رزرو هتل تفریحات کیش

قلعه و غار قیزلار قلعه سی مراغه

۷ آذر ۱۴۰۱

قلعه و غار قیزلار قلعه سی مراغه (قلعه دختران)‌ یکی از مهم ترین آثار تاریخی و طبیعی شهرستان مراغه است. این قلعه و غار در۲۰ کیلومتری جنوب غربی مراغه و در سمت جنوبی دره بسیار عمیق کوههای کؤی داغ ( کوه کبود ) واقع شده است. ارتفاع کلی غار و قلعه نسبت به دره عمیق مقابل حدود ۱۸۰۰۰ تخمین زده شده است. در ارتفاعات پشت قلعه باقیمانده یک دیوار خشتی به چشم می خورد که از بقایای قلعه قدیمی است.

قلعه و غار قیزلار قلعه سی

کوه همانند یک دیوار بزرگ است. در مقابل کوه، یک دره وجود دارد که در مواقع پر آبی آبشار کوچکی نیز در آن خودنمایی می کند. دسترسی آسان به قلعه از سمت غربی امکان پذیر است و رسیدن به قلعه از سایر جهات، به دلیل وجود دیوار های سنگی و پرتگاه های بلند، قدری مشکل است. از بالای کوه، شهر مراغه و کوه سهند قابل رؤیت است و منظره ای تماشایی دیده می­شود.به دلایل مختلف طبیعی و انسانی قسمت اعظم این قلعه از بین رفته و امروزه فقط آثار قلعه دیده می شود. اصطلاح محلی قیزلارقالاسی به بلندی های کوهی اطلاق می شود که قلعه در آنجاست. در دو طرف کوه آثار دیوار ها و حصارهای سنگی و خشتی دیده می­شود.

تور اروپا

در مسیر صعود به قلعه تکه های فراوان سفال های قدیمی یافت می شود.از گذشته و اکنون هیچ گونه اقدامی از سوی سازمان میراث فرهنگی جهت حفاظت از این قلعه انجام نگرفته است. متاسفانه در اطراف قلعه سوراخ های بزرگ و کوچک بسیار زیادی دیده می­شود که توسط افراد سودجو برای جستجوی آثار باستانی حفر شده اند.

قلعه و غار قیزلار قلعه سی

غار مجاور

طول غار مجاور قلعه قیز قالاسی حدود ۳۵ متر ، عرض آن ۲۴ متر و ارتفاع آن حدود ۲۰ متر است . ارتفاع كلی این غار و قلعه نسبت به دره ی عمیقی كه در مقابل آن وجود دارد ، حدود ۱۸۰۰ متر تخمین زده می شود .در ارتفاعات پشت قلعه ، باقی مانده ی حصاری خشتی دیده می شود.

تنها دیواره خشتی باقیمانده از قلعه واقع در ضلع جنوب غربی متاسفانه بعلت فعالیت معادن شرکت کاوه سودا و شاید به دلیل راهی که به صورت غیرقانونی به داخل قلعه ایجاد شده ، بکلی تخریب شده است.

قلعه و غار قیزلار قلعه سی

مشخصات غار

دهانهٔ غار به قطر ۳۰×۲۰ متر و طول آن در ابتدا ۳۵ متر و عرضش ۲۴ متر و ارتفاعش حدود ۲۰ متر است. ارتفاع کلى غار و قلعه نسبت به درهٔ عميق مقابل حدود ۱۸۰۰ متر تخمين زده شده است. داخل غار دالان‌هاى متعدد تنگ و تاريکى وجود دارد که در بعضى از آن‌ها اقسام استالاکتيت‌هاى آهکى به چشم مى‌خورد.

نحوه دسترسی به قلعه و غار قیزلار قلعه سی

آدرس :مراغه، ورجوی، تازه کند( از روستاهای مراغه )، قیزقالاسی (تقریبا ۲۰ کیلومتر و راه اصلی دسترسی)

قلعه و غار قیزلار قلعه سی

قلعه و غار قیزلار قلعه سی

قلعه و غار قیزلار قلعه سی

قلعه و غار قیزلار قلعه سی

منبع تصاویر : سایت فارابی

           
برو بالا
ادامه تحصیل در انگلستان
 

نظر کاربران :

 • امیر شکوری

  این منطقه واقعا ارزش دیدن داره

  ۸ مرداد, ۱۴۰۰ پاسخ دادن
 • میراب

  با سلام
  بنده به آثار تاریخی منطقه ی مراغه آشنایی دارم این عکس به یک منبع آب روستایی شبیه است ، لطفا آدرس دقیق بدهید .در روستاهای مراغه قیزلار قلعه سی وجود دارد و از سمت روستای ورجوی می رود ولی چنین بنایی در آن جا وجود ندارد بفرمایید مثلا در اراضی کدام روستای مراغه است و یا از کدام راه و یا روستا می توان به آن جا رفت و این بنا را دید ، چرا در آثار تاریخی اداره میراث فرهنگی مراغه این عکس دیده نمی شود ، و …..

  ۲ مرداد, ۱۳۹۴ پاسخ دادن
  • اسلوب

   با تشکر از شما عکس اصلاح شد .

   ۳ مرداد, ۱۳۹۴

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *