رزرو هتل ایران بوم گردی

شهر تاکستان

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۸ مرداد ۱۳۹۳

شهر تاکستان که به سرزمین خوشه های زرین تاک معروف بوده و درگذشته این شهر را سیاده یا سیادهن می نامیدند . نقطه اصلی پیدایش شهر تپه ای است تاریخی به نام خله کوه که در مرکز قدیمی شهر تاکستان قرار گرفته که درحال حاضر جزوء آثار تاریخی به شمار می آید . یکی از عوامل موثر درشکل گیری شهر تاکستان دسترسی به منابع آبهای سطحی در زیرزمینی ، آب و هوای مناسب و حاصلخیزی خاک منطقه بوده است . از طرفی وجود باغات انگور و مزارع حاصلخیز است .

موقعیت ارتباطی مناسب و قرارگیری درمسیرهای ترانزیت تهران به شهرهای همدان ، رشت ، تبریز و عبور خط آهن تهران تبریز می باشد این شهر در مسیر جاده باستانی ابریشم قرار داشته ویژگی اصلی و منحصر به فرد مردم تاکستان زبان گفتاری ایشان می باشد . که به گویش تاتی معروف و مشهور می باشد .

شهر تاکستان با درجه ۸ شهرداری از شهرهای تابعه استان قزوین می باشد . که درسال ۱۳۳۷ شهرداری تاکستان تاسیس گردیده و جمعیت شهر ۹۹۸۴۱ نفر با مساحت ۳/۱۱۴۵ هکتار می باشد .

تاکستان درجنوب غربی قزوین بین ۴۶ درجه ۴۲ دقیقه طول شرقی و ۳۶ درجه و ۴ دقیقه عرض شمالی واقع گردیده و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۲۶۵ متر می باشد و از لحاظ اقلیمی آب و هوای شهر ، سردسیری محسوب می شود . بطوریکه متوسط بارندگی سالانه ۲۳۵۰ میلیمتر می باشد و حداکثر دما ۵/۴۱ درجه بالای صفر و حداقل دم ۵/۱۸- درجه زیرصفر می باشد .

با توجه به غنای طبیعی منطقه از نظر حاصلخیزی خاک ، وجود آبهای سطحی و زیرزمینی این شهر یکی از مراکز عمده کشاورزی محسوب گردیده و از ازمنه قدیم تا کنون کشاورزی و باغداری به عنوان یکی از محورهای عمده توسعه شهر تاکستان محسوب می گردد . بطوریکه اکثر خانوارهای ساکن شهر به عنوان شغل مکمل درمورد احداث و بهره برداری از باغات به ویژه باغات مو در اراضی جنوب شهر اقدام و نام شهر نیز از این عملکرد به رعایت گرفته شده است .

ناگفته نماند شهرستان تاکستان با دارا بودن ۲۸۳۱ واحد دامپروری سهم عمده ای در تولید محصولات دامی دارا است . وجود بیش از ۱۶۰ اثر تاریخی توسط سازمان میراث فرهنگی دراین شهرستان به ثبت رسیده است.شهرداری تاکستان همگام با سایر شهرداری ها حرکت بزرگی را در دسترس جهاد خدمت رسانی آغاز نموده و مصمم به پیشینه وی دراین مسیر دشوار می باشد .
تاکستان 1 شهر تاکستان

تاکستان شهر تاکستان

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

 • سید محمد حسینی

  شهر تاکستان واقعا زیباست و حتما اگر سفر کردید از فصل تابستان برید که بتونید از انگورهای شیرین این مکان بخورید تا طعم انگور واقعی رو بفهمید

  ۶ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • سارا

  با سلام خدمت مدیر وبسایت و با تشکر از مطالب مفید موجود در سایت
  اطلاعاتی راجع به تاکستان میخواستم مضاف بر آنچه در سایت می باشد از قبیل خدمات شهری این شهرستان و تعداد هتل ها و مهمان سراها و تعداد داروخانه کلینیک و همچنین رستوران
  آیا می توانید کمکی بکنید؟
  برای ساخت یک پروژه عمرانی در این شهرستان تحقیق میکنم، برای طرح توجیهی آن بنا در تاکستان

  ۴ اسفند, ۱۳۹۳ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  جاباما