ساختمان های قدیمی محدوده میدان شهرداری رشت موزه می شوند | جاهای دیدنی ایران
بلیط هواپیما تور خارجی

ساختمان های قدیمی محدوده میدان شهرداری رشت موزه می شوند

تاریخ انتشار خبر :يكشنبه 27 اسفند 1396
2018-03-18

لاهیجان – ایرنا – معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: چهار ساختمان شهرداری، پست، هتل ایران در میدان شهرداری و ساختمان شورای شهر ، به مقصد فرهنگی و گردشگری و موزه تبدیل می شود.
محمدحسن طالبیان در جریان سفر به استان گیلان در گفت وگو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: ساختمان تاریخی شهرداری رشت نیاز به مقاوم سازی و مرمت اساسی دارد و ساختمان هتل ایران نیز در جنب میدان شهرداری، باید مرمت شود و این دو ساختمان به همراه ساختمان تاریخی پست، پس از مرمت، تعمیر و مقاوم سازی به موزه تبدیل خواهند شد.
وی خاطرنشان کرد: براساس تفاهمنامه ای که با استانداری گیلان امضاء شده؛ ساختمان شهرداری رشت به موزه منطقه ای استان گیلان، ساختمان شورای شهر در میدان صیقلان به موزه مشروطیت و ساختمان قدیمی پست هم به موزه پست تبدیل می شوند و هتل ایران هم به فعالیت قبلی خود و مقصد گردشگری بازمی گردد.
به گفته طالبیان، براساس این توافق ساختمان شهرداری رشت در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار می گیرد و با مشارکت بخش خصوصی به موزه تبدیل خواهد شد و سازمان میراث فرهنگی به اداره پست هم کمک می کند که با مشارکت آن اداره، ساختمان قدیمی به موزه پست تبدیل شود.
معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یادآور شد: مفاد این تفاهم نامه از سال آینده شکل اجرایی می گیرد و طرح های یادشده عملیاتی خواهند شد.
ساختمان های قدیمی محدوده میدان شهرداری رشت موزه می شوند
به گزارش ایرنا خانه اولین شهردار رشت حاج میرزا خلیل آقا رفیع یا عمارت زین العابدین اخوان، خانه ای قدیمی با عمری بیش از یکصد سال و با معماری منحصربفرد در میدان سید کلان یا صیقلان امروزی واقع شده که اکنون بعنوان ساختمان شورای شهرداری رشت مطرح است.
این خانه در دی ماه سال 1381 در اولین دوره شورای اسلامی رشت، از مالکان وقت خریداری شد و در اواخر همان سال، کار بازسازی آن توسط روبرت واهانیان آرشیتکت و مهندس ناظر بازسازی شد. عملیات بازسازی در اواخر سال 1382 به پایان رسید و هم اکنون ساختمان اداری شورای شهر رشت در این مکان قرار دارد.
کاخ شهرداری یا عمارت شهرداری رشت نیز ساختمانی است که بین سال‌های 1286 تا 1305 شمسی به دستور اداره بلدیه (شهرداری) رشت، در ضلع غربی میدان شهرداری با الهام از معماری سن پترزبورگ توسط آرتم سرداراف معمار ارمنی – آلمانی مقیم رشت ساخته شد و از آن زمان تاکنون، به عنوان ساختمان شهرداری رشت مورد استفاده قرار گرفته ‌است.
اولین شهر شب های روشن کشور جمعه شب در رشت افتتاح شد. رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری روز گذشته (شنبه) با همراهی برخی معاونان خود و مسئولان استانی، از چند طرح گردشگری و محیط زیستی استان بازدید و یک هتل پنج ستاره در لاهیجان و یک مجتمع اقامتی را در شهرستان رشت افتتاح کرد.

منبع: ایرنا

PDFPrint
دسته بندی :
برچسب ها :
جاجیگا تور

مطالب مرتبط :

در حال بارگزاری...

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

لطفا نظر خود را برای این مطلب بنویسید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.