رزرو هتل ایران بوم گردی

قلعه تخت بلقیس

۲۵ مهر ۱۴۰۱

قلعه تخت بلیقس بر روی کوه بلقیس در هشت کیلومتری شمال شرقی تخت سلیمان با دو قله بلند با ارتفاع ۳۲۰۰ متر و ۳۶۵۵ متر در ادامه سلسله کوههای شرق دریاچه ارومیه واقع گردیده است. روی قله جنوبی استحکامات و قلعه تخت بلقیس قرار دارد. ساختمان قلعه کاملآ مدور واز سنگ بنا شده. لذا می توان تصور کرد که از این بنا به عنوان برج دیده بانی استفاده می شده. بین دو قله کوه دریاچه بسیار زیبایی که از ذوب شدن برف کوهها بوجود آمده در بیشتر ماههای سال قابل مشاهده است هر چند در سالهای اخیر به جهت کمی بارش تابستانها آب دریاچه خشک می شود.

قلعه تخت بلقیس

بنابر محل قرار گیری قلعه که بر روی قله کوه بود و همینطور وجود برج هایی در اطراف قلعه، برای امور نظامی مورد استفاده قرار می گرفت. هر چند که در تقسیمات کشوری این منطقه را جزوی از زنجان می دانند ولی این اثر منسوب به استان آذربایجان غربی است. بنابر نوع مصالحی که در ساخت این قلعه به کار رفته است و همینطور نوع معماری آن قدمت آن را به زمان ساسانیان تخمین زده اند.

تور اروپا

قلعه تخت بلیقیس در سال ۱۹۵۹ توسط فون دراوستن مورد بررسی قرار گرفت وبعد از آن همه ساله توسط هیات باستانشناسی مورد بازدید قرار گرفت. ودر سال ۱۹۶۶ و ۱۹۶۹ به وسیله دیتریش هوف بررسی و مساحی شد.

مشخصات قلعه تخت بلقیس

حصار استحکامات فضایی حدود ۵۰ در ۶۰ متر که به صورت پلکانی با ارتفاع زیادی ادامه یافته و در حدود ۹ ارک مشخص است. در درون حصار ساختمان تقریبا مربع شکل و ایوانی در جلو می توان دید. که محور آن در جهت تخت سلیمان قرار گرفته. در جلو بنا یک تراس چند طبقه قرار دارد که اتاقهای پناهگاه مانندی با سقف گنبدی می باشد.

قلعه تخت بلقیس

تاریخ بنا

نوع معماری آجرهای که در ابعادآجرهای ساسانی هستند همچنین قطعات سنگ، ماسه زرد رنگ با علائم حجاری ساسانی تاریخگذاری بنا را به دوره ساسانیان نزدیکتر می کند.

نحوه دسترسی

همانطور که قبلا اشاره شد این بنا بر روی کوه بلقیس ساخته شده است که در هشت کیلومتری تخت سلیمان قرار دارد. بنابراین زمانی که به دیدن تخت سلیمان رفتید می توانید با کمی پیاده روی خود را به این منطقه برسانید.برای دیدن این بنا شرایط خاصی وجود ندارد تنها چیزی که باید مد نظر داشته باشید قرار گیری بنا بر روی کوه است. پس اگر قصد دیدار از آن را دارید باید از کوه بالا بروید که بهتر است حتما وسایل مورد نیاز برای کوه نوردی و همینطور کفش و لباس مناسب را به همراه داشته باشید.

بلقیس قلعه بلقیس

قلعه تخت بلقیس

           
برو بالا
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جاباما سایت ویلا و اقامتگاه آنلاین