بلیط هواپیما سوئیت تبریز

لباس و پوشاک بانوان ساسانی

۱۴ اسفند ۱۳۹۷

از آنجا که محققان و مورخان در خصوص لباس و پوشاک بانوان ایرانی در دوره ی ساسانی مطالبی را به رشته تحریر نیاورده اند . لذا پوشاک بانوان این دوره با باید فقط از روی نقوش سنگی یا طرحهای روی ظروف جستجو کرد . ضمن آن که باید گفت محققان در خصوص رنگ البسه و پوشاک مطالبی را نوشته اند که بر اساس آن مشخص می شود رنگ های سرخ ، آبی آسمانی و سبز در آن زمان بسیار مورد توجه بوده و طرفداران فراوانی داشته است همچنین ذکر شده که لباس و پوشاک بانوان ساسانی اغلب رودوزی و من جمله قلابدوزی شده بوده است .
از مقایسه ی نقوش سنگی آناهیتا در نقش رستم و طاق بستان با نقوش دیگر به نظر می رسد که بانوان ایرانی در دوره ساسانی ، پیراهن بلند و بسیار پرچین و فراخ می پوشیدند و گاهی آن را به وسیله ی نواری در حوالی زیر سینه ها جمع کرده و می بستند .
چادر در این دوره نیز به صور مختلف مورد استفاده ی بانوان قرار می گرفته است ، زیرا برخی از نقوش روی بشقابهای دوره ساسانی آن را نشان می دهد .

لباس و پوشاک بانوان ساسانی

بانوان این دوره جبه ای نیز داشته اند که نمونه ای از آن را بردوش مجمسه آناهیتای طاق بستان می توان دید . در هیچ یک از نقوش سنگی و فلزی کفش آنان را نساخته اند و به نظر می رسد پیراهن های بی اندازه بلند بانوان ساسانی مناسبتی را برای نمایاندن کفش ها پیش نمی آوردند .
در هر حال با توجه به سوابق و این که می دانیم در دوره های گذشته و در مواردی بانوان از پوشاک مردان استفاده می کرده اند و نیز با توجه به خصوصیات و وضعیت کفش مردان ساسانی می توان چنین استنباط کرد که بانوان ساسانی از کفش مردان آن دوره استفاده کرده باشند . طبق نقوش سنگی و فلزی مردان دوره ی ساسانی دو نوع کفش داشته اند . نوعی از آن با ساق کوتاه و دیگری با ساق بلند بوده و جزییات آن هم به شرح ذیل است :
۱- کفش از نوع با ساق کوتاه کفشی بوده است که ساق آن تا به قوزک پا می رسیده است و از جلوی دهانه ی کفش تا به سرپنجه اش نواری از چرم دوخته می شد و کمی جلوتر ازدهانه کفش به پایین نواری دیگر از راست به چپ رد شده است .
۲- نوع ساقه بلند کفشی است که ساق آن تابه زانو می رسد و گاهی بر روی جلوی ساق آن نقش هایی به کار می بردند .
بانوان دوره ساسانی از شلوار نیز استفاده می کردند از جمله آن که نقل شده است که پوراندخت و آذر میدخت شلوار آبی آسمانی می پوشیدند . به هر حال برش شلوار دردوره ساسانی نظیر شلوار دوره اشکانی ولی با ساق های بلندتر بوده و به وسیله نوار کشی و چین دار کردن آنها در جلوی ساق پا آنها را به اندازه فرد مورد نظر در می آوردند کمر و دمپای شلوار را لیفه ای می ساختند که با بند جمع می کردند .

لباس و پوشاک بانوان ساسانی

لباس و پوشاک بانوان ساسانی

 

برگرفته از کتاب تاریخ تحولات لباس و پوشاک در ایران نوشته دکتر حسین یاوری و خانم سارا حکاک باشی

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *