بلیط هواپیما سوئیت تبریز

ساختمان روزنامه اطلاعات تهران

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۳ خرداد ۱۳۹۸

ساختمان روزنامه اطلاعات از جمله آثار تاریخی قلب تهران و ساختمان های ثبت شده در فهرست آثار ملی است که در نزدیکی میدان توپخانه و سردر قورخانه قرار گرفته است. ساختمان روزنامه اطلاعات به شماره ۱۳۳۸۸، ۲۵ مرداد سال ۹۴ در زمره آثار ملی قرار گرفته است و درست در هنگام بیرون آمدن از مترو توپخانه، قابل مشاهده است.عباس مسعودی، ۱۹ تیر ۱۳۰۵، روزنامه اطلاعات را راه اندازی کرد. این مؤسسه خیلی زود، گسترش یافت و تبدیل به مهمترین مؤسسه انتشاراتی خاورمیانه شد. این روزنامه چندین ساختمان طی این‌ها داشته است.یکی از آن‌ها، ساختمانی در خیابان علاءالدوله (فردوسی امروز) بود که اثری از آن نیست. بعدها این روزنامه به ساختمان توپخانه منتقل شد. ساختمانی که خاطرات بسیاری دارد و در برابر آسیب‌های متعدد انسانی و طبیعی مقاومت کرده است.
محمود دعایی می‌گوید: «به خاطر دارم که در زمان جنگ تحمیلی، این ساختمان در محدوده‌ای بود که به‌خاطر نزدیکی به تشکیلات حکومتی و اداری کشور، در گرای موشک‌باران صدام قرار داشت. بنابراین این احتمال بود که موشکی به ساختمان اصابت کند. با مهندس سازنده آن وارد صحبت شدیم و او گفت که مطمئن است اسکلت بنا هیچ آسیبی نخواهد دید و فقط کافی است طبقه بالای ساختمان تخلیه شود و افراد فعال در محل کار از پنجره‌ها به شعاع دو متر فاصله بگیرند. اتفاقاً در ۵۰ متری ساختمان یک موشک اصابت کرد که ساختمان آن نقطه کاملا ویران شد و ترکشی به بزرگی سپر یک اتومبیل از آن موشک به ساختمان ما هم برخورد کرد اما هیچ آسیبی به ساختمان وارد نشد.»
نباید از یاد برد که ساختمان قاجاری روزنامه اطلاعات که در شمال عمارت ۱۴ طبقه درحال ساخت قرار دارد و به شماره ۱۳۳۸۸ بیست و پنجم مرداد سال ۹۴ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، قرار بود با کاربری سایت موزه روزنامه اطلاعات به عنوان نخستین نشریه روزانه و کهن‌ترین روزنامه ایران که امروزه نیز چاپ آن ادامه دارد، استفاده شود.
نحوه دسترسی
مسیر مترو
اگر می خواهید با مترو به دیدار از ساختمان روزنامه اطلاعات بروید باید از ایستگاه امام خمینی واقع در تقاطع خط یک و دو مترو پیاده شوید. در ایستگاه خروجی خیابان خیام را بیرون بروید و بعد از گذر از سردر قورخانه، ساختمان روزنامه اطلاعات درست در مقابل شما قابل مشاهده است.
آدرس : تهران – خیابان خیام – نرسیده به خیابان امام خمینی

ساختمان روزنامه اطلاعات تهران
ساختمان روزنامه اطلاعات تهران ساختمان روزنامه اطلاعات تهران
ساختمان روزنامه اطلاعات تهران ساختمان روزنامه اطلاعات تهران

منبع:
بزنیم بیرون

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *