بلیط هواپیما سوئیت تبریز

مسجد جامع زواره اردستان

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۴ فروردین ۱۳۹۷

بنای مسجد جامع زواره دربخش مرکزی زواره، در ۱۵ کیلومتری شمال خاوری اردستان واقع شده و با توجه به مدارک موجود، اولین مسجد چهار ایوانی ایران است که در دوره سلجوقی ساخته شده و اصالت خود را به نحو شایسته‌ای محفوظ داشته است. این مسجد به وسعت حدود ۱۲۰۰ مترمربع با مصالح آجر و سنگ و گچ و خاک و با نقشه چهار ایوانی و طرح مستطیلشکل ساخته شده و مشتمل بر صحن چهار گوش، ایوان‌های چهارگانه، گنبدخانه، شبستان،رواق، سردر، مناره، محراب گچبری نفیس و کتیبه‌هایی زیباست. سطح مسجد حدود یک متر اززمین‌های اطراف مرتفع‌تر و دارای دو سردر ورودی مزین به آجرکاری و طاق نماهای درخور توجه در ضلع خاوری و باختری است.

از این ورودی‌ها می‌توان وارد فضای طاق دار وسپس صحن مسجد شد. صحن مسجد به ابعاد ۵/۱۶×۱۸ متر در چهار طرف دارای ایوان و دهانههای طاق دار است. کف صحن با آجر و سنگ فرش شده است. بر پیشانی نمای صحن، کتیبه بنایمسجد را به خط کوفی و با آجر تراش به صورت سرتاسری نوشته‌اند که متأسفانه بخش عمدهآن از بین رفته است. با توجه به ریختگی‌های موجود به یقین نمی ‌توان از بانی و سالتاریخ آن سخن گفت، اما به نظر آندره گدار با توجه به موقعیت قرارگیری حروف تاریخی،تاریخ بنا نمی ‌تواند جز (۵۳۰هـ . ق) باشد. همچنین با توجه به مشابهت بسیار اینمسجد با مسجد جامع اردستان و هم زمانی تقریبی آنها و وجود کلمه «احمد» در کتیبهجامع زواره، به احتمال زیاد، بانی آن همان بانی مسجد جامع اردستان (ابوطاهر بنغالی) بوده است.

685 مسجد جامع زواره اردستان

686 مسجد جامع زواره اردستان

687 مسجد جامع زواره اردستان

688 مسجد جامع زواره اردستان

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

 • محمد

  اولین مسجد چهار ایوانی ایران را عشق است

  ۱۰ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • کامران فاضلی

  اولین مسجدی که اساساً با طرح چهار ایوانه ساخته شده‌است، مسجد جامع زواره می‌باشد

  ۳ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • مریم پورابوطالب

  جالب است

  ۸ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • علیرضا

  سلام.عذر میخوام میخواستم بگم که عکس هایی که برای مسجد جامع زواره گذاشتید اشتباه هستند و مربوط به مسجد جامع اردستان هستند البته عکس چهارم فکر کنم درسته .مسجد جامع زواره یک طبقه و مسجد جامع اردستان دوطبقه است .
  لطفا اصلاح بفرمایید.
  باتشکر.

  ۹ دی, ۱۳۹۴ پاسخ دادن
  • اسلوب

   باتشکر از شما همه تصاویر اصلاح شد .

   ۱۰ دی, ۱۳۹۴

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *