بلیط هواپیما سوئیت تبریز

ريگزار چاه جام طرود

۲۴ اسفند ۱۳۹۷ريگزار چاه جام طرود استان سمنان شاهرود

ريگزار چاه جام طرود، در ۴۰ کيلومتري شمال شهرستان طرود، ۷۰ کيلومتري جنوب شهرستان شاهرود و در نزديکي آبادي با همين نام در استان سمنان واقع است. با اينکه اين ناحيه در چهارچوب مناطق کويري و با آب و هواي به نسبت گرم و خشک قابل ارزيابي است، ولي به سبب وجود رشته کوه‌هاي البرز در بخش شمالي آن، تأثير شرايط آب و هوايي حاکم در ناحيه شمالي بر اين ناحيه نيز مسئله‌اي انکار ناپذير است.
ریگزار چاه جام در جهت شرقی غربی طولی در حدود ۸ کیلومتر و در جهت شمالی جنوبی عرضی در حدود ۵ کیلومتر دارا است.
وجود حوضه تبخيري- نمکي چاه جام حکايت از شرايط ويژه آب و هوايي ناحيه دارد. علت تشکیل چنین ریگزاری در این ناحیه وجود کویر حاج علی قلی دامغان در غرب این منطقه و ارتفاعات جنوبی است.

به سبب وجود شرايط جوي ويژه، کمي نزولات جوي، فراواني املاح در آبهاي زير سطحي، نبود جريانات سطحي و بالاخره رخساره هاي خاص سنگ‌شناسي، اين ناحيه دارای پوشش گیاهی ضعیف مناطق بیابانی است. از جوامع گیاهی این منطقه می توان بوته های سبط و به ندرت اسکنبیل را مشاهده کرد. درختچه های گز و تاق از جمله پوشش گیاهی غالب منطقه است.
بدلیل وجود پوشش گیاهی غنی منطقه و وجود منابع آب پوشش جانوری نیز پیرو آن غنی است. پوشش جانوری منطقه عبارتند از: انواع مار و عقرب، شاهین، هوبره، کبک، چکاوک بیابانی و کاکلی، مگس گیر، زنبور خور، سارگپه بیابانی، عقاب طلایی، کرکس، گرگ، شغال، روباه شنی، گربه شنی، سمور سنگی، جرد، پا مسواکی، موش صحرایی، انواع آگاما و جکو.مسیر خودروی شخصی جاده ارتباطی شهرستان شاهرود به طرود از شرق و جنوب این ریگزار عبور میکند.

آدرس : سمنان – شاهرود – شهرستان طرود

ريگزار چاه جام طرود
ريگزار چاه جام طرود
ريگزار چاه جام طرود

 

منبع : بزنیم بیرون

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *