بلیط هواپیما سوئیت تبریز

لباس و پوشاک مادها

۱۱ اسفند ۱۳۹۷

در ادامه مبحث لباس و پوشاک مادها به شلوار، کفش ، کمربند ، جبه و شنل مادها می پردازیم .مادها در فاصله ۷۰۸ تا ۵۶۰ ق.م بر ایران حکومت کردند . با بررسی نوشته ها و آثار مکتوب و دقت نظر در آثار سنگ تراشی به جای مانده می توان در مورد لباس و پوشاک آنان و نیز رنگ آن چه که بر تن می کردند و یا به عنوان پوشاک مورد استفاده قرار می دادند , نظر داد و به نتایج لازم دست یافت .

شلوار مادی :
شلوار مادی یک راسته بوده تا مچ پا و روی کفش می رسیده است , شلوار که از بالا تا پایین به تدریج به تنگی می گراییده است بر مچ نواری داشت ککه بر روی جلوی دهانه ی کفش گره دار می شد دمپای شلوار را جمع و تنگ می کرده و دنباله ی آن بر روی کفش می افتاده است . علاوه بر این شلوار یک نوار دیگر نیز به سمت پایین دارد که برای نگاهداری ساقه ی آن که به بالا کشیده نشود ، چون رکابی کار گذاشته می شد . این رکاب که از دو سو به لبه ی شلوار دوخته می شده است به مانند حلقه ای بوده که کفش از آن عبور کرده ، وسطش روی رکاب شلوار قرار می گرفته است .

لباس و پوشاک مادها

کفش مادی :
کفش مادی از چرمی یک تکه بوده که مانند جوراب به پا کشیده می شده و بی تحت اضافه بوده و هیچ نوع درزی در نیم رخ آن دیده نشده است به نظر می رسد که درز کفش در پشت پاشنه و بر رویه ی آن بوده است . کفش مادی دارای پاشنه گرد بوده است . این پاشنه به وسیله ی چرم یک تکه ای کفش از بیرون پوشیده و بی سر پاشنه بوده است . پنجه آن کشیده و سر پنجه ی پهن و بریده و به نحوی ملایم به سوی زمین و به طرف بیرون پا کج بوده است .

کمر بند مادی :
از روی نقوش سنگی تخت جمشید کمربند مادی یک تکه چرم بلند به اندازه ی دو برابر دور کمر بوده است که در محلی ختم یک دور کمر در جلو از پهنایش کاسته می شده پس از یک دور از همدیگر رد و زیرو رو شده و دوباره گره می خورده است . مردم عادی علاوه بر این کمر بند عادی دو کمر بند دیگر نیز داشته اند که یکی برای آویختن کماندان و دیگری برای قمه بوده و در مواقع لزوم هر سه را با هم می بستند .

جبه مادی :
مردم ماد جبه ای بر روی لباس می افکندند که سراسر لبه ی آن از پایین یک بربه بالا تا پشت گردن و سوی دیگر لبه حاشیه ی پوستی داشته است و بر روی این حاشیه , حاشیه دیگری باز هم پوستی بر دور یقه می دوخته اند . در دو انتهای حاشیه ی دومی , دو دنباله تعبیه می کردند که در مواقع لزوم آنها را در جلوی سینه به هم گره زده تا جبه بی آنکه از آستین هایش استفاده شود , چون شنل بر دوش قرار گیرد .

شنل مادی :
مردم ماد طبق نقوش سنگی تخت جمشید شنلی داشته اند که مستطیل شکل بوده است و قد آن از جبه بلندتر و تا نزدیک مچ پا می رسیده است . بر دو گوشه ی بالای شنل دو بند تعبیه می شده که در جلوی سینه به هم گره زده می شده است .
قوم ماد دارای تزییناتی (نظیر دستبند ، گردنبند ، گوشواره های حلقه ای ) نیز بوده است .
توضیح آنکه بنا بر آنجه از مستندات تاریخی بر می آید لباس مردان و زنان در این دوره تفکیک نشده بود و زنان از همان نوع و ترکیبات لباسهای مردانه استفاده می کردند .

لباس و پوشاک مادها

برگرفته از کتاب مختصری درباره تاریخ تحولات لباس و پوشاک در ایران نوشته دکتر حسین یاوری و سارا حکاک باشی

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *