رزرو هتل ایران بوم گردی

عمارت اربابی الوند

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲ اسفند ۱۳۹۹

عمارت اربابی الوند ، یک بنای تاریخی واقع در شهر قدیم الوند از آثار به جای مانده از اواخره دوره قاجار و اوایل پهلوی و منزل مسكونی ارباب منطقه الوند بوده و مالكيت آن متعلق به موقوفات خاندان شيخ الاسلام می باشد .در چند قدمی آرامستان و تپه تاریخی شهر الوند، آثاری از خانه ای قدیمی قرار دارد که با معماری سنتی و چشم نواز خود، بازگوی خاطرات دوران گذشته شهر سرسبز الوند است، خانه ای که به «عمارت اربابی» مشهور بوده است. اين عمارت که در انتهای جنوبی شهر، در بافت قديم الوند واقع شده، از آثار دوره قاجار به شمار می رود و منزل ييلاقی ده الوند بوده است. عمارت در دو طبقه همكف و شاه نشین یا ایوان ساخته شده و از خشت با پوشش آجر به شكل تاق و قوس ساده با رواقهای تودرتو می باشد. اين عمارت در گذشته داری باغ مشجر بوده كه در حال حاضر اثری از آن باقی نمانده است. مساحت این بنا در حدود ۳۷۷ متر مربع است.

عمارت اربابی

اطلاعات دقیق و معتبری از تاریخچه و سازندگان این بنا رسماً اعلام نشده است، امّا برخی منابع تاریخ ساخت این بنا را به دوره قاجار یا اوایل پهلوی تخمین زده اند. این عمارت دو طبقه شامل همکف و شاه نشین است. فضای طبقه اول شامل رواق‌ های تو در تو با طاق قوسی و پوشش آجری و دو ورودی در شمال و شرق عمارت است که در غرب حیاط و باغ، دو راه پله بیرونی، طبقه همکف را به شاه نشین متصل می کند. امید است در آینده موزه مردم شناسی در این مکان تاریخی تاسیس شود.

با توجه به این‌که در شهرالوند تعداد محدودی بنای تاریخی وجود دارد، ثبت این اثر تاریخی نخستین قدم در راستای حفاظت، ساماندهی، مرمت و احیای آن به عنوان موزه یا کاربری تاریخی-فرهنگی دیگر در این شهر الوند به‌شمار می‌رود. عمارت اربابی که در نزدیکی تپه تاریخی الوند قرار گرفته در فهرست میراث ملی غیر منقول به ثبت رسیده است.

عمارت اربابی

عمارت اربابی الوند

عمارت اربابی الوند

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

هتل های وان ترکیه تراول ماگ
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جاباما سایت ویلا و اقامتگاه آنلاین