جدیدترین ها
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

مسجد جامع دوحصاران آیسک

تاریخ بروزرسانی :
۲۶ مرداد ۱۴۰۲

مسجد جامع دوحصاران آیسک واقع در روستای دوحصاران از بناهای تاریخی ارزشمند می باشد. زمان ساخت این بنا طبق نظر كارشناس باستان شناسی به دوره زندیه نسبت داده می شود. این بنا در داخل بافت تاریخی روستای دوحصاران واقع شده و در سال ۱۳۸۴ با شماره ۱۵۳۱۳ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

مسجد جامع دوحصاران آیسک1 مسجد جامع دوحصاران آیسک

معماری مسجد جامع دوحصاران

مسجد جامع تاریخی دوحصاران شامل؛ سردر ورودی، صحن، ایوان ها و شبستان است. ورودی بنا در ضلع شمال غرب بنا واقع شده و دارای طاقی است. جناغی که پوشش آن به کمک تویزه صورت گرفته است. در محل ورودی فضاهای دیگری مانند آب انبار و حمام نیز وجود داشته که در حال حاضر بخش های زیادی از آنها تخریب شده است. ایوان اصلی بنا در ضلع جنوب غرب واقع شده، این ایوان که دارای ۸/۵ متر عمق است. دارای طاق جناغی بوده و با آجر ساخته شده است. فضای ایوان به وسیله دو تویزه و پوشش گنبدی حد فاصل آنها مسقف شده و در انتهای ایوان محراب بنا با تزئینات مختلف کاربندی گچی واقع شده است.

در مقابل این ایوان یعنی در ضلع شمال شرق صحن، ایوان کوچکتری قرار دارد. این ایوان که با خشت بنا شده نیز طاقی جناغی دارد. در ضلع شمال غرب صحن شبستان بنا قرار دارد که دارای یک ستون چهار ضلعی در مرکز و چهار گنبد چهار ترک است، محراب بنا داری تزئینات متنوع گچبری بوده و داخل شبستان قرار گرفته است. زمان احداث مسجد جامع روستای دوحصاران بخش آیسک به دوره های قاجار و زندیه بر می گردد و داخل بافت تاریخی روستا واقع شده است. براساس سنگ لوح موجود در شبستان مسجد، این بنا توسط شخصی به نام کربلایی حسن خان ساخته و سال ۱۲۳۲ به همت دخترش تعمیر شده است.

مسجد جامع دوحصاران آیسک مسجد جامع دوحصاران آیسک

نحوه دسترسی

آدرس : خراسان جنوبی ، سرایان ، آیسک ، روستای دوحصاران

           
برو بالا
 

نظر کاربران : با ورود به حساب کاربری از نوشتن نظر خود امتیاز کسب کنید

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.