بلیط هواپیما سوئیت تبریز

لباس و پوشاک بانوان اشکانی

۱۱ اسفند ۱۳۹۷

لباس و پوشاک زنان اشکانی عبارت بوده است از :

۱- پیراهن بلند تا به روی زمین ؛ گشاد ، پرچین ، آستین دار و با یقه ای راست
۲- پیراهنی دیگر که بر روی پیراهن اول پوشیده می شده و قد آن نسبت به اولی کوتاه و ضمنا یقه باز بوده است
۳- چادری که بر روی این دو پیراهن بر سر می کردند .
۴- کفش ساده ای همانند کفش مردان اشکانی
۵- کمربندی که منحصر به نواری بود و برای جمع کردن گشادی پیراهن در زیر سینه بسته می شد .

انواع پیراهن زنان اشکانی :
پیراهن زنان بر چهار نوع بوده است :
۱- پیراهن بلندی بوده تا به کف زمین ، گشاد و بایقه راست ؛ پارچه این پیراهن دو تکه مستطیل بوده و در زیر سینه ها نواری داشته که گشادی ساده و راسته پیراهن را در پایین سینه جمع می کرده و در نتیجه همه ی پارچه ، چین های عمودی فراوان می گرفته است .
۲- پیراهنی بوده بی آستین و بدون سرشانه فقط دو انتهای بالای پارچه به وسیله ی دکمه ای به هم وصل می شده و در این صورت یقه ی پیراهن به اندازه ی همه ی پهنای پارچه افقی باز بوده است ضمنا حلقه ی آستین از زیر دکمه سرشانه باز می شده ( و در وافع درز بالاو پهبلویی پارچه بوده که به صورت حلقه ی آستین به خود می گرفته است ) است . در موقع پوشیدن دکمه بر روی شانه و یا اندکی پایین تر قرار می گرفته و جلوی پیراهن پس از پوشاندن سینه ها تا حوالی ناف افت پیدا می کرده است .
۳- گاهی نیز با تنگ تر گرفتن یقه حلقهی آستین ها را نیز در بالای پارچه قرار می دادند و در این صورت تیزی یقه جمع می شده و تا حد میان دو سینه می ایستاده است .
۴- نوع چهارم ، پیراهنی آستین دار بوده است ، این پیراهن نیز همان دو تکه پارچه مستطیلی و با همان خصوصیات ( فراخ ، بلند و یقه راست ) بوده جز این که آستینی بلند ( بیش از معمول با دم آستینی تنگ و چسبان ) داشته است .
قابل ذکر است که پیراهن ها از پارچه های منقش بارودوزی مخصوصا قلابدوزی های زیبا تهیه می شده است .
چادر زنان اشکانی :
چادر زنان اشکانی همنگامی که پوشیده می شد حالتی استوانه ای شکل می یافته است گاهی قسمت پشت آن را به اندازه ی یک سرو گردن بلندتر می گرفتند . قسمت بالا و جلوی چادر (که انتهای بالای درز عمودی آن نیز بوده است ) به طور معمول در زیر یک قطعه فلز محکم بند می شده و به دو طرف آن قطعه فلز نیز ریسمانی ابریشمین با زنجیرهای ظریف ( و در واقع بند ) برای به گردن افکندن یا از شانه زیر بغل انداختن وصل می کردند .
کفش زنان اشکانی :
کفشی که بدون تردید مورد استفاده ی بانوان اشکانی بوده ، کفشی است دارای مدلی ساده که رویه ی آن از دو تکه چرم تشکیل شده است و به وسیله ی بند جلوی دهانه ی کفش گل گره زده می شده . این نوع کفش ضمنا یکی از انواع کفشهای مردان اشکانی نیز بوده است . البته بعید نیست که بانوان اشکانی از سایر انواع کفش مردان که بعدا شرح داده خواهد شد نیز استفاده کرده باشند .
قابل ذکر است که زنان اشکانی از انواع زیور آلات نیز استفاده می کردند .

لباس و پوشاک بانوان اشکانی

برگرفته از کتاب مختصری درباره تاریخ تحولات لباس و پوشاک در ایران نوشته دکتر حسین یاوری ، سارا حکاک باشی 

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *