رزرو هتل ایران بوم گردی

محوطه باستانی کاظم حمد خوزستان با بیل‌ و کلنگ تخریب شد!

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲۸ فروردین ۱۳۹۷

تاریخ خبر : ۱۳۹۲/۱۲/۱۲ – خبرگزاری میراث‌فرهنگی ـ گروه میراث‌فرهنگی ـ محوطه باستانی کاظم حمد در ۴۵ کیلومتری شوش به اهواز قرار دارد. این محوطه که هنوز توسط میراث‌فرهنگی بررسی و شناسایی نشده توسط برخی از اهالی منطقه عبدل‌خان و روستاهای خسرج تخریب شده است. آنطور که فعالان میراث‌فرهنگی خبر داده‌اند بیش از ۱۰۰ گودال عمیق در این محوطه حفر شده و سبب نابودی کامل تپه شده است.

«علی درویشی» مدیر انجمن شوش در اینباره به خبرگزاری میراث‌فرهنگی می‌گوید: حفاری‌های غیرمجاز اهالی منطقه عبدل‌خان و روستاهای خسرج درحالی با بیل‌ و کلنگ به‌جان محوطه باستانی کاظم حمد افتاده‌اند و آن را از بین برده‌اند که نزدیک به ۶ ماه از شناسایی این تپه باستانی نمی‌گذرد.

او می‌گوید:زمانی‌که اداره میراث‌فرهنگی از محل محوطه باستانی کاظم‌حمد مطلع شد و عده‌ای باستان‌شناس به‌همراه یگان حفاظت به منطقه آمدند در واقع چیزی از محوطه باقی نمانده بود. هنوز هم می‌توان آثار و دیواره‌های تخریب شده را در کاظم حمد مشاهده کرد.

آنطور که فعالان میراث‌فرهنگی می‌گویند: باستان‌شناسان با مشاهده تکه‌هایی از سفال‌های لعاب‌دار، قدمت محوطه باستانی کاظم حمد از دوره ساسانی تا دوره اسلامی تخمین زده‌اند. با این وجود این محوطه‌ مانند صدها محوطه‌ای که در اثر ناآگاهی مردم‌ تخریب شده‌اند از بین رفته است.

درویشی می‌گوید: با اینکه اداره میراث‌فرهنگی خوزستان پس از اطلاع از تخریب‌های محوطه به نزدیک‌ترین پاسگاه منطقه شکایت کرده اما فاصله پاسگاه تا محوطه ۴۰ دقیقه است و زمانی‌که حفاری‌های غیرمجاز صورت می‌گیرد یگان حفاظت و نیروی انتظامی در محوطه حضور ندارند.

این فعال میراث‌فرهنگی معتقد است، مسئولان میراث‌فرهنگی برای محوطه کاظم حمد هنوز اقدامی درخور انجام نداده‌اند. این درحالی است که باید از نزدیک این محوطه را دید تا به عمق فاجعه پی برد.

پیشتر نیز برخی افراد ناشناس با تماس‌هایی که به دفتر خبرگزاری داشتند از تخریب‌ها و حفاری‌های غیرمجاز این محوطه باستانی اظهار نگرانی کرده بودند.
IMAGE635290315479518760 محوطه باستانی کاظم حمد خوزستان با بیل‌ و کلنگ تخریب شد!

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

هتل های وان ترکیه تراول ماگ
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جاباما سایت ویلا و اقامتگاه آنلاین