بلیط هواپیما تور خارجی

مسجد مولانا

2014-03-02مسجد مولانا خراسان رضوی تایباد

مسجدی قدیمی است که در شهر تایباد استان خراسان رضوی قرار دارد. این بنای تاریخی، از دوره تیموریان باقی مانده و به نام مسجد و مزار مولانا شیخ زین الدین شناخته می‌شود.
بانی این مسجد پیر احمد خوافی وزیر شاهرخ بهادر تیموری می‌باشد و مسجد در سال ۸۴۸ هجری قمری به دستور وی ساخته شده‌است. اهمیت این بنا بیش‌تر از لحاظ دارا بودن کتیبه‌های زیبای سر در، کاشی کاری معرق و حواشی آن است که از هر جهت، شامل نکات ظریف هنری و ویژگی‌های دوره تیموری است .

در کتیبه کاشی معرق تاریخی مسجد، نام شاهرخ و پیر احمد خوافی خوانده می‌شود. گذشته از کتیبه تاریخی ایوان و حواشی آن، کتیبه‌ای بر روی سنگ نقر شده‌است و در بالای سر قبر قرار دارد . این کتیبه منظوم که به خط نستعلیق نوشته شده، حاکی از این است که معجر مشبکی از سنگ رخام در سال ۱۰۳۰ هجری قمری از طرف خواجه درویش نامی برای قبر شیخ زین الدین علی ساخته شده‌است . این معجر هم اینک در خارج مسجد و جلو ایوان نصب شده‌است . بنا تحت شماره ۳۰۹، در زمره آثار تاریخی به ثبت رسیده‌است.

زين‌الدين‌ ابوبكر، يكي‌ از صوفيان‌ برجسته‌ قرن‌ هشتم‌ هجري‌ است ‌كه‌ در سال‌ 791 هجري قمري وفات‌ يافته‌ است‌. مقبره‌ مولانا زين‌ الدين‌ ابوبكر، در ابتداي‌ جاده‌ تايباد به‌ خواف واقع‌ شده‌ است‌. بر اطراف‌ مرقد ، معجري‌ كشيده‌ شده‌ است‌ و دو لوح‌ سنگي‌ خاكستري‌ رنگ‌ ، يكي‌ بر روي‌ قبر و ديگري‌ دربالاي‌ سر آن‌ بصورت‌ افراشته‌ قرار داده‌ شده‌اند. معجر خاكستري‌ در سال‌ 1030 هجري قمري توسط‌ شخصي‌ بنام‌ (خواجه‌ درويش‌) تقديم‌ مزار شده‌ است‌. در برابر مزار مزبور، بناي‌ مجللي‌ وجود دارد كه‌ در سال‌ 848 هجري قمري ‌توسط‌ پيراحمد خوافي‌ – وزير شاهرخ‌ ، پسر تيمور – جهت‌ مسجد و نماز خانه‌ بنا گرديده‌ است‌. در شرق‌ مقبره‌ مولانا ، در ميان‌ قبرستاني‌ بنايي‌ قرار دارد كه‌ به‌ مقبره‌ شيخ‌ زين‌ الدين‌ علي‌ – پدر شيخ‌ زين‌ الدين‌ ابوبكر – منسوب‌ است‌.

پربازدیدترین ها:

مسجد مولانا

مسجد مولانا

مسجد مولانا

مسجد مولانا

مسجد مولانا

مسجد مولانا

مسجد مولانا

مسجد مولانا

نمای داخلی و محراب مسجد مولانا ابوبکر تایبادی

PDFPrint

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

لطفا نظر خود را برای این مطلب بنویسید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جاجیگا تور