بلیط هواپیما سوئیت تبریز

مسجد جامع سبزه میدان اسکو

۴ بهمن ۱۳۹۷مسجد جامع سبزه میدان اسکو آذربایجان شرقی اسکو

مسجد جامع سبزه میدان اسکو از قدیمی ترین مساجد آذربایجان شرقی است که با قدمتی چهارصد ساله مربوط به دوره صفوی بوده و دارای شبستان های متعدد، ستون های سنگی و سرستون های مختلف است که در ساخت آن هیچ سازه بتنی بکار نرفته و تنها از ساروج برای قرار دادن اجزای مختلف در سازه این مسجد استفاده شده است. در این مسجد ده شبستان برای جلسات خصوصی و نشست های قرآنی و ده شاه نشین نیز برای استراحت نمازگزاران و تلاوت قرآن در نظر گرفته شده است. بدلیل قرارگیری مسجد در شیب طبیعی، مناره ای برای جلوگیری از حرکت بنای مسجد ساخته شده است.

سبزه میدان جزو مساجد ایوان دار و تك مناره است كه با چهار هزار متر مربع مساحت، در ردیف بزرگترین مساجد آذربایجان شرقی قرار دارد.این مسجد به ثبت آثار ملی ایران نیز رسیده است.مسجد جامع سبزه میدان اسکو از قدیمی ترین مساجد آذربایجان شرقی است که به روش معماری اسلامی ساخته شده است.این مسجد دارای ۱۵ گنبد و به صورت تك ایوانه است كه زیبایی خاص و با شكوهی به معماری بنا بخشیده است.

سبزه میدان از مساجد ایوان دار و تك مناره است كه با چهار هزار متر مربع مساحت، در ردیف بزرگترین مساجد آذربایجان شرقی قرار دارد.این مسجد همچنین از ۱۳ رواق و شبستان های زنانه و مردانه تشكیل شده كه برای مرمت آن بیش از دومیلیارد ریال هزینه شده است.بازسازی ایوان غربی، سبك سازی و ایزوگام سقف، تعویض درب و پنجره ها، تعویض آجرهای گنبد های داخلی، كاشی كاری محراب، بندكشی و چكش كاری ستون ها و ترمیم رواق ها بخشی از فعالیت های مرمتی انجام گرفته در مسجد جامع سبزه میدان اسكو به شمار می رود.

مسجد سبزه میدان در سال ۷۸ به شماره ۲۵۱۷ در فهرست آثار ملی كشور ثبت شده و مرمت و بازسازی آن جزو مصوبات سفر ریاست جمهوری به آذربایجان شرقی بود.


مسجد جامع سبزه میدان اسکو
مسجد جامع سبزه میدان اسکو

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

 • حسن حسن زاده

  مسجد زيبا و تاريخي است به خصوص مناره زيبايش كه بسيار ديدني است و با قدمت زياد كه ساليان پا برجا است

  ۱۰ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • محمد

  دسترسی به تاریخ ۵۰۰ سال پیش..یکی از مکان های تاریخی شهر اسکو

  ۹ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *