رزرو هتل فضاگشت
۱۳ آذر ۱۳۹۳

مسجد زردک

اشتراک گذاری

این مسجد در شمال غرب شهرستان اردکان قرار دارد. با توجه به شواهد موجود در بنا، قدمت آن را می توان مربوط به قرن هفتم هـ. ق دانست.

بنای مسجد شامل فضای زیر گنبد به ابعاد ۴×۴ متر ، ایوان کوچک و دو فضای دهلیز مانند به جای شبستان است . فضایی مانند گرمخانه نیز در پشت صحن و در ضلع شمالی مسجد دیده می شود . آثار به جای مانده در اطراف مسجد نشان می دهد این مسجد در گذشته دارای فضاهای دیگری هم بوده که به مرور زمان و در اثر رطوبت حاصل از کشت زمین های مجاور ، از بین رفته است.

اجاره خودرو

به گزارش روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان یزد : مسجد زردک قدیمی ترین مسجد تاریخی در شهرستان اردکان است که قدمت آن به دوره پنجم هجری قمری بر می گردد و این مسجد از نظر معماری بسیار ارزشمند و زیبا است.

مسجد زردک به « گنج گلین » معروف است ، چرا که در طول قرن ها در برابر حوادث طبیعی مقاومت کرده و گنبد گلین آن آسیبی ندیده است . این گنبد زیبا بر روی چهار ستون استوار است و در دو طرف محراب ۷ لایه گچ دیده می شود که نشان از قدمت مسجد دارد.

حیاط مسجد قدیمی زردک در حد فاصل ایوان و شبستان قرار دارد و برای نماسازی دیواره های حیاط از یک نوع ساروج ( ساخته شده از ماسه نرم ، آهک و رنگ رناس ) استفاده شده است .
در ضلع شرقی مسجد دالانی به طول ۹ متر و عرض ۳ متر وجود دارد که به « خانقاه » معروف است و این محل برای مسافرانی بوده که از اردکان عبور می کردند و در وقفنامه جامع الخیرات آمده « هر مسافر اجازه داشت که به مدت سه روز در آن بیتوته نماید و خادم مسجد از موقوفات مربوط وی را پذیرایی کند . »

مسجد زردک به شماره ثبتی ۲۴۴۸ و در تاریخ ۱۹/۷/۷۸ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است .
ساختمان این مسجد از خشت است و گنبدی کوچک و یک ایوان در ضلع شمالی گنبد دارد که گنبد آن بر فضایی مربع‌ شکل به ابعاد چهار متر بنا شده است.

masjed zardok-b مسجد زردک

 

منبع : ارتاکاوا

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *