بلیط هواپیما تور خارجی

مسجد جامع زواره اردستان

تاریخ انتشار : ۶ مهر, ۱۳۹۲ - تاریخ آخرین بروزرسانی : ۱۴ فروردین ۱۳۹۷
مسجد جامع زواره اردستان اصفهان اردستان

بنای مسجد جامع زواره دربخش مرکزی زواره، در ۱۵ کیلومتری شمال خاوری اردستان واقع شده و با توجه به مدارک موجود، اولین مسجد چهار ایوانی ایران است که در دوره سلجوقی ساخته شده و اصالت خود را به نحو شایسته‌ای محفوظ داشته است. این مسجد به وسعت حدود ۱۲۰۰ مترمربع با مصالح آجر و سنگ و گچ و خاک و با نقشه چهار ایوانی و طرح مستطیلشکل ساخته شده و مشتمل بر صحن چهار گوش، ایوان‌های چهارگانه، گنبدخانه، شبستان،رواق، سردر، مناره، محراب گچبری نفیس و کتیبه‌هایی زیباست. سطح مسجد حدود یک متر اززمین‌های اطراف مرتفع‌تر و دارای دو سردر ورودی مزین به آجرکاری و طاق نماهای درخور توجه در ضلع خاوری و باختری است.

از این ورودی‌ها می‌توان وارد فضای طاق دار وسپس صحن مسجد شد. صحن مسجد به ابعاد ۵/۱۶×۱۸ متر در چهار طرف دارای ایوان و دهانههای طاق دار است. کف صحن با آجر و سنگ فرش شده است. بر پیشانی نمای صحن، کتیبه بنایمسجد را به خط کوفی و با آجر تراش به صورت سرتاسری نوشته‌اند که متأسفانه بخش عمدهآن از بین رفته است. با توجه به ریختگی‌های موجود به یقین نمی ‌توان از بانی و سالتاریخ آن سخن گفت، اما به نظر آندره گدار با توجه به موقعیت قرارگیری حروف تاریخی،تاریخ بنا نمی ‌تواند جز (۵۳۰هـ . ق) باشد. همچنین با توجه به مشابهت بسیار اینمسجد با مسجد جامع اردستان و هم زمانی تقریبی آنها و وجود کلمه «احمد» در کتیبهجامع زواره، به احتمال زیاد، بانی آن همان بانی مسجد جامع اردستان (ابوطاهر بنغالی) بوده است.

مسجد جامع زواره اردستان

پربازدیدترین ها:

مسجد جامع زواره اردستان

مسجد جامع زواره اردستان

مسجد جامع زواره اردستان

PDFPrint

سوئیت تبریز تور
 

نظر کاربران :

 • کامران فاضلی

  اولین مسجدی که اساساً با طرح چهار ایوانه ساخته شده‌است، مسجد جامع زواره می‌باشد

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۲۱:۴۴:۴۳ پاسخ دادن
 • مریم پورابوطالب

  جالب است

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۱۲:۱۹:۱۶ پاسخ دادن
 • علیرضا

  سلام.عذر میخوام میخواستم بگم که عکس هایی که برای مسجد جامع زواره گذاشتید اشتباه هستند و مربوط به مسجد جامع اردستان هستند البته عکس چهارم فکر کنم درسته .مسجد جامع زواره یک طبقه و مسجد جامع اردستان دوطبقه است .
  لطفا اصلاح بفرمایید.
  باتشکر.

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۱۱:۰۴:۰۷ پاسخ دادن
  • اسلوب

   باتشکر از شما همه تصاویر اصلاح شد .

   پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۱۰:۱۱:۵۲

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *