بلیط هواپیما سوئیت تبریز

شوش

زمان مطالعه : 3 دقیقه
۲۳ اسفند ۱۳۹۶

شوش یكی از كهن‌ترین مراكز تمدنی جهان است در نتیجه كاوش‌های باستان‌شناسی آثار و بقایایی در آن یافت شده است كه قدمت آن را به دوران ماقبل تاریخ مرتبط می‌سازد. عیلامی‌ها اولین قومی هستند كه شوش را رونق بخشیدند. در دوران تسلط این قوم، شوش آنچنان اعتباری یافت كه به پایتختی برگزیده شد.

شوش پس از تسلط هخامنشیان نیز عظمت خود را حفظ كرد و داریوش هخامنشی آن را به عنوان پایتخت زمستانی برگزید و تا اوایل تسلط مسلمانان عرب همچنان رونق داشت. در زمان ساسانیان، شوش پایتخت زمستانی بود.

از سده دوم تا هفتم ه‍-ق نیز دوباره رونقی نصیب این شهر گشت ولی با حمله مغولان، عظمت و شكوه آن از میان رفت. از سال هزار و هشتصد و چهل و نه میلادی باستان‌شناسان به كاوش در ویرانه‌های شوش پرداختند و آثار نفیسی از شهر خاموش و متروك شوش بدست آوردند. قلعه معروف شوش در سال هزار و هشتصد و نود و هشت توسط دمرگان بر فراز تپه اكروپل بنا شده است .

مراكز ديدنی

ایوان کرخه
کاخ آپادانا
کاخ اردشیر
قلعه آكروپل (شوش)
هفت تپه
تپه های شوش (شهرشاهی)
تپه های شوش (شهرصنعتی )
معبد زيگورات
معبد برد نشانده
آرامگاه دانیال پیامبر

صنايع و معادن

از صنايع و معادن شهرستان شوش اطلاعات مستندي در دست نيست.

کشاورزی و دام داری

شغل بيش ترمردم شهرستان شوش كشاورزی است. محصول عمده اين شهرستان گندم، جو، كنجد و حبوبات می باشد. نهرهای متعددی كه از رود شاهو جدا می شوند به مصرف كشاورزی می رسند. دامداری پس از كشاورزی اصلی ترين شغل مردم ناحيه بوده و انواع فرآورده های دامی و لبنی از توليدات اين بخش محسوب می گردد.

مشخصات جغرافيايي

شوش يكي از شهرستان‌هاي استان خوزستان است كه از شمال به شهرستان‌هاي دهلران، خرم آباد و انديمشك از خاور به دزفول از جنوب خاوري به شوشتر، از جنوب به اهواز و از جنوب باختري و باختر به دشت آزادگان محدود است. شهر شوش مركز شهرستان شوش در َ۱۵ ْ۴۸ طول جغرافيائي و َ۱۲ ْ۳۲ عرض جغرافيايي و ارتفاع ۷۱ متري از سطح دريا واقع شده است. در سرشماري سراسري سال ۱۳۷۵ جمعيت شهرستان شوش ۱۷۳۲۳۲ نفر برآورد شده است. اين شهرستان در جلگه خوزستان قرار گرفته و هيچ گونه ناهمواري در آن مشاهده نمي شود به طور كلي اين شهرستان دشتي و هموار است. شهر شوش در مسير راه درجه يك اصلی اهواز- دزفول در۱۱۰ كيلومتری جنوب خاوری اهواز و ۴۰ كيلومتری شمال خاوری دزفول قرار دارد. هم‌چنين راه‌های فرعی شوش به موسيان به درازای ۹۰ كيلومتر و شوش چنانه به درازای ۸۰ كيلومتر است.

وجه تسميه و پيشينه تاريخي

نام باستانی شوش يا دشت سوسيانا «سوس» بود كه بعد تبديل به شوش شد. برخی شوش را به معنای خوب و خوش دانسته اند. نام شهرشوش به يونانی «سوسای» بوده و در تورات و قاموس كتاب مقدس آمده است که شوش يا شوشيان در عبری به معنای زنبق است. در شهر شوش که در ۱۱۴ كيلومتری شمال اهواز واقع شده تپه هايی به چشم می خورد كه نشانه وجود ۵۰۰۰ سال تمدن بشری در اين ناحيه می باشد. تپه های باستانی مساحتی نزديک به ۴۰۰ هكتار را در بر گرفته كه مجموعا ۴ نقطه مهم «آكروپل»، «آپادانا»، شهر «شاهی»، شهر «صنعت گران»( پيشه وران ) را تشكيل می دهند. آورده اند كه: « سوس از اقليم سوم و شهری وسط و گرمسيراست و اين اولين شهری است كه در خوزستان بنا كردند و هوشنگ برآن عمارت افزود و آن جا قلعه ای محكم ساخت و بر آن قلعه ای ديگر ساخت كه در غايت استحكام بود. شاپور ذوالاكتاف تجديد عمارت آن شهر كرد و شاپور خوره خواند و شكلش بر مثال باز نهاده بود. گور دانيال نبی بر جانب باختری شهر است در ميان آب و در آنجا ماهيان انسی اند و از مردم نگريزند و كس ايشان را نرنجاند».

 شوش

1 شوش

4 شوش

2 شوش

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

 • سید محمد حسینی

  کار بیشتر مردم اونجا کشاورزی و دام داریه, بیشترین چیزی که کشت میکنن کنجده, گنجده این منطقه خیلی خوش طعمه

  ۶ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • مهرنوش زاده رفیع

  شهری که شهرتش خواستگاه یکی از اولین تمدن‌های منطقه بین‌النهرین بودن است.
  از تصاویر جالبی که در این شهر میبینید نوعی ساز محلی که نامش رو نمیدونم هست که فقط یک تار داره و با ارشه چوبی نواخته میشه

  ۱۰ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • الهام حاجی زاده

  شوش یه شهر کاملا تاریخیه که تا دلتون بخواد کاخ و قلعه و اثار باستانی داره و مهمترینش هم شهر سوخته هست که واقعا ادمو منقلب میکنه

  ۹ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *