بلیط هواپیما تور خارجی

قلعه تاریخی اسکول

2018-11-18قلعه تاریخی اسکول قزوین رودبار

قلعه تاریخی اسکول واقع در قزوین در شمال شرقی روستای میلک قرار گرفته است. قلعه تاریخی اسکول یکی از قلعه های ناشناخته یاران حسن صباح به شمار میرود. قلعه تاریخی اسکول از سنگ و خشت و ساروج به ارتفاع 5 متر بر روی یک دیواره سنگی ساخته شده است.

قلعه تاریخی اسکول

در پایین این قلعه نیز غار سنگی بزرگی وجود دارد که امروزه آغل گوسفندان در فصل چرا است. از آنجا که این قلعه بر فراز این دیواره سنگی چند متری و غیرقابل صعود قرار دارد و پیشانی کوه نیز به علت پیش آمدگی، آسیبی حتی جزئی به این اثر تاریخی وارد نیامده است. با این حال بجز چند سطر اشاره ای به آن در آمارنامه های مرکز آمار ایران شده، نامی از این قلعه در هیچ جا رؤیت نشده است.

پربازدیدترین ها:

قلعه تاریخی اسکول
حسن صباح چه کسی بود؟
حسن صباح از ایرانیانی بود که در دوره سلجوقی قیام کردند.حسن صباح اهل ری بود. پدرش او را به مدرسهٔ امام موفق (نیشابور) برد تا نزد او تحصیل کند. در بعضی منابع از حسن صباح، عمر خیام و خواجه نظام‌ الملک به عنوان سه یار دبستانی یاد شده‌ است.این سه یار دبستانی با هم عهد می‌کنند که هرکدامشان زودتر به مقامی رسید دیگران را کمک کرده و به مقام بالایی برسند.
مذهب وی و پیروانش شیعه اسماعیلیه نزاریه بود که شاخه‌ ای از پیروان امامان است اما به هفت امام اعتقاد داشتند و امامت را بعد از جعفر صادق حق فرزند وی اسماعیل دانسته و مهدی موعود امام (آخر الزمان) را از نسل او می‌ دانند. مرکز قدرت اینان در مصر بود که خلفای فاطمی مصر این مذهب را در این کشور رسمی اعلام کرده بودند. حسن صبّاح، بنیان‌ گذار دولت اسماعیلیه در ایران و نیز بانی دعوت مستقل اسماعیلیه نزاری است.

حسن صباح در پی بیماری کوتاهی، در ۲۶ ربیع‌الثانی ۵۱۸ قمری درگذشت. او را در نزدیکی قلعه الموت به خاک سپردند. مقبره او، که بعداً کیا بزرگ امید و دیگر رهبران نزاریه ایران نیز در آنجا دفن شدند، تا هنگامی که به دست مغولان ویران گشت، زیارتگاه اسماعیلیان نزاری بود.

قلعه تاریخی اسکول

PDFPrint

جاجیگا تور رزرو هتل نظردهی
 

نظر کاربران :

  • نظر بده، 5000000 ریال جایزه نقدی بگیر، بدون قرعه کشی ! اسپانسر: رزرواسیون مهر

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

لطفا نظر خود را برای این مطلب بنویسید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
هر چقدر در جاذبه های بیشتری نظر بنویسید شانس برنده شدن بالایی خواهید داشت(شرایط دریافت جایزه)