بلیط هواپیما سوئیت تبریز

ريگزار چاه جام طرود

زمان مطالعه : 2 دقیقه
۲۴ اسفند ۱۳۹۷

ريگزار چاه جام طرود، در ۴۰ کيلومتري شمال شهرستان طرود، ۷۰ کيلومتري جنوب شهرستان شاهرود و در نزديکي آبادي با همين نام در استان سمنان واقع است. با اينکه اين ناحيه در چهارچوب مناطق کويري و با آب و هواي به نسبت گرم و خشک قابل ارزيابي است، ولي به سبب وجود رشته کوه‌هاي البرز در بخش شمالي آن، تأثير شرايط آب و هوايي حاکم در ناحيه شمالي بر اين ناحيه نيز مسئله‌اي انکار ناپذير است.
ریگزار چاه جام در جهت شرقی غربی طولی در حدود ۸ کیلومتر و در جهت شمالی جنوبی عرضی در حدود ۵ کیلومتر دارا است.
وجود حوضه تبخيري- نمکي چاه جام حکايت از شرايط ويژه آب و هوايي ناحيه دارد. علت تشکیل چنین ریگزاری در این ناحیه وجود کویر حاج علی قلی دامغان در غرب این منطقه و ارتفاعات جنوبی است.

به سبب وجود شرايط جوي ويژه، کمي نزولات جوي، فراواني املاح در آبهاي زير سطحي، نبود جريانات سطحي و بالاخره رخساره هاي خاص سنگ‌شناسي، اين ناحيه دارای پوشش گیاهی ضعیف مناطق بیابانی است. از جوامع گیاهی این منطقه می توان بوته های سبط و به ندرت اسکنبیل را مشاهده کرد. درختچه های گز و تاق از جمله پوشش گیاهی غالب منطقه است.
بدلیل وجود پوشش گیاهی غنی منطقه و وجود منابع آب پوشش جانوری نیز پیرو آن غنی است. پوشش جانوری منطقه عبارتند از: انواع مار و عقرب، شاهین، هوبره، کبک، چکاوک بیابانی و کاکلی، مگس گیر، زنبور خور، سارگپه بیابانی، عقاب طلایی، کرکس، گرگ، شغال، روباه شنی، گربه شنی، سمور سنگی، جرد، پا مسواکی، موش صحرایی، انواع آگاما و جکو.مسیر خودروی شخصی جاده ارتباطی شهرستان شاهرود به طرود از شرق و جنوب این ریگزار عبور میکند.

آدرس : سمنان – شاهرود – شهرستان طرود


ريگزار چاه جام طرود
ريگزار چاه جام طرود

 

منبع : بزنیم بیرون

                       
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *