بلیط هواپیما سوئیت تبریز

شوش

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲۳ اسفند ۱۳۹۶

شوش یکی از کهن‌ترین مراکز تمدنی جهان است در نتیجه کاوش‌های باستان‌شناسی آثار و بقایایی در آن یافت شده است که قدمت آن را به دوران ماقبل تاریخ مرتبط می‌سازد. عیلامی‌ها اولین قومی هستند که شوش را رونق بخشیدند. در دوران تسلط این قوم، شوش آنچنان اعتباری یافت که به پایتختی برگزیده شد.

شوش پس از تسلط هخامنشیان نیز عظمت خود را حفظ کرد و داریوش هخامنشی آن را به عنوان پایتخت زمستانی برگزید و تا اوایل تسلط مسلمانان عرب همچنان رونق داشت. در زمان ساسانیان، شوش پایتخت زمستانی بود.

از سده دوم تا هفتم ه‍-ق نیز دوباره رونقی نصیب این شهر گشت ولی با حمله مغولان، عظمت و شکوه آن از میان رفت. از سال هزار و هشتصد و چهل و نه میلادی باستان‌شناسان به کاوش در ویرانه‌های شوش پرداختند و آثار نفیسی از شهر خاموش و متروک شوش بدست آوردند. قلعه معروف شوش در سال هزار و هشتصد و نود و هشت توسط دمرگان بر فراز تپه اکروپل بنا شده است .

مراکز دیدنی

ایوان کرخه
کاخ آپادانا
کاخ اردشیر
قلعه آکروپل (شوش)
هفت تپه
تپه های شوش (شهرشاهی)
تپه های شوش (شهرصنعتی )
معبد زیگورات
معبد برد نشانده
آرامگاه دانیال پیامبر

صنایع و معادن

از صنایع و معادن شهرستان شوش اطلاعات مستندی در دست نیست.

کشاورزی و دام داری

شغل بیش ترمردم شهرستان شوش کشاورزی است. محصول عمده این شهرستان گندم، جو، کنجد و حبوبات می باشد. نهرهای متعددی که از رود شاهو جدا می شوند به مصرف کشاورزی می رسند. دامداری پس از کشاورزی اصلی ترین شغل مردم ناحیه بوده و انواع فرآورده های دامی و لبنی از تولیدات این بخش محسوب می گردد.

مشخصات جغرافیایی

شوش یکی از شهرستان‌های استان خوزستان است که از شمال به شهرستان‌های دهلران، خرم آباد و اندیمشک از خاور به دزفول از جنوب خاوری به شوشتر، از جنوب به اهواز و از جنوب باختری و باختر به دشت آزادگان محدود است. شهر شوش مرکز شهرستان شوش در َ۱۵ ْ۴۸ طول جغرافیائی و َ۱۲ ْ۳۲ عرض جغرافیایی و ارتفاع ۷۱ متری از سطح دریا واقع شده است. در سرشماری سراسری سال ۱۳۷۵ جمعیت شهرستان شوش ۱۷۳۲۳۲ نفر برآورد شده است. این شهرستان در جلگه خوزستان قرار گرفته و هیچ گونه ناهمواری در آن مشاهده نمی شود به طور کلی این شهرستان دشتی و هموار است. شهر شوش در مسیر راه درجه یک اصلی اهواز- دزفول در۱۱۰ کیلومتری جنوب خاوری اهواز و ۴۰ کیلومتری شمال خاوری دزفول قرار دارد. هم‌چنین راه‌های فرعی شوش به موسیان به درازای ۹۰ کیلومتر و شوش چنانه به درازای ۸۰ کیلومتر است.

وجه تسمیه و پیشینه تاریخی

نام باستانی شوش یا دشت سوسیانا «سوس» بود که بعد تبدیل به شوش شد. برخی شوش را به معنای خوب و خوش دانسته اند. نام شهرشوش به یونانی «سوسای» بوده و در تورات و قاموس کتاب مقدس آمده است که شوش یا شوشیان در عبری به معنای زنبق است. در شهر شوش که در ۱۱۴ کیلومتری شمال اهواز واقع شده تپه هایی به چشم می خورد که نشانه وجود ۵۰۰۰ سال تمدن بشری در این ناحیه می باشد. تپه های باستانی مساحتی نزدیک به ۴۰۰ هکتار را در بر گرفته که مجموعا ۴ نقطه مهم «آکروپل»، «آپادانا»، شهر «شاهی»، شهر «صنعت گران»( پیشه وران ) را تشکیل می دهند. آورده اند که: « سوس از اقلیم سوم و شهری وسط و گرمسیراست و این اولین شهری است که در خوزستان بنا کردند و هوشنگ برآن عمارت افزود و آن جا قلعه ای محکم ساخت و بر آن قلعه ای دیگر ساخت که در غایت استحکام بود. شاپور ذوالاکتاف تجدید عمارت آن شهر کرد و شاپور خوره خواند و شکلش بر مثال باز نهاده بود. گور دانیال نبی بر جانب باختری شهر است در میان آب و در آنجا ماهیان انسی اند و از مردم نگریزند و کس ایشان را نرنجاند».

شوش شوش

شوش1 شوش

4 شوش

شوش شوش

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

 • سید محمد حسینی

  کار بیشتر مردم اونجا کشاورزی و دام داریه, بیشترین چیزی که کشت میکنن کنجده, گنجده این منطقه خیلی خوش طعمه

  ۶ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • مهرنوش زاده رفیع

  شهری که شهرتش خواستگاه یکی از اولین تمدن‌های منطقه بین‌النهرین بودن است.
  از تصاویر جالبی که در این شهر میبینید نوعی ساز محلی که نامش رو نمیدونم هست که فقط یک تار داره و با ارشه چوبی نواخته میشه

  ۱۰ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • الهام حاجی زاده

  شوش یه شهر کاملا تاریخیه که تا دلتون بخواد کاخ و قلعه و اثار باستانی داره و مهمترینش هم شهر سوخته هست که واقعا ادمو منقلب میکنه

  ۹ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *