بلیط هواپیما تور خارجی

مسجد صفی

تاریخ انتشار : ۱۸ آبان, ۱۳۹۲ - تاریخ آخرین بروزرسانی : ۱۳ مهر ۱۳۹۷
مسجد صفی گیلان رشت

مسجد صفی رشت ، که نام دیگر آن مسجد شهیدیه است، یکی از مساجد تاریخی شهر رشت است. این مسجد در بافت قدیمی رشت، در محدوده‌ی بازار قرار دارد. دقیقا مشخص نیست این مسجد چه زمانی ساخته شده است اما گفته می‌شود شیخ صفی‌الدین اردبیلی با شیخ زاهد گیلانی دوست بوده و به همین دلیل به گیلان سفر می‌کند و در محل فعلی چاهی حفر می‌کند و عبادتگاهی می‌سازد که بعدها به مسجد تبدیل می‌شود. این مسجد با شماره‌ی ۱۹۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
برخی از مورخان این مسجد را قبر محمدباقر میرزا ملقب به صفی میرزا پسر بزرگ شاه عباس اول می دانند که با بدخواهی اطرافیان پدر به دستور وی کشته شد و در این محل دفن شده است.برخی معتقدند علت نامگذاری این مسجد به شهیدیه قتل ناحق صفی الدین میرزا است.
مسجد صفی از اماکن مذهبی رشت طبق عبارتی که روی یک کاشی در داخل محراب دیده می شود در سال ۱۳۳۴ هجری قمری (۱۲۹۵ ه.ش) به دست حاجی یوسف کاشی ساز تجدید بنا شد.
در ضلع شمالی مسجد صفی رشت دو درب ورودی متوالی قرار دارد که اولین ورودی به صورت هلالی و از پروفیل و چوب در چند سال اخیر ساخته شده است.
سر در ورودی دوم و اصلی مسجد صفی از اماکن مذهبی رشت از دو قوس تشکیل شده که به قوس اول آیه اول سوره اسری و در قوس دوم حدیث ” و لایه علی بن ابی طالب حصنی ….” کاشی کاری شده است.
در قسمت جنوبی مسجد محراب و سه فلیپا به ارتفاع تقریبی ۴ متر و به قطر یک متر وجود دارد.
دو فلیپا از کف به ارتفاع یک متر با کاشی های لاجوردی کاشی کاری شده و فلیپا سوم به شکل زیبایی با سرستونی از گل و بوته گچ بری شده است. فاصله فلیپاها از همدیگر ۳ متر است.
در محراب مسجد صفی از اماکن مذهبی رشت گچ بری های زیبایی به صورت آیات قرآن همراه با گل و بوته کار شده و در کاشی کاری های محراب تاریخ تجدید بنای مسجد به تاریخ۱۳۴۴ هجری قمری (۱۳۰۵ ه.ش) دیده می شود و گچ بری های مسجد و فلیپاها نیز به همین تاریخ است.
گلدسته مدور و آجری مسجد که در ضلع جنوبی آن قرار دارد مشخص ترین جلوه بیرونی مسجد صفی است. قطر گلدسته ۲ متر و سقف گلدسته چوبی با پوشش سفالین است. گلدسته یک راه پله برای بالارفتن و چند روزنه برای ورود نور دارد.
از دیگر بخش های دیدنی مسجد صفی از اماکن مذهبی رشت چاه صاحب الزمان (عج) به فاصله ۳ متری از جنوب غربی گلدسته است که از قدیم مورد احترام مردم منطقه و محل عرضه نذورات بوده است.

مسجد صفی

————————————————————————————————————————————————————————————————————–
مسجد صفی تاریخی‌ترین مسجد رشت است، در محله‌ای به همان نام واقع شده‌است و به نام‌های مسجد سفید و شهیدیه نیز معروف است.

پربازدیدترین ها:

تاریخ بنای اولیه این مسجد دقیقا روشن نیست. بر اساس یک روایت شیخ صفی الدین اردبیلی به دلیل دوستی با شیخ زاهد گیلانی در سفری به گیلان در محله فعلی چاهی می‌کند و عبادتگاهی سازد که بعدها به مسجد تبدیل می‌شود.

بعضی از تاریخ نویسان این مسجد قبر محمدباقر میرزا ملقب به صفی میرزا پسر بزرگ شاه عباس اول می‌دانند که با بدخواهی اطرافیان پدرش به دستور آنان کشته شده‌است و در آن محل دفن شده‌است. برخی باور دارند علت نامگذاری این مسجد به شهیدیه قتل ناحق صفی الدین میرزا است.

مسجد صفی طبق عبارتی که روی یک کاشی در داخل محراب دیده می‌شود در سال ۱۳۳۴ هجری قمری (۱۲۹۵ ه.ش) به دست حاج یوسف کاشی ساز تجدید بنا شده‌است.

در قسمت جنوبی محراب مسجد سه فلیپا به ارتفاع تقریبی چهار متر و به قطر یک متر وجود دارد.

چاه صاحب الزمان احتمالاً همان چاهی است که به دست شیخ صفی الدین اردبیلی حفر شده‌است.

مسجد صفی رشت به شماره ۱۹۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

مسجد صفی

مسجد صفی

PDFPrint

سوئیت تبریز تور
 

نظر کاربران :

 • محمد

  نماز به امامت آیت الله رودباری ساختمان قدیمی متعلق به دوره صفوی

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۱۹:۲۸:۲۰ پاسخ دادن
 • حسن حسن زاده

  واقعا مسجد زیبا وتاریخی است که حال هوای معنوی دارد به خصوص معماری مسجد که طرح خاصی دارد

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۱۱:۱۰:۰۴ پاسخ دادن
 • سفریتو

  مسجد صفی به خاطر واقع شدن در بازار رشت محلی شلوغ است مخصوصا در زمان نماز ظهر

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۱۰:۱۹:۴۲ پاسخ دادن
 • علی رضا احمدی

  لطفا چگونه به این مکانها برویم

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۱۸:۲۶:۳۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *