بلیط هواپیما سوئیت تبریز

زورخانه شهیدان بستان سمنان

زمان مطالعه : 4 دقیقه
۱۵ دی ۱۳۹۷

تاریخچه ورزش باستانی زورخانه ای
شکل گیری ورزش زورخانه ای تاریخ دقیقی ندارد و مربوط به زمان های بسیار کهن است. این ورزش به دوران قبل از اسلام برمی گردد و روزگاری عیاران و جوانمردان به این ورزش مشغول بودند و هرجا که ظلم و ستم بوده این ورزش به مقابله با آن می پرداخت. حتی بنای اولیه این زورخانه ها که برگرفته از سبک معماری معابد میترائیسم بود، امروزه نیز در زورخانه ها دیده میشود.
آن چیزی که مشخص است این است که پوریای ولی که اسطوره این ورزش است حدود هفتصد سال پیش بطور رسمی به این ورزش مشغول بوده و شاگردانی را تربیت می کرده است.
ابزارهایی که هم اکنون در این ورزش استفاده می شود در زمان کهن گاهی بعنوان ابزار جنگی کاربرد داشت. مثلا کباده همان کمان است و میل همان گرز است و یا سنگ نیز شمایلی از سپر دارد که در جنگ ها برای دفاع استفاده می شد.

آیین زورخانه ای پهلوانی
در آیین زورخانه ای پهلوان زیستن خود جایگاه ویژه ای دارد که هر ورزشکار زورخانه ای در این مسیر تلاش میکند. تفاوت بسیار بین قهرمان بودن و پهلوان وجود دارد. هدف قهرمان تنها این است که به هر قیمتی شده برنده شود، همان چیزی که این روزها در رشته های مختلف ورزشی زیاد دیده می شود اما پهلوان می تواند برنده شود اما در جایی که اخلاق حکم کند خود را بازنده می کند. بعبارتی قهرمان به دنبال زمین زدن است در حالیکه پهلوان زمین خورده را بلند میکند. در واقع هر پهلوانی قهرمان نیز هست اما هر قهرمانی پهلوان نیست. اخلاق در پهلوانی حرف اول را می زند که کسب این فضیلت و رسیدن به این مقام به آسانی قابل کسب نیست.

سنت گلریزان
در این ورزش آداب و رسوم مختلفی وجود دارد که یکی از آن ها سنت گلریزان است. این سنت از قدیم الایام با این ورزش همراه بوده و همین شکلی که اکنون اجرا می شود در گذشته نیز با کمی تفاوت اجرا می شد. به این صورت که اگر برای یکی از باستانی کاران مشکلی پیش می آمد دوستان او و سایر ورزشکاران دور هم جمع می شدند و هریک به سهم خود کمک می کردند و مخفیانه به او می رساندند تا عزت و شرافت وی زیر سوال نرود. رفته رفته این سنت پسندیده فراگیرتر شد و امروز با شور بیشتری برگزار می شود. جمع آوری کمک برای افراد گرفتار، بیماری لاعلاج، ورشکسته بی تقصیر، آزادی زندانی بی گناه که جرمی مرتکب نشده در این سنت اهمیت ویژه دارد. گلریزان در واقع ایجاد کانونی گرم برای خانواده در فصل سرما و رنج و سختی است.

تاریخچه ورزش باستانی زورخانه ای در سمنان
این ورزش تقریبا چهارصد سال پیش به سمنان آمد. آن زمان بطور رسمی ورزش دیگری در سمنان وجود نداشت و تقریبا جزء اولین ورزش هایی است که در سمنان رایج شد. پس از آن وزنه برداری به ندرت رواج یافت و علاقه مندانی را به خود جذب کرد.

تاریخچه زورخانه شهیدان بستان
قبل از احداث این زورخانه، در میدان شریعتی سمنان زورخانه ای قدیمی وجود داشت که کوچک بود و به دلیل قدیمی بودن قابلیت استفاده نداشت. در سال ۱۳۵۳ زورخانه فعلی ساخته شد و آن زورخانه بطور کامل تخریب گردید. این زورخانه به لحاظ معماری از زورخانه های نمونه کشور محسوب می شود. در آن سالها در کل کشوربرای سه شهر زورخانه ای ویژه و متمایز طراحی کردند که یکی از آن ها سمنان و زورخانه شهدای بستان بود که در آن زمان به نام زورخانه تربیت بدنی شناخته می شد.

وجه تسمیه
علت نامگذاری این زورخانه به شهدای بستان به این دلیل است که شهدای بستان که از استان سمنان اعزام شده بودند و برخی از آن ها نیز در همین زورخانه ورزش می کردند، اولین گروه از شهدایی بودند که با تعداد زیاد و به صورت یکجا در سمنان تشییع گردیدند. در زمان ورود پیکرهایشان به سمنان حال و هوای عجیبی ایجاد شده بود و به همین دلیل این زورخانه نیز به نام شهدای بستان نامگذاری شد و عکس چهارده شهید بستان نیز در زورخانه نصب شده است.

مدیران و گردانندگان زورخانه
مدیر زورخانه و رئیس هیات: خلیل طاهری، مرشد زورخانه: کاظم پهلوانی، رمضان دهرویه، محمود دارایی، تعداد ورزشکار ۱۲۰ نفر

آدرس: این زورخانه در خیابان سعدی شهر سمنان واقع شده است

زورخانه شهیدان بستان سمنان
زورخانه شهیدان بستان سمنان زورخانه شهیدان بستان سمنان
زورخانه شهیدان بستان سمنان زورخانه شهیدان بستان سمنان
زورخانه شهیدان بستان سمنان زورخانه شهیدان بستان سمنان

منبع:
tripyar.com

           
چاپ

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

  • آرش واعظی

    زور خانه یکی از ورزش های باستانی ایران کهن است که بسیار قدمت این ورزش زیاد است

    ۱۸ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *