رزرو هتل فضاگشت
۲۴ مهر ۱۳۹۳

شهر کوزران

اشتراک گذاری

کوزَران یکی از شهرهای استان کرمانشاه در غرب ایران است.

این شهر مرکز بخش کوزران شهرستان کرمانشاه است. بخش کوزران سنجابی یکی از ۵ بخش تابعه شهرستان کرمانشاه و در زمره مناطقیست که در آینده حرفهایی برای گفتن دارد . کوزران دارای ظرفیتهای بالقوه فراوانی در بحث توسعه پایدار است و مستعد رشد و تعالی بیشتر می باشد . کوزران هم اکنون با ۶ هزار نفر جمعیت شهری و ۱۰ هزار جمعیت روستایی بعنوان یکی از شهرهای جمعیت پذیر استان مطرح است و توانسته بخوبی مرکز خدماتی – بازاری – اداری و … برای خود و روستاهای بخشهای همجوارش باشد . در حال حاضر اکثر اهالی روستاهای محور روستاهای تختگاه بخش گهواره ، روستاهای محور نهرابی شهرستان روانسر ، روستاهای محور چهارزبر بخش ماهیدشت و روستاهای محور سراب نیلوفر بخش مرکزی کرمانشاه مراجعاتشان به کوزران میباشد تا مراکز بخشهای محل سکونتشان که بیانگر موقعیت ویژه و مستعد توسعه بیشتر کوزران است . منطقه کوزران ، دیار مردمانی با فرهنگی اصیل و مثال زدنیست . منطقه ای که کمترین نزاع ها و اختلافات قومی و قبیله ای را دارد و در آن نامی از اشرار دیده نمی شود و افتخاری بس ارزنده برای این خطه است . کوزران زادگاه کسانیست که عشق به میهن ، دین و ملت را در هم آمیخته اند و همواره ثابت کرده اند که در تاریخ کشور سهیم هستند . همچنانکه مجاهدت های ایل سنجابی در انقلاب مشروطیت ، مبارزه مردان غیور سنجابی با استعمار و نقش ویژه در ملی شدن صنعت نفت و حضور یکپارچه و مردانه جوانان این سامان در دفاع از ناموس و کیان مملکت در دهه ۶۰ بر همگان آشکار و مبرهن است .

اجاره خودرو

تاریخ پر گواه ایل سنجابی وافتخارات آن برهیچ کس پوشیده نیست . مردمان مهمان نواز ، فهیم و با فرهنگ غنی این سامان زبان زد عام و خاص می باشند . طبیعت زیبا و شگرف و دشت سبز سنجابی دیده هر بیننده ای را به خود خیره می نماید . مناطق خوش آب و هوای هفت آشیان و روستاهای محور کوه قلعه قاضی ، سراب زلال و همیشه جوشان قره دانه ، همواره با آغوشی باز پذیرای خیل دوستداران طبیعت بوده است . همجواری کوزران با شهرهای کرمانشاه ،اسلام آباد غرب ،گهواره ، روانسر ،جوانرود و ماهیدشت باعث شده که هر روز شاهد خیل عظیم جمعیت سیار و گذری از آن باشیم و موجبات مرکزیت این سامان را فراهم نموده است . طی سالیان اخیر نیز مسیر کوزران به عنوان یکی از محورهای اصلی مردم کرمانشاه و ایلام جهت تردد به مناطق اورامانات و شهر جوانرود مطرح گردیده و بر اهمیت کوزران افزوده است . از سویی نیز امید است با توسعه راههای بخش کوزران و تعریف مسیرهای جدید از جمله راه مواصلاتی ثلاث باباجانی کوزران هرچه زودتر به جایگاه واقعی اش دست یابد .قطعاً با درنظرگرفتن تمهیداتی جهت احداث جاده دسترسی کوزران – ثلاث باباجانی از طریق روستاهای باباکوسه به میرآباد و هلول ضمن پررنگ تر شدن تردد مردم این مناطق و دسترسی بیشتر به مرز دورنمایی بهتر را میتوان برای کوزران متصور شد

در بررسی‌های یاستان‌شناختی که در ۲۵ درصد از دشت کوزران انجام شده تا کنون ۸۴ محوطه و تپه باستانی مربوط به دوران‌هایی از نوسنگی (هزاره نهم، هشتم پ.م.) تا پایان روزگار قاجاریان شناسایی شده‌است.

کورزان 1 شهر کوزران

کورزان شهر کوزران

           
 

نظر کاربران :

  • سید محمد حسینی

    یه شهری تقریبا قدیمی کمو بیش در محله های قدیمی این شهر ساختمان های فرسوده رو میشه دید

    ۷ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *