بلیط هواپیما

مسجد جامع زواره اردستان

۱۴ فروردین ۱۳۹۷مسجد جامع زواره اردستان استان اصفهان اردستان

بناي مسجد جامع زواره دربخش مركزي زواره، در ۱۵ كيلومتري شمال خاوري اردستان واقع شده و با توجه به مدارک موجود، اولين مسجد چهار ايواني ايران است كه در دوره سلجوقي ساخته شده و اصالت خود را به نحو شايسته‌اي محفوظ داشته است. اين مسجد به وسعت حدود ۱۲۰۰ مترمربع با مصالح آجر و سنگ و گچ و خاک و با نقشه چهار ايواني و طرح مستطيلشكل ساخته شده و مشتمل بر صحن چهار گوش، ايوان‌هاي چهارگانه، گنبدخانه، شبستان،رواق، سردر، مناره، محراب گچبري نفيس و كتيبه‌هايي زيباست. سطح مسجد حدود يک متر اززمين‌هاي اطراف مرتفع‌تر و داراي دو سردر ورودي مزين به آجركاري و طاق نماهاي درخور توجه در ضلع خاوري و باختري است.

از اين ورودي‌ها مي‌توان وارد فضاي طاق دار وسپس صحن مسجد شد. صحن مسجد به ابعاد ۵/۱۶×۱۸ متر در چهار طرف داراي ايوان و دهانههاي طاق دار است. كف صحن با آجر و سنگ فرش شده است. بر پيشاني نماي صحن، كتيبه بنايمسجد را به خط كوفي و با آجر تراش به صورت سرتاسري نوشته‌اند كه متأسفانه بخش عمدهآن از بين رفته است. با توجه به ريختگي‌هاي موجود به يقين نمي ‌توان از باني و سالتاريخ آن سخن گفت، اما به نظر آندره گدار با توجه به موقعيت قرارگيري حروف تاريخي،تاريخ بنا نمي ‌تواند جز (۵۳۰هـ . ق) باشد. همچنين با توجه به مشابهت بسيار اينمسجد با مسجد جامع اردستان و هم زماني تقريبي آنها و وجود كلمه «احمد» در كتيبهجامع زواره، به احتمال زياد، باني آن همان باني مسجد جامع اردستان (ابوطاهر بنغالي) بوده است.

مسجد جامع زواره اردستان

رزرو تورهای مسافرتی در لست تورز و توریاب:

مسجد جامع زواره اردستان

مسجد جامع زواره اردستان

مسجد جامع زواره اردستان

سوئیت تبریز
 

نظر کاربران :

 • محمد

  اولین مسجد چهار ایوانی ایران را عشق است

  ۱۰ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • کامران فاضلی

  اولین مسجدی که اساساً با طرح چهار ایوانه ساخته شده‌است، مسجد جامع زواره می‌باشد

  ۳ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • مریم پورابوطالب

  جالب است

  ۸ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • علیرضا

  سلام.عذر میخوام میخواستم بگم که عکس هایی که برای مسجد جامع زواره گذاشتید اشتباه هستند و مربوط به مسجد جامع اردستان هستند البته عکس چهارم فکر کنم درسته .مسجد جامع زواره یک طبقه و مسجد جامع اردستان دوطبقه است .
  لطفا اصلاح بفرمایید.
  باتشکر.

  ۹ دی, ۱۳۹۴ پاسخ دادن
  • اسلوب

   باتشکر از شما همه تصاویر اصلاح شد .

   ۱۰ دی, ۱۳۹۴

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *