رزرو هتل تفریحات کیش

قلعه ایلود

۱۸ فروردین ۱۳۹۳

قلعه ایلود قلعه ‌ای تاریخی واقع در روستای ایلود از توابع بخش مرکزی شهرستان بستک در غرب استان هرمزگان ، یکی از آثار های تاریخی و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است . « قلعه ایلود » یکی از محکمترین قلاع بستک بوده ‌است . آثار این دژ برفراز قله کوه ایلود باقی مانده ‌است.
مصالح به کار رفته ، سنگ ‌های بزرگ و ملاط آن گِل و گچ و ساروج است . درب ورودی قلعه از جنوب بوده ‌است که دارای در بزرگ چوبی با گل میخ و کنده کاری بوده ‌است . بعد از ورودی اصلی یک هشتی بزرگ وجود داشته که دارای هشت طاقچه ساده بوده . زمانی که انسان از هشتی وارد حیاط بیرونی می ‌شده ، در جبهه شمالی آن یک ردیف پلکان به طبقه دوم منتهی می‌ شده ‌است ، و یک درب چوبی ساده ، آن را به اندرونی وصل می ‌کرده ‌است . در جبهه باختری نیز یک پلکان به طبقه دوم می‌ رود . در این طبقه یک ایوان با ستون ‌های سنگی و گچ بری ‌های ساده وجود دارد . این ایوان از طرف پنچ در چوبی به اتاقی راه می ‌یابد که باختر آن قرار دارد . در این اتاق یک گچ بری با تزیینات گل و بوته وجود دارد که فاقد هر گونه تزیین است و در جبهه باختری از طریق پلکانی به طبقه دوم راه می‌ یافته ‌است . متأسفانه در اثر بی توجهی مسؤولین و به مرور زمان قلعه بطور کامل ویرانه شده ‌است ، و فقط قسمتی از دیوار شمالی قلعه باقی مانده ‌است . خرابه ‌ها و آثار های شالد های باقی مانده نشان می ‌دهد که قلعه‌ ای بسیار مستحکمی بوده ست .

از هموطنان عزیز ساکن بستک تقاضا می شود در صورت داشتن تصاویری از قلعه ایلود آنرا در قسمت دیدگاه ( قسمت پایانی مطلب – انتهای صفحه ) و یا از طریق ایمیل (info@seeiran.ir) برای ما ارسال نمایند.

تور اروپا
           
برو بالا
ادامه تحصیل در انگلستان
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *