بلیط هواپیما سوئیت تبریز

رویا پارک، اولین پارک جادویی تهران

زمان مطالعه : 7 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۴ آذر ۱۳۹۸

رویا پارک یکی از جاذبه های زیبا و تازه تاسیس تهران که به عنوان یک مفرح مکان در تعطیلات آخر هفته می توان بشمار آورد. در اصل رویا پارک موزه خطای دید است . خطای دید عنوانی است کلی برای معرفی اختلاف آنچه انسان از پیرامونش درک میکند با آنچه واقعا وجود دارد. خواه این اختلاف بر اثر پردازش و تحلیل مغز ما باشد و یا بر اثر ویژگی های سیستم بینایی. به همین دلیل خطای دید به موضوعی جذاب برای مطالعه دانشمندان و سرگرمی در عموم مردم تبدیل شده است. در حقیقت خطای دید برای بسیاری از مردم آشنا ولی اسرار آمیز است، تنوع بسیار زیادی دارد و دارای نمونه های قابل نمایش است. همچنین مطالعه خطای دید در رویاپارک به معنی مطالعه ادراک بصری و سیستم بینایی انسان است. در سالهای اخیر تعداد زیادی از این سبک موزه ها در نقاط مختلف جهان و با نام های متفاوت شروع به فعالیت کرده اند، اما ایده های همه آنها پدیده های خطای دید بوده است.

موزه خطای دید

بعضی از موزه ها جنبه آموزشی بیشتر و برخی صرفا به هدف سرگرمی ایجاد شده اند. هم اکنون بیش از ۶۰ موزه خطای دید در جهان فعال است. البته این تعداد موزه ها و گالری هایی است که بیش از ۲۰ اثر خطای دید در آنها به نمایش درآمده است. همچنین بیش از ۱۰ موزه جدید در حال آماده سازی و راه اندازی است. در این میان تعدادی از این موزه ها تحت یک نام تجاری و با شعبات زیاد در کشورهای مختلف اداره میشوند . رویا پارک مشتمل بر ۱۰۰ اثر است که حواس پنجگانه انسان، بخصوص بینایی را به چالش می‌کشد! سوار شدن بر روی قالیچه پرنده، ملاقات با آرش کمانگیر، قرار گرفتن در دستان یک گوریل بزرگ، اتاق بی‌نهایت، اتاق وارونه، اتاق آیینه‌ها، رفتن به دل کهکشان و …از جمله اتفاقات رویایی هستند که در این سرزمین شگفت انگیز رخ می‌دهد. ضمن اینکه شما می‌توانید در این پارک رویایی‌، عکس‌های رویایی بگیرید! که قابلیت چاپ آن بر روی لیوان، تیشرت، و پیکسل وجود دارد.رویا پارک تلفیقی از مکان‌های مشابه در دنیا و فرهنگ ایرانی است که مشابه آن در کشور وجود ندارد.
ساخت رویا پارک ۷ ماه به طول انجامید و سرانجام در نوروز ۹۸ رسما افتتاح شد. ذکر این نکته لازم است که این مجموعه تماما کار متخصصان ایرانی است.

رویا پارک  رویا پارک، اولین پارک جادویی تهران

رویا پارک  رویا پارک، اولین پارک جادویی تهران

رویا پارک

رویا پارک ، اولین پارک جادویی تهران است که در مجموعه‌ی موزه‌ی طبیعت و حیات وحش دارآباد واقع شده‌است. این پارک رویایی در کنار بخش هیومن پارک و دکتر لند، مجموعه‌ی دارآباد قرار دارد و در نوروز نیز مورد استقبال بسیاری از مردم قرار گرفته‌است. بسیاری از مواقع برای روزهای تعطیل خود به دنبال مکانی در تهران برای هیجان گردی هستیم. مکانی که برایمان تازگی دارد و روزی هیجانی را خلق کند. یکی از مکان‌ها و پارک های تهران که با مراجعه‌ی به آن می‌توانید با یک تیر چندین نشان بزنید، مجموعه‌ی حیات وحش دارآباد است. برای ورود به این بخش کافی است به موزه‌ی حیات وحش دارآباد بروید و با استفاده از فلش‌های راهنما محل رویا پارک را پیدا کنید.

رویا پارک به گونه‌ای طراحی گردیده که از همان بدو ورود لحظاتی رویایی را تجربه خواهید کرد. غرفه‌ای که برای فروش بلیط در نظر گرفته شده بسیار جالب و خارق العاده است. این غرفه شکلی کج و غیر معمول دارد. شایان ذکر است که عکاسی در بیشتر قسمت‌ها آزاد است و شما می‌توانید با گرفتن عکس، لحظاتی شگفت انگیز و عجیب را به یادگار بگذارید.

رویا پارک  رویا پارک، اولین پارک جادویی تهران

رویا پارک، ۵ بخش را شامل می‌شود. بخش سه بعدی، بخش بی‌نهایت و یا آیینه‌ها، بخش پرسپکتیو، جاذبه، ترفندها و بخش تاریک از جمله قسمت‌هایی است که در این پارک رویایی با آن مواجه خواهید شد. این پارک در واقع ۱۰۰ آیتم را به خود اختصاص داده که هر کدام از آن‌ها حواس پنج‌گانه‌ی انسان را به گونه‌ای درگیر خود می‌کند. رویا پارک دارآباد در نوروز ۱۳۹۸ در کنار هیومن پارک و دکتر لند افتتاح شد. این پارک توانست در نوروز امسال در حدود ۱۰۰۰ نفر را به خود جذب کند. رویا پارک توسط یک تیم مهندسی – هنری ایرانی به سرپرستی صالح سخندان ساخته شده‌است. آقای سخندان در ایران به آقای خطای دید معروف است.

آدرس رویا پارک

تهران، میدان نیاوران، خیابان دارآباد، بعد از آجودانیه، خیابان موزه. شماره تلفن رویا پارک: ۰۲۱۲۴۵۵۷

این مدل موزه در بیشتر کشورهای دنیا وجود دارد. اما عاملی که این پارک رویایی را از سایر پارک‌ها متمایز ساخته، قرارگیری آن به صورت مجموعه‌ای از موزه‌ها است. در واقع این مجموعه به صورت تلفیقی است و شامل بخش سه بعدی و تفریحی و هم علمی است.ویژگی منحصربه فرد دیگر این پارک آن است که بازدید کننده خود جزئی از اثر بوده و فقط بیننده نیست. این پارک یک موزه‌ی دسته جمعی و خانوادگی است که هرچه تعداد نفرات بادید کننده بیشتر باشد، اثر ایجاد شده، زیباتر خواهد بود.

رویا پارک جادویی  رویا پارک، اولین پارک جادویی تهران

رویا پارک  رویا پارک، اولین پارک جادویی تهران

بخش سه بعدی رویا پارک

برای ورود به رویا پارک دارآباد در ابتدا کف کفش‌ها به وسیله‌ی دستگاه کوچکی با کیسه‌های کوچکی پوشانده می‌شود که به آن اصطلاحاً لمینت می‌گویند. این پوشش برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی به بخش سه بعدی مهیا شده‌است. نکته‌ی جالب این بخش شعار مجموعه است که در هنگام ورود به صورت سه بعدی در پیش روی چشمان مراجعه کنندگان قرار می‌گیرد. این شعار جمله‌ی زیبای « من خود خوشحالی هستم » را شامل می‌شود.

بخش سه بعدی خود از دو بخش ایران و بین الملل تشکیل شده‌است.

بخش بی‌نهایت یا اتاق آیینه‌ها
بخش دوم این پارک رویایی بسیار جذاب و حیرت انگیز است. در هنگام ورود به این بخش جمله‌هایی چون «امروز خوشحالی انتخاب من است» و یا کلمه‌هایی آرام بخش بر روی زمین با استفاده از نورهایی که از سقف تابیده شده، به چشم می‌خورد. پس از عبور از راهرو به بخش دوم پارک می‌رسید. این بخش از پارک رویایی به بخش بی‌نهایت (INFINITY) معروف است. بخش بی‌نهایت به دلیل ساختار ویژه آن توسط بازدیدکنندگان، بخش آیینه‌ها نامگذاری شده‌است.

خطای دیدی که در این بخش وجود دارد توسط آیینه‌های موجود در آن شکل می‌گیرد. در این بخش قسمت‌های متعددی وجود دارد که مهمترین آن‌ها، دو اتاق شش ضلعی و چهار ضلعی تمام آیینه‌ای است. در این اتاق‌ها به وسیله‌ی خطای دید و هنر عکاسی می‌توان عکس‌هایی جالب و بی‌نظیر خلق کرد.

رویا پارک  رویا پارک، اولین پارک جادویی تهران

بخش پرسپکتیو
سومین قسمت رویا پارک، بخش پرسپکتیو است. در این بخش تصاویری ثابتی وجود دارند که به دلیل خطای دید، حرکتی جالب در آن‌ها دیده‌ می‌شود. ویژگی منحصربه فرد بخش پرسپکتیو، تابلوی هزار تکه‌ی موجود در آن است. این تابلو توسط مداد رنگی‌های آویزان شده از سقف شکل گرفته که از یک طرف نقشه‌ی ایران و از طرف دیگر یوزپلنگ ایرانی را نمایش می‌دهد.

جالب است بدانید که در یوزپلنگ در این بخش نماد ایران و مدادهای رنگی نمادی از اقوام ایرانی است. دیگر قسمت هیجان انگیز بخش پرسپکتیو، اتاق ایمر یا در اصطلاح Ames room است. این قسمت بازگو کننده‌ی خطای جالب ذهنی است که اختلاف ارتفاع را در حدی بیش از اندازه‌ی واقعی نمایش می‌دهد.

در این قسمت کف اتاق صاف به نظر می‌رسد در صورتی که این طور نیست. این بخش به گونه‌ای طراحی شده است که اگر فردی در یک طرف اتاق و فرد دیگر در سمت دیگر اتاق قرار بگیرد، بیننده احساس می کند که یکی از آن‌ها بسیار کوچک‌تر از دیگری است. اما در واقعیت امر این‌گونه نبوده و هر دو نفر هم قد هستند.

رویا پارک  رویا پارک، اولین پارک جادویی تهران

بخش جاذبه‌ها و ترفندها
این بخش یکی از جذاب‌ترین بخش‌های رویا پارک است. در این بخش پوشش‌های پلاستیکی کفش‌ها را بر داشته تا به راحتی بتوانید تعادلتان را حفظ کنید. در بدو ورود به این بخش ممکن است دچار سرگیجه شوید اما سریعاً رفع خواهد شد.

این بخش از دو اتاق تشکیل شده که اتاق اول در زاویه ی ۲۰ درجه و اتاق دوم در زاویه‌ی ۱۸۰ درجه ساخته شده است. در این بخش ماکتی از آشپزخانه در یک سمت از اتاق دیده می‌شود که برعکس ساخته شده. در طرف دیگر نیز اتاقی به چشم می‌خورد که وسایل آن از دیوار تا سقف چیدمان شده‌است. این بخش از پارک برای عکاسی بسیار جذاب است.

در بخش ترفند نیز آثاری از خطای دید وجود دارد. در یک قسمت شما کلمه‌ی قرمز را می‌بیند که با سبز نوشته شده. در بخش دیگر شگفتی سایه‌ها را از نزدیک می‌بینید. در این بخش شما از بازتاب نور به یک سری از حروف، یک چهره‌ی نیم‌رخ را می‌بینید. این بخش از رویا پارک نیز بسیار شگفت انگیز است.

رویا پارک  رویا پارک، اولین پارک جادویی تهران

رویا پارک  رویا پارک، اولین پارک جادویی تهران

بخش تاریک رویا پارک

آخرین بخش این پارک، بخش تاریک بوده که تلفیقی از نقاشی‌های روی دیوار و روش بلک لایت است. با تلفیق این روش شما داستانی از آغاز پیدایش کهکشان راه شیری را تا خلق زمین و دریا خواهید دید. چیزی که این بخش را جذاب کرده، پخش موسیقی هماهنگ با تصویر است که لذت دیدن آن را چند برابر کرده‌. به طور مثال در بخش دریا شما صدای پرندگان دریایی و صدای امواج دریا را خواهید شنید که ترکیب زیبایی را به وجود آورده‌است.

در این پارک علاوه بر آن‌که امکان عکاسی را با دوربین‌های خود دارید، می‌توانید از عکاسان حرفه‌ای که در این بخش فعال هستند درخواست کنید تا لحظاتی جالب شما را به تصویر در آورند. قیمت بلیط این مجموعه ۳۵ هزار تومان است که اگر از عکاسان مستقر در پارک نیز بهره‌مند شوید، مبلغی را باید به صورت جداگانه پرداخت نمایید.

رویا پارک برای رفاه مراجعه کنندگان امکانات کاملی را تدارک دیده‌است. در این مجموعه شما می‌توانید از کافی شاپ، رستوران، سالن انتظار و استودیوی عکاسی نیز بهره‌مند شده و لحظات هیجان انگیزی را برای خود به ویژه کودکانتان خلق کنید.

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *