رزرو هتل فضاگشت
۱۰ تیر ۱۳۹۵

شهر گرگاب

اشتراک گذاری

شهر گرگاب از شهرهای شهرستان شاهین شهر و میمه در استان اصفهان و در فاصله ۲۰ کیلومتری مرکز استان می باشد و علت اصلی پیدایش شهر گرگاب وجود آب در لایه های زیرین زمین بوده است که از طریق حفر قنات به آن دسترسی پیدا میکنند و این شهر بواسطه وجود قنوات و زمینهای دشتی مستعد ، کشاورزی بوجود آمده و …

ـ تاریخچه شهر گرگاب :

شهر گرگاب از شهرهای شهرستان شاهین شهر و میمه در استان اصفهان و در فاصله ۲۰ کیلومتری مرکز استان می باشد و علت اصلی پیدایش شهر گرگاب وجود آب در لایه های زیرین زمین بوده است که از طریق حفر قنات به آن دسترسی پیدا میکنند و این شهر بواسطه وجود قنوات و زمینهای دشتی مستعد ، کشاورزی بوجود آمده و در حال حاضر سه رشته قنات در این شهر وجود دارد که با توجه به وضعیت بارندگی و خشکسالی فاقد آبدهی می باشند .( قنات گرگاب و کریم آباد )

از خربزه گرگاب در کتب و رسالات قدیمی به نیکی یاد شده است و معنی وجه تسمیه آن بگفته معتمدان محلی ، بعلت زیادی آب قنوات که از سمت مورچه خورت اصفهان می آمده و تشبیه آن به گرگی است که در حال جنب و جوش زیاد است می باشد .

نحوه شکل گیری گرگاب از نظر مراحل توسعه هسته اولیه روستای گرگاب بصورت قلعه (هم اکنون قسمتی از آن موجود میباشد ) بوده که سکونت گاه اولیه و اصلی محسوب می شده و اراضی زراعی در خارج از قلعه واقع گردیده است و در طول زمان با رشد جمعیت نیاز به فضاهای بیشتر و برقراری امنیت ، به تدریج ساکنین در خارج از قلعه ساخت و ساز انجام داده اند و با توجه به وجود اراضی زراعی در ضلع جنوب شرقی توسعه به سمت شمال و شرق ادامه پیدا کرده است.

ـموقعیت جغرافیائی :

شهر گرگاب از شهرهای شهرستان شاهین شهر و میمه در استان اصفهان می باشد که در بخش مرکزی شهرستان واقع گردیده است . شهر گرگاب از نظر موقعیت جغرافیائی در طول ۵۱.۳۵ و عرض ۳۲.۵۱ جغرافیائی بوده و در فاصله ۵/۰ کیلومتری شرق مرکز شهرستان شهر شاهین شهر و در مجاورت بزرگراه اصفهان ـ تهران واقع و تا مرکز استان اصفهان ( شهر اصفهان ) حدود ۲۷ کیلومتر فاصله دارد .

از نظر توپوگرافی شهر گرگاب در دشت هموار واقع گردیده و از نظر دسترسی بدلیل واقع شدن بزرگراه مذکور در مجاورت شهر و تقاطع غیر همسطح در ورودی شهر ارتباط مناسب شهر را با مناطق و شهرهای مجاور فراهم ساخته است .

ـ ویژگیهای طبیعی شهر گرگاب :

الف) فیزیوگرافی :

شهر گرگاب در دشتی هموار واقع گردیده و دارای بافت خاک رسی و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۶۶۰ متر میباشد . شهر گرگاب از شمال به اراضی روستای محمودآباد رعیان (درمیان) و از جنوب به اتوبان اصفهان ـ تهران و از غرب به صنایع هلیکوپتر سازی (هسا ) و از شرق به اراضی کریم آباد گرگاب و گز محدود است .

ب ) هواشناسی :

با توجه به مطالعات انجام گرفته بطور کلی محدوده مطالعاتی ما در منطقه خشک استان اصفهان واقع گردیده و دارای آب و هوای نیمه بیابانی می باشد .
2 شهر گرگاب

4 شهر گرگاب

           
 

نظر کاربران :

 • Zz

  برای سرمایه گذاری و خرید منزل خوبه؟
  جای رشد و پیشرفت دارد؟

  ۲۵ مهر, ۱۴۰۰ پاسخ دادن
 • .....

  گرگاب خیلی خوبه ???????

  ۶ آذر, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
 • سید امین مومنی گرگابی

  عشق است گرگاب

  ۴ آذر, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
 • سید محمد حسینی

  خربزه های خیلی خوشمزه ای داره اونجا یه سری رد شدیم از این منطقه خربزه خریدیم واقعا محشر بود

  ۷ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • الهام حاجی زاده

  گرگاب نزدیک شاهین شهر هست که شغل اکثر مردم کشاورزیه و خربزه و محصولات جالیزی خیلی خوبی داره

  ۱۰ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *