بلیط هواپیما سوئیت تبریز

مسجد گلابر

۱۶ آذر ۱۳۹۷مسجد گلابر استان زنجان زنجان

مسجد تاریخی گلابر از جمله قدیمی ترین مساجد استان زنجان است که جزو پروژه های مرمتی اداره کل میراث فرهنگی،‌صنایع دستی و گردشگری استان قرار دارد.مسئول روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، ‌صنایع دستی و گردشگری استان زنجان از بازدید مدیرکل میراث فرهنگی و معاونین از میزان و نحوه مرمت مسجد تاریخی روستای گلابر خبر داد. این مسجد تاریخی مربوط به دوره سلجوقی می باشد و محراب مسجد تماماً از سنگ سفید ساخته شده و برآن، اسماء جلاله و اسامی ائمه اطهار نام حضرت فاطمه (س) همراه با نقوش اسلیمی زیبایی حکاکی شده است. از ویژگی های این مسجد محراب سنگی و کتیبه های سنگی به خط کوفی آن است.مرمت و ساماندهی مسجد گلابر شامل بازسازی سقف مسجد و دیواره های فرو ریخته این مسجد است.

این بنا در روستای گلابر در ۵۲ کیلومتری جنوب زنجان واقع شده است . در این روستا، آثاری از قلعه زیبایی در بالای کوه مشرف بر روستا دیده می شود . در دامنه غربی این ارتفاعات، تل تاریخی مسجد جامع قلابر واقع شده که مورد حفاری قرار گرفته و مجموعه بسیار ارزشمندی از دل خاک نمایان شده است . این مجموعه از یک مسجد و یک خانقاه که احتمالا بقعه هم می تواند باشد، تشکیل شده. نقشه مسجد، مربع نسبتا کوچک که دورتادور آن تا ارتفاع ۵/۱متری، از سنگ نوع تراورتن نامرغوب ساخته شده ودر منتهی الیه آن، کتیبه ای متمایل به خط نسخ در دورتادور مسجد حکاکی شده است . محراب مسجد تماما از سنگ سفید ساخته شده و بر آن، اسماء جلاله و اسامی ائمه اطهار و نام حضرت فاطمه (ع) همراه با نقوش اسلیمی حکاکی شده است .

مسجد گلابر

رزرو هتل جااینجاس

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

 • حسن حسن زاده

  مسجد زيبا است يك نمونه از زيباي مسجد محراب قديمي اين مسجد است

  ۲۷ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • مهرنوش زاده رفيع

  اكنون به عنوان مسجد مورد استفاده اهالي گلابر است و ساختمان شمالي آن كه گمان مي رفت مقبره برخي بزرگان باشد ،اما به دليل يافت نشدن مشخصات در حال حاضر قسمت زنانه است

  ۱۷ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • سفریتو

  طی چند سفر که به زنجان داشتم هنوز دارن درستش میکنن این مسجد گلابر اما خیلی اروم دارن کار میکنن

  ۲۷ آذر, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *