رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۱۵ مهر ۱۳۹۳

شهر تخت

اشتراک گذاری

بخش تخت از شمال با شهرستان حاجی آباد ، از غرب با بخش بندرعباس ، از شرق با شهرستان میناب و بخش دهبارز هم مرز است . قسمت جنوبی بخش تخت نیز به خلیج فارس منتهی می گردد . شهر تخت مرکز بخش تخت در استان هرمزگان ، شهرستان بندرعباس در مختصات جغرافیایی ۵۶ درجه و ۳۸ دقیقه طول شرقی و ۲۷ درجه و ۲۹ دقیقه عرض شمالی و درارتفاع ۳۶ متری از سطح دریا و در فاصله ۴۵ کیلومتری شمال شرق شهرستان بندرعباس واقع شده و راه دسترسی اصلی ، جاده آسفالته می باشد . این شهر به لحاظ موقعیت طبیعی و توپوگرافی در دشت قرار گرفته و شیب عمومی منطقه از شمال غرب به جنوب شرق است . مساحت کل شهر برابر ۱۲۴۷۸۴۲ متر مربع بوده که از شرق به روستای چاهستان ، از غرب به شهر قلعه قاضی ، از شمال به روستاهای کوهستانی یعنی گیشان ، جَغان و بُهرغ و از جنوب به روستاهای سردره ، آب پیش و سید آباد محدود می شود . البته پیرامون شهرتخت ، شهرها ، دهستانها و روستاهای کوچک و بزرگ اعم از چاهستان ، گیشان ، سَرخا ، مَقسم (سَرجُغ) ، بُهرغ ، جَغان ، زیارت سید سلیمان ، سید آباد ، قلعه قاضی ، سَردره ، آب پیش (هو پیش) و دیگر روستاها قرار گرفته اند .

محدوده بخش تخت را می توان به دو بخش دشتی در جنوب و بخش کوهستانی در شمال آن تقسیم کرد که شهر تخت در محدوده دشتی این بخش قرار گرفته است . دشت تخت به همراه دشت شمیل ، دشت ایسین ، دشت سرخون ، دشت فین و دشت گنو از مهمترین دشتهای شهرستان بندرعباس می باشد . دشت تخت ، پهناور ، مسطح و حاصل خیز است که از لحاظ اقتصادی دارای اهمیت می باشد و از جاذبه های مهم گردشگری نیز به شمار می رود . این دشت بوسیله مسیلی بزرگ و یکسری پشته های طبیعی از دشت سرخون جدا شده است . دشت تخت به دلیل نزدیکی به ارتفاعات نسبتاً بلندی در شمال آن و عبور گسلی شرقی غربی دارای منابع آبی نسبتاً خوبی است . زمینهای رسی و سنگلاخی این دشت نیز شرایط مطلوبی را برای کشاورزی فراهم آورده است .

لازم به ذکر است از لحاظ زمین شناسی ، پهنه ناحیه بندرعباس به ۵ واحد زمین ساختی تقسیم می گردد که عبارتند از زون زاگرس چین خورده ، زون سنندج سیرجان ، زون مکران ، زون فلیش و زون کواترنر که بخش تخت در زون کواترنر قرار گرفته است .

تخت 1 شهر تخت

تخت شهر تخت

           
 

نظر کاربران :

 • جعفری. موسی

  سلااااااااااااااام بر مردم خونگرم شهر تخت مردمی مهربان و خوش اخلاق و با محبت .. بنده توفیق داشتم چند سالی در این شهر برا تحصیل و خدمت ….. خدمتگذار این مردم باشم دهه ۷۰ و ۸۰ …..بنده جعفری ام از روستای بهرغ

  ۱۲ فروردین, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
  • جعفری. موسی

   عاااااااااااااالی

   ۱۲ فروردین, ۱۳۹۹
 • سید محمد حسینی

  خیلی خوشکله مخصوصا خارج از شهر که میری همه جا سرسبز و زیباست

  ۸ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • رها مسعودی

  خود مردم این شهر تصمیم گرفتن شهرشون رو آبادتر از قبل کنن و واقعا هم تونستن.خودشون شهرشون رو ساختن.کافیه به اینجا سری بزنید

  ۳۰ آذر, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • سبحان تنی

   از غفلت ما شمیلی ها والا وگرنه چی داشت مگه

   ۲۰ دی, ۱۳۹۹

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *