رزرو هتل تفریحات کیش

قلعه کلات اهرم

۸ آبان ۱۴۰۰

قلعه کلات اهرم ، در نزدیکی شهری با همین نام و در بخش مرکزی شهرستان تنگستان قرار دارد. قلعه کلات  در زمان حمله انگلیسی ها به ایران مورد استفاده قرار گرفته و محل تجمع و ایستادگی های نیروهای مقاومت بوده است. قلعه زائر خضر خان اهرمی مکانی تاریخی است و یکی از نقاط دیدنی استان زیبای بوشهر به شمار می رود. به سبک قلعه های کلاسیک، یک ساختمان اصلی در مرکز و چهار برج در چهارگوشه آن می باشد. این قلعه به زایر خضر خان تنگستانی منسوب شده و در آن امکانات مناسب برای ساکنین آن تعبیه شده است. در اتاق های قلعه زایر خضر خان زندانی های انگلیسی را حبس می کرده اند و از آنها بازجویی به عمل می آورده اند.

کلات اهرم 6 قلعه کلات

معماری قلعه

این قلعه در شمال شهر اهرم واقع شده و به زائر خضر خان تنگستانی منسوب است . قلعه در زمان حمله انگلستان به ایران مورد استفاده قرار گرفته و جای اصابت گلوله توپ بر برج غربی آن هنوز هم باقی است . همچنین در همین قلعه اسرای انگلیسی نگهداری می شده اند . قلعه مشتمل بر چهار برج و بارو و قلعه میانی است و دارای تاسیسات خصوصی برای ساکنین قلعه می باشد . ساختمان قلعه از خشت خام و گل ساخته شده است.

تور اروپا

RECO0315.JPG قلعه کلات

بر روی یکی از برج های قلعه زایر خضر خان یک فرورفتگی خاص را می بینید که مربوط به برخورد گلوله توپ انگلیسی ها به آن است. مقاومت نیروهای ایرانی در این قلعه یادآور غیرت و میهن پرستی مردم این خطه است. مردم بوشهر به خونگرمی و مهمان نوازی شهرت دارند و از مسافران و گردشگران به خوبی استقبال و پذیرایی می کنند. در بازدید از قلعه کلات اهرم در استان بوشهر، ضمن اینکه با معماری و سبک ساخت قلعه آشنا می شوید، می توانید با بخش مهمی از تاریخ مقاومت ایران نیز آشنا شوید.

قلعه کلات تنگستان یکی از جاذبه های تاریخی بوشهر می باشد که در ۲۷ مرداد ۱۳۷۷ و با شماره ثبت ۲۰۹۸ به فهرست آثار ملی ایران اضافه شد.

نحوه دسترسی

آدرس قلعه کلات : استان بوشهر، شهرستان تنگستان، شمال غربی شهر اهرم

کلات اهرم 2 قلعه کلات

کلات اهرم 3 قلعه کلات

کلات اهرم قلعه کلات

کلات اهرم4 قلعه کلات

کلات اهرم5 قلعه کلات

ghal-zaer6 قلعه کلات

           
برو بالا
ادامه تحصیل در انگلستان
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *