رزرو هتل ایران بوم گردی

قلعه سنگان

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۹ دی ۱۳۹۷

قلعه معروف و تاریخی سنگان در ۵/۳ کیلومتری شرق شهرستان اشنویه در روستای سینگان واقع شده است . این قلعه تاریخی که در سالهای اخیر به نام قلعه موسی خان مشهور بوده با قدمتی بیش از ۷۰۰ سال یکی از آثار مهم تاریخی شمال غرب کشور است و پس از سالیان دراز هنوز هم محل زندگی سران ایل زرزا است . این قلعه هم اکنون بر اساس سنت دیرینه شانزدهمین سرپرست ایل زرزا محمدامین آقای زرزا را به همراه خانواده پر جمعیتش در خود جای داده است.

قلعه سینگان بربالای تپه ای دایره ای شکل به ارتفاع ۳۰ متر از سطح روستا در زمینی به مساحت ۲۰۰۰ متر و با ۷۰۰ متر مربع زیر بنا قراردارد. بنا بر قولی با کیسه های انباشته از خاک شکل تپه فعلی را ساخته اند .قلعه تماما روی تپه قرار دارد و دارای دو قسمت ساختمان با اندرون و بون های مخصوص است که ضلع شرقی محل نشیمن مردان و ضلع غربی این قلعه محل نشیمن زنان بوده است . قلعه به صورت دو طبقه بنا شده و دارای سه برج نگهبانی و دیده بانی در سه گوش آن می باشد ساختمان قلعه با ۲۰ اتاق نشیمن و ۵ پیش خان احداث شده است . و هم اکنون قسمتی از دیوار های سمت غربی فرو ریخته است و قسمت شرقی محل زندگی سرپرست ایل زرزا است .

این قلعه تاریخی مربعی شکل است و در دو طبقه با استفاده از مصالح سنگ و آجر نما ساخته شده است . که در ضلع جنوبی از آجر نما استفاده شده است .دیوارهای قلعه اکثرا بیش از یک متر عرض داشته تا در مقابل حمله ها و دستبرد دشمنان از استحکام برخوردار باشد . در پشت بام قسمت غربی دیوار های جانبی دارای دیوارهایی به ارتفاع ۵/۱ متر از سطح پشت بام بوده که در جاهای مختلف آن سوراخ هایی جهت دیدبانی و مشرف بودن ساکنان بر اطراف قلعه و محفوظ ماندن از تیر رس دشمنان پیش بینی شده است . اکثر در و پنجر های این قلعه از چوب ساخته شده است . این قلعه دارای چهار برج دید بانی و نگهبانی در چهار گوشه بوده است که در سالهای اخیر دو برج آن از بین رفته است .

تور اروپا

این قلعه دارای دو مسیر راه ماشین رو و پیاده رو است گه در ضلع های غربی و شمالی این قلعه قرار دارند . در طبقه پایین چاه آبی وجود دارد که در گذشته آب مصرفی اهالی و ساکنان قلعه از این آب تامین می شده است و در حال حاضر به علت وجود آب لوله کشی از این چاه استفاده نمی شود . وسیله ایجاد گرما در اتاق های این قلعه بخاریهای چوبی و زغالی بوده که اینک بخاریهای نفتی و گازی جایگزین آن ها شده است
قلعه تاریخی سنگان با قدمتی حدودا سیصد سال که در بافت قدیمی شهر سنگان واقع شده است وزیبایی خاص خودش را دارد بنای ان از گل است که دارای چهار برج بوده که دو برج آن در سال ۱۳۶۸ شمسی تخریب گردیده است .

 قلعه سنگان

با تشکر از جناب آقای قادری بابت ارسال تصویر

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

  • حسن حسن زاده

    قلعه زيبا و ديدني است كه نياز به رسيدگي و توجه داره تا از بين نره متاسفانه امروزه اثار تاريخي زياد توجه نمي شه

    ۱۰ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    جاباما سایت ویلا و اقامتگاه آنلاین