمالی آن که گمان می رفت مقبره برخی بزرگان باشد ،اما به دلیل یافت نشدن مشخصات در حال حاضر قسمت زنانه است

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۱۴:۳۸:۰۸ پاسخ دادن
 • سفریتو

  طی چند سفر که به زنجان داشتم هنوز دارن درستش میکنن این مسجد گلابر اما خیلی اروم دارن کار میکنن

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۰۹:۴۰:۳۰ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *