رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۸ آبان ۱۴۰۰

مسجد زیرده اردکان

اشتراک گذاری

مسجد زیرده اردکان ، قدیمی‌ترین مسجد شهرستان اردکان است که ظاهرا در اوائل قرن ۱۰ هجری قمری در محله زیرده این شهرستان بنا شده است. بر در ورودی قسمت تابستانی این مسجد، دری ساده است و عبارتی به خط نسخ بر روی آن کنده کاری شده است. گفتنی است، بر لنگه سمت راست این در عبارت «قربه الی الله قاسم حاجی جلال» و بر لنگه سمت راست ‌این در عبارت «مسجد زیر قریه اردکان سنه ۹۸۹» حک شده است.

در بالای محراب ایوان تابستانی این مسجد، ‌قطعه سنگ با ابعاد ۱۰ در ۳۰ سانتیمتر قرار گرفته است. که عبارتی نیز بر روی آن حک شده است. شایان ذکر است؛ محراب این مسجد دارای کاشی کاری زیبایی است و قسمتی از قطعات کاشی آن را از جا خارج ساخته‌اند. و در دیوار سمت چپ محراب قرار داده‌اند، قطعات باقی‌مانده در محراب چهار کاشی مربع و یک قطعه مثلث شکل است که در مجموع در محیطی به طول و عرض ۹۰ × ۳۰ سانتیمتر قرار گرفته است.

مسجد زیرده

مسافران اردکان می‌توانند پس از گشت‌وگذار در شهرستان اردکان سری به مسجد قدیمی و کوچک زیرده بزنند که در محله‌ای به همین نام قرار دارد. اگر به شهر یزد سفر کردید بازدید از مسجد زیرده اردکان را از دست ندهند. چرا که این مسجد با توجه به پیشینه‌ی تاریخی که دارد توجه گردشگران بسیاری را به سوی خود می‌کشاند. پس از بازدید از مسجد زیرده برای گشت‌وگذار به سمت بازار قدیم اردکان بروید . از صنایع دستی آن سوغاتی را برای عزیزانتان به یادگار ببرید. همچنین می‌توانید سری به دیگر دیدنی های شهر یزد همچون مسجد جامع اردکان و مسجد چرخاب بزنید و معماری بی‌نظیر بناهای آن را ببینید.

 

 

 

zirde-d مسجد زیرده

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *