بلیط هواپیما سوئیت تبریز

سفیدشهر

زمان مطالعه : 4 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۵ مرداد ۱۳۹۶

تاریخچه سفیدشهر

سفیدشهر نام قبلی آن روستای نصرآباد کویر است . از توابع شهرستان آران و بیدگل و در قسمت شمال شرقی شهرستان کاشان و در مجاورت منطقه ای قدیمی به نام درم قرار دارد . در سال ۱۳۸۱ بعد از تبدیل شهر آران و بیدگل به شهرستان ، روستای نصرآباد کویر به شهر تغییر وضعیت داد.در مورد قدمت شهر منقول است ساکنین اولیه شهر نصرانی و مسیحی بوده اند .و تسمیه شهر بنام نصرآباد برگرفته از کلمه نصرانی بوده است . و قبوری در گورستان شهر مشاهده شده که حاکی از حضور افرادی غیر مسلمان در شهر در گذشته ای بسیار دور بوده است . عده ای نیز عقیده دارند که موسس شهر شخصی به نام نصر بوده است که نام نصرآباد برگرفته از نام این شخص می باشد ، ولی مدرک مستندی در این زمینه هنوز دریافت نشده است .مهمترین و قدیمی ترین مدرکی که در مورد نصرآباد در دست می باشد مطلبی است که در کتاب تاریخ قم از حسن بن قمی در سال ۳۷۸ هجری قمری به آن اشاره شده است . در این کتاب که ۱۰۴۲ سال قبل نوشته شده است ، در ذیل قاسان(کاشان) نصرآباد را نیز از توابع آن ذکر نموده اند . نکته مهم دیگر در بحث تاریخچه سفیدشهر آن است که محل اولیه شهر در مکان دیگری موسوم به <<چاله غم >>بوده است . در حال حاضر کشاورزان در این منطقه مشغول کشت و زرع می باشند . آنگونه که از عنوان بر می آید می بایستی حادثه ناگوار و تلخی در این منطقه اتفاق افتاده باشد که عنوان چاله غم به آن داده اند .

وجه تسمیه شهر

قدیمی ترین نامی که برای شهر سفیدشهر ذکر شده است نصرآباد سربشت و یا سر پشت است که این نام در زمان سلطنت جهانشهاه قره قویونلو از سلسله قره قویونلوها در سال ۵۷۹ انتخاب شده است . وزیر جهانشهاه امیر عمادالدین که طبق فرمان او نیمی از قنات مزرعه نصرآباد وقف مسجد میر عماد کاشان شده است و متن آن به سنگی حک شده که در آن نصرآباد سربشت تصریح گردیده است . که این نام در کتاب کاشان در آئینه گذشته و حال ذکر شده است.

از جمله نامهای دیگر نصرآباد که در بین مردم گفته می شده است نصرآباد خربزه می باشد که شهرتی می باشد که شهر در تامین محصولات خربزه ء قم و کاشان و اطراف داشته است . شهرت دیگر این شهر نصرآباد کویر است که این نام برگرفته از مناطق کویری است که اطراف شهر را احاطه کرده است و قبل از تبدیل شده روستا به شهر در اسناد و مکاتبات رسمی بکار می رفته است .

در حال حاضر نام کنونی در تقسیمات جدید شهری در سال ۱۳۸۱ مصوبه وزارت کشور جمهوری اسلامی مقرر گردید تا روستای نصرآباد به شهر تبدیل گردد براین اساس ، نصرآباد که قبلا از توابع شهر کاشان محسوب می گردید در حال حاضر جزء توابع شهرستان آران و بیدگل به شمار می آید .از میان اسامی مختلف پیشنهادی به وزارت کشور ، نام سفیدشهر انتخاب و جایگزین نام نصرآباد کویر شد. قابل ذکر است که این نام یادآور سابقه این منطقه در تولید پنبه می باشد که به دلیل حجم و میزان تولید بالای پنبه ، این منطقه از دیر باز شهره بوده است . و در السنه خاص و عام به منطقه سفید دشت معروف بوده است .

جمعیت

با توجه به سرشماری جمعیت تا اسفندماه سال ۱۳۷۸ شهر حدود ۴۴۱۷ نفر جمعیت داشته که بر اساس سرشماری جدید در سال ۱۳۸۵ این رقم به حدود ۶۰۰۰ نفر رسیده است . بر اساس این آمار جمعیت شهر مشتمل بر ۱۰۰۴ خانوار است و میزان رشد جمعیت در سال ۱۳۷۸ ، ۲% بوده که نسبت به سالهای قبل کاهش محسوسی داشته است. و مطابق سرشماری در سال ۱۳۹۰ شهر دارای ۵۵۷۵ نفر و۱۶۱۶ خانوار می باشد.

<strong>موقعیت اقتصادی

از لحاظ اقتصادی مردم منطقه همچون گذشته به کشاورزی و قالی بافی اشتغال دارند . تعدادی از جوانان در کارگاه های صنعتی مشغول بکار هستند . محصولات کشاورزی که تولید می گردد عبارت است از غلات،پنبه،گندم،جو،خربزه، هندوانه و حبوبات می باشد . در کتاب فرهنگ لغت فارسی معین به محصولات دیگر سفیدشهر از جمله تنباکو و ابریشم نیز در کنار این محصولات اشاره نموده است . با توجه به مطالب نقل شده در بالا محصولات تولیدی سفید شهر به دو گرده زراعی و دستی (فرش ) تقسیم می شود. نکته ای که در اینجا بسیار جالب و قابل تامل است این است که دهخدا تنباکو و ابریشم را از محصولات سفیدشهر می داند . البته امروزه در حالی که سایر محصولات ذکر شده کشت می شوند اما تولید تنباکو و ابریشم از چند سال گذشته متوقف شده است .

اما از لحاظ کشت و تولید محصول چنبه این شهر دارای رتبه استانی و کشوری می باشد که بسیار حائز اهمیت می باشد که علت نامگذاری این شهر (سفیدشهر )بدین لحاظ می باشد .

موقعیت جغرافیایی

سفیدشهر در ۲۱ کیلومتری شمال غربی شهرستان آرا ن و بیدگل و در ۲۱ کیلومتری شمال غربی شهرستان کاشان قرار گرفته است . این شهر در مختصات ۵۱ درجه و ۲۱ دقیقه و ۱۰ ثانیه طول شرقی نصف النهار گرینویچ و ۳۴ درجه و ۱۷ دقیقه و ۴۰ ثانیه عرض شمالی از خط استوا در بخش مرکزی آران و بیدگل قرار دارد . از شمال به راه آهن ، از جنوب به روستای یزدل و جاده ترانزیت قم و آزاد راه امیر کبیر، از شرق به روستای محمد آباد و علی آباد و از غرب به جاده ترانزیت قم – کاشان و شهر مشکات منتهی می شود.

اماکن تاریخی سفیدشهر

۱-کاروانسرای شاه عباسی نصرآباد

۲- قلعه قاسم آباد

۳- قلعه ملک آباد

۴- قلعه رضاآباد

۵- آب انبار

۶- خانه های تاریخی خادمیف ساداتی

۷- قلعه وزیر

و…

بزرگان سفیدشهر

سفیدشهر دارای بزرگان متعددی چون ملا محمد نصرآبادی، ملا رسول نصرآبادی، ملا فضلعلی نصرآبادی، ملا محمد نصیر نصرآبادی و غیره میباشد.

سفیدشهر سفیدشهر

سفید شهر 1 سفیدشهر

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram instagram
 

نظر کاربران :

 • سید محمد حسینی

  از بین جاهای دیدنیش من از قلعه ملک آباد خیلی خوشم اومد جای با صفایی بود

  ۶ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • الهام حاجی زاده

  من به خانه های تاریخی سفیدشهر رفتم که خیلی دیدنی و جذاب بود.نسبت به موقعیت جغرافیاییش شهر نسبتا پیشرفته ای بود

  ۹ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • انجمن توسعه سفیدشهر-نصرآبادکویرکاشان

  انجمن توسعه سفیدشهر(نصرآباد کویرکاشان )نصرآبادیهای مقیم تهران

  باسلام-قابل توجه گردشگران ازآثارتاریخی و باستانی شهر دارالفضل سفیدشهر(نصرآبادکویر) در۱۷کیلومتری شمال کاشان بازدید نمائید و لذت ببرید
  ۱-آستانه مقدسه بی بی سکینه خاتون س واقع درمحله زیارت سفیدشهر
  ۲-آستان مقدس شاهزاده ابراهیم ع واقع در دشتهای سرسبز جاده سفیدشهر به مشکات
  ۳- آب انبار تاریخی سفیدشهر
  ۴-قلعه های تاریخی ملک اباد -رضاآباد-قاسم ابادو وزیر
  ۵-دشت زیبای کویر درشمال سفیدشهر
  ۶-پار ک زیبای زنده یادباقری ورودی شهر سفیدشهر
  ۷-خانه های تاریخی آقاسیدمحمد
  ۸-شهرزیرزمینی سفیدشهر
  ۹-قدمگاه علی ع سفیدشهر
  ۱۰-دشتهای وسیع وزیبای پنبه و طالبی و باغهای پسته سفیدشهر
  ۱۱-دشتهای وسیع وزیبای کشت گل محمدی برای اولین باردرسفیدشهر
  ۱۲-جنگلبانی شهیددستغیب (درختان دست کاشت کویری ) دردل کویردرشمال سفیدشهر
  ۱۳-ساختمان تاریخی چهل دختران زیارت
  ۱۴-مسجد تاریخی زیارت
  باتشکر
  انجمن توسعه سفیدشهر (نصرآبادیهای مقیم تهران

  ۲۰ خرداد, ۱۳۹۵ پاسخ دادن
 • انجمن توسعه سفیدشهرکاشان

  انجمن توسعه سفیدشهر(نصرآبادکویرکاشان ) نصرآبادیهای مقیم تهران
  باسلام-قابل توجه گردشگران ازآثارتاریخی و باستانی شهر دارالفضل سفیدشهر(نصرآبادکویر) در۱۷کیلومتری شمال غرب کاشان بازدید نمائید و لذت ببرید
  ۱-آستانه مقدسه بی بی سکینه خاتون س واقع درمحله زیارت سفیدشهر
  ۲-آستان مقدس شاهزاده ابراهیم ع واقع در دشتهای سرسبز جاده سفیدشهر به مشکات
  ۳- آب انبار تاریخی سفیدشهر
  ۴-قلعه های تاریخی رضاآباد-قاسم ابادو وزیر
  ۵-دشت زیبای کویر جنگلهای دست کاشت درشمال سفیدشهر
  ۶-پار ک زیبای زنده یادباقری ورودی شهر سفیدشهر ۷-خانه های تاریخی آقاسیدمحمد
  ۸-شهرزیرزمینی سفیدشهر
  ۹-قدمگاه علی ع سفیدشهر
  باتشکر
  انجمن توسعه سفیدشهر (نصرآبادیهای مقیم تهران )

  ۴ خرداد, ۱۳۹۵ پاسخ دادن
 • sattar

  ازاثارخراب شده نصرابادمطلبی تصویری فیلمی وجودنداره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  ۱۱ خرداد, ۱۳۹۴ پاسخ دادن
  • حسین عبدالهی نصرآبادی

   سلام
   یکی اززیباترین مناطق اطراف کاشان
   شعرزیبای سفیدشهر میباشدکه دارای آثار باستانی زیادی میباشد..لطفا بازدید نمایید
   ۱۷کیلومتری شمال شهرکاشان

   ۸ شهریور, ۱۳۹۸
 • مریم

  واقعا شهر سفیدشهر خیلی جالبه خشم اومد ازش

  ۱۳ اسفند, ۱۳۹۳ پاسخ دادن
  • حسین عبدالهی نصرآبادی

   سفیدشهر کاشان
   نگین کویر کاشان
   یکبار سفر کنیدو لذت ببرید
   شهرزیرزمینی
   مهرکده نرسه
   امامزادگان بی بی سکینه خاتون وشاهزاده ابراهیم ع
   آب انبار تاریخی
   خانه های تاریخی آقاسید محمد -وکیل
   قلعه های تاریخی
   کویر زیبای سفیدشهر
   دهها آثار دیگر

   ۸ شهریور, ۱۳۹۸

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *