بلیط هواپیما سوئیت تبریز

شهر شیبان

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲ شهریور ۱۳۹۳

شیبان شهری است در استان خوزستان. این شهر در بخش باوی شهرستان اهواز قرار گرفته‌است. شیبان در سال ۱۳۸۵، تعداد ۲۳٫۲۱۱ نفر جمعیت داشته‌است و دارای مردمی بسیار میهمان نواز وخون گرمی است.

شهر شیبان متشکل از ۶ ناحیه:

۱-هسته مرکزی شیبان
۲-کوی امام خمینی(ره)
۳-کوی شهید بهشتی
۴-کوی طالقانی
۵-کوی بوستان
۶- کوی گلستان است که بیشترین جمعیت ساکن در هسته مرکزی شیبان مستقر می باشد.

جمعیت

جمعیت شهر شیبان با احتساب مناطق شهری تحت پوشش بالغ بر ۳۵۰۰۰نفر بوده به دلیل اینکه مناطق کوی طالقانی و کوی شهید بهشتی از نظر تقسیمات کشور در آمارهای معاونت برنامه بریزی استانداری به صورت مستقل نامگذاری شده اند آمار شهری شیبان شامل دو منطقه دیگر بصورت مجزا اعلام می گردد.

وسعت

وسعت محدوده قانونی و خدماتی شهر شیبان بالغ بر چهارصد هکتار است که مناطق مسکونی آن حدود دویست هکتار از وسعت را در برگرفته است.

حریم شهر

حریم شهر شیبان از جنوب به محدوده قانونی شهر اهواز و از شمال به حریم شهر ویس از شرق روستای سدین و از غرب به رودخانه کارون متصل است. این حوزه محدوده ای حدوداً ۶۰ کیلومتر مربع را در برگرفته است

گویش

گویش اصلی مردم منطقه به زبان عربی بوده بطوریکه ۹۵درصد اهالی به گویش عربی تکلم می نمایند.

آداب و سنن

ساکنین شهر شیبان به علت وجود بافت عشایری تابع آداب و سنن مخصوص به مناطق عشایری خوزستان بوده که در بسیاری از جهات کاملاً به هم شبیه اند. این آداب و سنن که از قرنها پیش با آنها همراه بوده باعث همگنی این گونه جوامع و حفظ اصالت فرهنگی و عدم رسوخ فرهنگ بیگانه به این قشر از جامعه گردیده است.

موقعیت جغرافیایی

شهر شیبان در فاصله ۲ کیلومتری شمال شرقی اهواز و در مسیر جاده اهواز – شوشتر واقع شده است این شهر در بازه (۴۸ درجه و ۴۶ دقیقه و۵۳ ثانیه تا ۴۸ درجه و ۴۸ دقیقه و ۷ ثانیه) طول شرقی و در بازه (۳۱ درجه و ۲۳ دقیقه تا ۳۱ درجه و ۲۵ دقیقه) عرض شمالی قرار دارد. این شهر در ۱.۵ کیلومتری رودخانه کارون قرار گرفته است و شیب کلی منطقه از نواحی شرقی به طرف نواحی غربی و غرب بوده و در نهایت دارای شیب عمومی بطرف رودخانه کارون می باشد. در نقشه موقعیت جغرافیایی شهر شیبان نشان داده شده است.

اقلیم شیبان

شیبان در منطقه مرکزی دشت خوزستان قرار گرفته است که دارای آب و هوای بیابانی و گرم می‌باشد تابستانهای گرم و نسبتاً خشک و طولانی و زمستانهای معتدل از ویژگیهای آب و هوایی این نوع اقلیم است. حداکثر درجه حرارت در بعضی مواقع از ۵۰ درجه سانتیگراد هم تجاوز می نماید .

شیبان 1 شهر شیبان

شیبان 2 شهر شیبان

شیبان شهر شیبان

46251175308640984506 شهر شیبان

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

 • A

  داداش ای کاش شماره منطقه شهرداری شیبان رو ذکر میکردی.چون همین الان خیلی بهش احتیاج دارم.ثانیا این خیابان های شیبان( هسته مرکزی شیبان) که از بهداشت شیبان شروع شده و تا روبروی شهرداری و بعد از آن ادامه دارد نیاز است که اسامی آنها را با استفاده از علامک کاملا مشخص شوند. و یا حداقل اسامی آنها در ابتدای هر خیابان و در روی دیوار مشخص شوند.ثالثا این کانالهای فاضلاب خیابانهای هسته مرکزی شیبان، و مشخصا ابتدای خیابان ۷ اصلی و همچنین چهاراه سوم همان خیابان( نبش کوچه عدل) و همچنین پاینتر از آن داعما در حال سریزی هستند و در روزهای عادی که هیچ بارانی هم نیست در حال سریزی میباشند.و مشکلات زیاد را برای ساکنین آن منطقه که خیلی هم پرجمعیت میباشند و تردد در آنها زیاد هم هست نیاز به رسیدگی جدی دارند علی الخصوص که مدرسه و مهدی کودک هم در آنجا وجود دارد.ضمن تشکر از شورای شهر و همچنین شهردار محترم شهر شیبان و بقیه عوامل شهرداری خاستار رسیدگی سریع را دارم.

  ۱۷ دی, ۱۳۹۶ پاسخ دادن
 • محمد امیری

  باسلام اولا اصل شیبان همان کوی گلستان است یعنی اولین خانه ها در هکوی گلستان بنا شدند ثانیا جمعیت کنونی شیبان بالاتر از ۴۰ هزارتاست

  ۲۵ آبان, ۱۳۹۶ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *