جستجوی شهر به شهر :
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

معروف ترین و دیدنی ترین پارک های تهران

تاریخ بروزرسانی :
۲۲ بهمن ۱۴۰۲

به نظر شما بهترین و دیدنی ترین پارک های تهران کدامند؟ در تابستان به کدامیک از پارک های تهران سر می زنید؟ پاتوق شما کدام پارک های تهران است؟ در زمان‌های قدیم بخش زیادی از تهران به فضای سبز اختصاص داشت. در بخش‌های شمالی تهران باغ ‌ها و مراتع زیادی وجود داشت. پیش از انقلاب مساحت پارک ‌های تهران چیزی در حدود ۳ هکتار برآورد می‌شد. در سه دهه اخیر با تلاش شهرداری تعداد پارک ‌های تهران افزایش یافته و به تعداد پارک های تهران اضافه شده است. در این مطلب شما را با ۲۰ پارک معروف و دیدنی تهران آشنا می سازیم :

۱- پارک ساعی

پارک ساعی در خیابان ولی‌عصر تهران قرار گرفته و دارای پوشش گیاهی بسیار متنوع است. محل این پارک توسط مهندس کریم ساعی در سال ۱۳۲۴ درخت‌کاری شد، در دهه ۴۰ ایده طراحی اصلی پارک صورت گرفت و در سال ۱۳۴۲ با طراحی حسین محجوبی احداث شد.باغ ژاپنی بخشی از پارک است که شامل پرندگان آبزی است. زمین بازی، زمین اسکیت، زمین تنیس روی میز، فضای سبز، آلاچیق، حیات‌وحش پارک و شهربازی کودکان از امکانات این پارک است.پارک ساعی واقع در منطقه ۶ تهران با مساحتی در حدود ۱۲ هکتار، یکی از پارک‌ های بزرگ تهران است.

این پارک از بهترین پارک های تهران برای عکاسی است. درختان بلند پارک ساعی فضایی زیبا در این پارک به وجود آورده‌اند. در سال ۱۳۲۴ این پارک توسط مهندس کریم ساعی درختکاری شد و پس از آن به نام وی نام‌گذاری شد. در سال‌های ۴۲ تا ۵۲ مراحل تکمیلی ساخت این پارک انجام شد و اکنون از بهترین پارک های تهران است.پارک ساعی دارای ۶ ورودی است و در طراحی آن از آب‌نما، آبشار و جوی‌های متعدد بهره گرفته شده است. درب اصلی پارک ساعی واقع در خیابان ولیعصر است و در مقابل آن، ایستگاه اتوبوس‌های بی آر تی واقع شده است.

آدرس پارک ساعی : تهران، خیابان ولیعصر، پایین‌تر از میدان ونک

پارک ساعی تهران معروف ترین و دیدنی ترین پارک های تهران

۲- پارک هنرمندان

از جاذبه های گردشگری تهران بوستانهای تهران است. پارک هنرمندان یکی از بوستان‌های شهر تهران است که در مرکز شهر و در خیابان ایرانشهر قرار دارد. این پارک از شمال به خیابان بهشهر، از شرق به خیابان عاصم ترابی، از غرب به خیابان ایرانشهر و از جنوب به کوچه علیرضا برفروشان محدود می‌شود.سابقه تاریخی پارک هنرمندان به دوره قاجاریه بازمی‌گردد. این محدوده در دوره قاجاریه به شکل باغی بوده و بخشی از اراضی یک شاهزاده قاجاری به شمار می‌رفته که در اختیار یک معمار آلمانی به نام فیشر و چند باغبان فرنگی قرار داشت.

این باغ در هنگام وقوع جنگ جهانی دوم جهت انبار تسلیحات متفقین مورد استفاده بود و به همین دلیل چندین ساختمان با معماری خارجی به منظور نگهداری ملزومات در آن ساخته شد. پس از خروج متفقین از ایران، این محدوده در اختیار نیروهای نظامی ایران قرار گرفت. در سال ۱۳۷۵ خورشیدی شهرداری تهران این مکان را به تملک خود درآورد و با تخریب بناهای اضافی و اعمال تغییراتی در آن، این مکان را به صورت فعلی درآورد.

آدرس پارک هنرمندان :  تهران، خیابان طالقانی، خیابان ایرانشهر

پازک هنرمندان معروف ترین و دیدنی ترین پارک های تهران

۳-پارک شهر

پارک شهر یکی از قدیمی‌ترین بوستان‌های تهران است که در مرکز شهر تهران قرار دارد. این پارک در اراضی محله سنگلج واقع شده و تاریخ تأسیس آن به سال ۱۳۳۹ خورشیدی بازمی‌گردد.مساحت این پارک تقریباً ۲۵ هکتار است و از شمال به خیابان شهید فیاض‌بخش، از جنوب به خیابان بهشت، از شرق به خیابان خیام و از غرب به خیابان وحدت اسلامی (شاپور سابق) محدود می‌شود. این پارک دارای ۸ ورودی می‌باشد.از مساحت کل پارک، ۱۷۳ هزار و ۵۰۰ مترمربع به فضای سبز اختصاص دارد که از این مقدار، ۴۴ هزار و ۲۰۰ مترمربع چمن‌کاری، ۱۲۷ هزار و ۳۰۰ مترمربع درخت‌کاری و به صورت شبه جنگلی و ۲ مترمربع فضای گل‌کاری است. ۴ هزار و ۲۵۰ مترمربع مساحت دریاچه و ۲۹۰۰ مترمربع مساحت آبنماهای پارک است.

آدرس پارک شهر : تهران، محدوده خیابان‌های خیام و شهید فیاض‌بخش

%name معروف ترین و دیدنی ترین پارک های تهران

۴- پارک شفق

پارک شفق از پارک های کوچک و بسیار زیبای شهر تهران است که توسط معمار برجسته ایران، کامران دیبا و فرح دیبا طراحی شده است . سبک پارک از پارک های فرانسوی الهام گرفته شده و با معماری ایتالیایی و باغ های ایرانی ترکیب شده. این پارک شباهت زیادی به دژ داره و ترکیب آن بسیار زیباست.

آدرس پارک شفق : خیابان جمال‌الدین اسدآبادی (یوسف‌آباد)، کوچه شهید قنبری (نوزدهم)

پارک شفق معروف ترین و دیدنی ترین پارک های تهران

۵- پارک ملت

پارک ملت تهران که در خیابان ولی‌عصر واقع شده، از پارک‌های بزرگ تهران است که در سال ۱۳۴۵، در زمان پادشاهی محمدرضاشاه احداث شده است. در این پارک مجسمه‌های مشاهیر بزرگ ایران مانند فردوسی، سعدی، شهریار و نیما یوشیج وجود دارد.باغ‌وحش، رستوران و کافی‌شاپ، سینمای چهار بعدی و زمین بازی کودکان از امکانات پارک است. در ضلع غربی پارک نخستین قطار دیزل معروف به قطار دودی روی ریل‌های خودکار به نمایش گذاشته شده و نخستین قطاری است که در زمان ناصرالدین شاه میان تهران و حرم شاه عبدالعظیم مورد استفاده قرار گرفت.

آدرس پارک ملت :تهران، خیابان ولیعصر (عج)، جنب بزرگ‌راه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی (نیایش)

%name معروف ترین و دیدنی ترین پارک های تهران

۶- پارک آب و آتش

پارک حضرت ابراهیم که در میان مردم به پارک آب و آتش معروف شده، از جدید‌ترین پارک‌های تهران است. به علت وجود فودکورت راه چوبی در میان این پارک و همچنین مجاورت آن با پل طبیعت یکی از پر رفت و آمدترین پارک‌ های تهران در شب شده است.با ایجاد جلوه‌های متفاوتی در این پارک سعی شده تا جذابیت‌های جدیدی به شهر تهران در راستای اهداف گردشگری اضافه شود. در بخشی از این پارک آب‌نماها و شعله‌های آتش قرار گرفته و به همین دلیل این پارک با نام آب و آتش در میان مردم معروف شده است.

علاوه بر فواره‌های آب و آتش، آمفی تئاتر و مسیر مخصوص دوچرخه‌سواری پارک آب و آتش از جاذبه‌های گردشگری این پارک محسوب می‌شود و گردشگران از شهرها و کشورهای مختلف را به سوی خود جلب می‌کند.این پارک یکی از مکان‌های دوست‌داشتنی برای کودکان است. آب‌بازی میان فواره‌هایی که روی زمین قرار دارد در فصل‌های گرم سال از بازی‌های محبوب کودکان است. علاوه بر این، زمین اسکیت حرفه‌ای که در این پارک وجود دارد نه تنها کودکان بلکه جوانان در سنین بالاتر را به خود جلب کرده است.

آدرس پارک آب و آتش :تهران، خیابان آفریقا نرسیده به چهارراه جهان کودک، انتهای کوچه ژوبین

آب و آتش 1 معروف ترین و دیدنی ترین پارک های تهران

۷-پارک جنگلی لویزان

پارک لویزان در سال ۱۳۴۶ ساخته شده است که در بخش شمیرانات تهران قرار دارد و بزرگ‌ترین فضای سبز تهران محسوب می‌شود. پارک لویزان درختان بلند و سر به فلک کشیده‌ای دارد. همچنین در بالاترین قسمت پارک جنگلی لویزان چندین هتل، سفره‌خانه، بوفه، کافی‌شاپ، تالار و یک مسجد وجود دارد.به خاطر هوای بسیار خنک و دلنشین پارک، بیشتر اهالی شرق تهران در بعدازظهرهای تابستان به این پارک رهسپار می‌شوند.

آدرس پارک جنگلی لویزان : تهران، شمال شرق تهران، بزرگراه امام علی (ع)، بعد از خروجی بزرگراه شهید زین‌الدین، خروجی شیان

%name معروف ترین و دیدنی ترین پارک های تهران

۸-پارک جمشیدیه

پارک جمشیدیه در کوهپایه‌های شمالی تهران و در منطقه نیاوران واقع شده است. از داخل پارک جمشیدیه می‌توان به کوهپایه‌های کلکچال رسید؛ با پیاده روی کوتاهی می‌توان از دل شهر به دل کوه رفت و از زیبایی‌های دامنه کلکچال لذت برد. مساحت پارک جمشیدیه در حدود ۱۰ هکتار است و امتداد آن به دامنه‌های کلکچال راه دارد.پارک جمشیدیه مملو از درختان کهنسال و بلند است که در فصل پاییز زیبایی خاصی به پارک می‌دهند. این پارک از زیباترین پارک‌ های تهران برای عکاسی است. وجود سنگ‌های عظیم داخل پارک، مسیرهای سنگ‌فرش شده پارک جمشیدیه را به یکی از بهترین پارک های تهران در پاییز تبدیل کرده است.

این پارک در زمان قدیم از اراضی خاندان دولو بود؛ که یکی از خانواده‌های قاجار ساکن شمال تهران بودند. نام این پارک نیز از روی نام جمشید دولو که صاحب این اراضی بوده، گرفته شده است. جمشید خان دولو این زمین را به فرح پهلوی بخشید، تا برای مردم پارک و فضای سبز عمومی آماده کند.

آدرس پارک جمشیدیه :تهران، انتهای خیابان شهید باهنر (نیاوران)، انتهای خیابان فیضیه و امیدوار

پارک جمشیدیه 800x458 معروف ترین و دیدنی ترین پارک های تهران

۹- پارک لاله

پیش از انقلاب نام این پارک بوستان فرح بود، پس از انقلاب نام آن را تغییر دادند و به پارک لاله معروف شد. در قدیم زمین این پارک برای سوارکاری و فعالیت‌های نظامی استفاده می‌شد، کمی بعد به درخواست فرح پهلوی این زمین به پارک تبدیل شد و پارک فرح نام گرفت.عمده پوشش گیاهی این پارک را درختان چنار، اقاقیا و کاج تشکیل می‌دهد که باعث سرسبزی و زیبا شدن منطقه ۶ تهران شده است. بیش از ۵۰ سال از احداث این پارک در منطقه ۶ می‌گذرد و هنوز پارک لاله یکی از بهترین پارک های تهران برای پیک نیک است.در بخش مرکزی این پارک یک حوض و آب‌نمای بزرگ قرار دارد که محلی برای جمع شدن دوستان در گروه‌های سنی مختلف است.

در فصل‌های گرم سال این بخش از پارک شلوغ‌تر از باقی قسمت‌های پارک می‌شود و به لطف آب‌نمای داخل حوض هوای بسیار مطبوعی داخل پارک ایجاد می‌شود.وجود مجسمه‌ها، درختان زیبا، جمعیت منحصر به فردی که قرارهای دوستانه خود را در پارک می‌گذارند باعث شده پارک لاله یکی از بهترین پارک های تهران برای عکاسی محسوب ‌شود. نزدیک بودن به دانشگاه‌ هنر هم باعث شده است بیشتر دانشجویان رشته‌های معماری، عکاسی و نقاشی به پارک لاله علاقه‌مند شوند و اوقات خود را در این پارک بگذرانند.

در این پارک مانند پارک ملت تندیس‌ها و مجسمه‌های زیادی قرار دارد که از معروف‌ترین این تندیس‌ها، مجسمه ابوریحان بیرونی و خیام است. این پارک قدیمی دارای یک بازارچه خیریه است که افراد زیادی در آن آثار هنری، خوراکی و اجناس دیگری می‌فروشند.

آدرس پارک لاله :تهران، خیابان کارگر شمالی،‌ تقاطع بلوار کشاورز

پارک لاله تهران 800x457 معروف ترین و دیدنی ترین پارک های تهران

۱۰- پارک قیطریه

پارک قیطریه یکی از پارک‌ های محبوب تهران است. بخشی از این محبوبیت مربوط به فرهنگسرای ملل است؛ که در پارک قیطریه واقع شده است. پارک قیطریه از بهترین پارک ‌های شمال تهران برای پیاده روی است و اهالی محل در مسیرهای مخصوص این پارک هر روز به ورزش و پیاده روی مشغول هستند.در بخشی از پارک قیطریه آلاچیق‌هایی تعبیه شده است، که اهالی و عموم مردم می‌توانند در آن جمع شده و اوقات فراغت خود را بگذرانند. برنامه‌هایی مانند بازی‌های دسته جمعی میان اهالی رواج دارد و در بعضی از آلاچیق‌ها افرادی را می‌بینید که سرگرم بازی‌های گروهی هستند.

در فصل بهار و پاییز این پارک زیبایی بسیاری دارد و به یکی از بهترین پارک های تهران برای عکاسی تبدیل می‌شود. زرد شدن برگ‌ درختان و ریختن برگ‌های پاییزی در پارک قیطریه منظره زیبایی می‌سازد که ارزش عکاسی دارد.یکی دیگر از جذابیت‌ های پارک قیطریه مربوط به بازارچه فرهنگی و هنری فرهنگسرای ملل است. پارک قیطریه سه در اصلی دارد و از کوچه‌های اطراف در محله قیطریه نیز می‌توان وارد پارک شد. پارک قیطریه از جنوب به اتوبان صدر و انتهای خیابان قیطریه می‌رسد. در بخش شمالی پارک محله فرمانیه و خیابان اندرزگو است؛ که از خیابان‌های شلوغ برای شب‌گردی محسوب می‌شود.

آدرس پارک قیطریه : تهران، خیابان قیطریه، نرسیده به میدان پیروز، جنب خیابان روشنگر

%name معروف ترین و دیدنی ترین پارک های تهران

۱۱- پارک یاس فاطمی

پارک جنگلی یاس یکی از پارک‌های جنگلی تهران است که در شمال شرق این شهر واقع شده‌ است. این پارک در دو قسمت شمالی که در منطقه یک تهران قرار گرفته‌ است و بخش جنوبی آن در منطقه چهار با وسعت ۱۴۰۰ هکتار ساخته شده که بخش جنوبی آن همان پارک جنگلی در اتوبان بابایی است.

پارک جنگلی یاس در واقع بزرگ‌ترین پارک جنگلی شهر تهران است که فضایی جالب و جذاب را پیش رویتان قرار می‌دهد. ساخت این پارک به ۱۳۹۴ بازمی‌گردد و از آن جایی که عملیات ساخت آن بین روزهای شهادت تا ولادت حضرت فاطمه انجام شده آن را پارک یاس فاطمی نام‌گذاری کرده‌اند. پارک جنگلی یاس فاطمی به دلیل قرار گرفتن در بخش شمال شرقی تهران دارای آب‌وهوای مناسبی است که سبب شده هر روز گردشگران زیادی از آن دیدن کنند. این پارک همچنین یکی از بهترین گزینه‌ها برای گردش و تفریح است و می‌توان گفت پاتوقی مناسب برای آخر هفته تهرانی‌هاست.

آدرس پارک یاس فاطمی: تهران، بزرگراه شهید بابایی، نرسیده به خیابان استخر، پارک یاس فاطمی

پارک یاس فاطمی 800x533 معروف ترین و دیدنی ترین پارک های تهران

۱۲- پارک ولایت

بوستان ولایت یکی از پارک های جنوب تهران است که به لحاظ وسعت و اندازه، نه تنها در ایران بلکه در کل خاورمیانه رقیبی ندارد. با اینکه کمتر از ۱۰ سال از تاسیس این پارک می‌گذرد، اما تا به حال رویدادها و جشنواره‌های مختلفی در آن برگزار شده و یکی از بوستان‌های معروف و پربازدید پایتخت به شمار می‌رود.

محیط بوستان برای ورزش‌هایی مثل دومیدانی، اسکیت، پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری طراحی شده و از آنجا که شیب آن تقریبا صفر است، بهترین انتخاب برای دویدن طولانی به حساب می‌آید. درخت‌های زیاد بوستان ولایت باعث می‌شود تا در تابستان زیر سایه بتوانید استراحت کنید و گرما اذیتتان نکند. آخر هفته‌ها، مخصوصا شب‌ها این محل بسیار شلوغ می‌شود. بوستان ولایت به‌صورت ۲۴ ساعته و بدون محدودیت پذیرای حضور خانواده‌ها و پایتخت‌نشینان است.

آدرس پارک ولایت :تهران، انتهای اتوبان نواب، تقاطع اتوبان تندگویان

%name معروف ترین و دیدنی ترین پارک های تهران

۱۳- پارک سرخه حصار

پارک ملی سرخه‌حصار تعدادی از اكوسيستم‌های طبيعی نادر و ارزشمند، استپی، بيشه‌ای، كوهستانی و دشتی كشور را در خود جای‌ می‌دهد و در عین حال الگويی تمام‌عیار از شرايط اقليمی بوم‌شناختی منطقه تهران است. حيات وحش پارک ملی سرخه‌حصار از جنبه‌های زيبايی شناختی، بوم‌شناختی، اجتماعی، اقتصادی، آموزشی و تفريحی از چنان ارزش والايی برخوردار است كه اطلاق كلمه كم‌نظير را در مورد آن توجيه می‌کند.

با توجه به توپوگرافی زمين در اين پارک، واحدهای گياهی متعددی در آن به وجود آمده‌‌‌اند. رويشگاه‌های بسيار غنی پارک متشكل از جوامع گياهی متعددی هستند و تاکنون حدود ۳۲ واحد گياهی و ۵۲ خانواده مختلف در اين پارک شناسايی شده‌اند. انواع درختان، درختچه‌ها، گرامينه‌ها، علف‌ها و گلسنگ‌های مربوط به اقليم منطقه در پارک ملی سرخه‌حصار وجود دارد.

آدرس پارک سرخه حصار: تهران، شمال شرق تهران، پارک جنگلی سرخه حصار

%name معروف ترین و دیدنی ترین پارک های تهران

۱۴- پارک پردیسان

پارک پردیسان، یکی از بوستان‌های قدیمی و باصفای تهران است که در منطقه دو و در ضلع شمالی بزرگراه حکیم، بین شیخ فضل الله و یادگار امام (ره) قرار دارد. این پارک در سال ۱۳۹۳ به‌عنوان پارک بدون دخانیات شناخته شد و به‌دلیل نقش مهمی که در تلطیف هوای کلان‌شهر تهران ایفا می‌کند، ریه‌ پایتخت لقب گرفته است. این پارک دارای دیدنی‌هایی چون مرکز بازپروری حیات وحش، موزه ملی آب و موزه تنوع زیستی است و از امکانات آموزشی، تفریحی و ورزشی متنوعی مانند مدرسه طبیعت، مسیرهای پیاده‌ روی و دوچرخه‌ سواری و زمین بادبادک‌بازی برخوردار است.

آدرس پارک پردیسان: تهران، ضلع شمال بزرگراه حکیم، بین شیخ فضل‌الله و یادگار امام (ره)

%name معروف ترین و دیدنی ترین پارک های تهران

۱۵- پارک چیتگر

پارک چیتگر، یکی از پارک های تهران است که در دوره پهلوی دوم و در سال ۱۳۴۲ احداث شده است. پارک جنگلی چیتگر با امتداد شرقی-غربی در ارتفاع ۱۲۲۵ متری از سطح دریا قرار دارد و از پستی و بلندی و تپه ماهور تشکیل شده است. این بوستان حدود ۸۷۴ هکتار وسعت دارد و به‌دلیل عبور مسیل چیتگر از میان آن، به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شده است که بخش شرقی ۲۵۳ هکتار و بخش غربی ۶۵۸ هتکار وسعت دارد.

حدود ۱۴ كیلومتر جاده آسفالته از میان پارک جنگلی چیتگر می‌گذرد که یک کیلومتر آن را بلوار تشکیل می‌دهد. همچنین تقریبا ۵۰ كیلومتر جاده خاكی در این پارک وجود دارد. همچنین تونل شهدای غزه نیز از زیر پارک جنگلی چیتگر عبور می‌کند. اين تونل كه به‌صورت يک تونل دوقلو طراحی و اجرا شده، امكان توسعه بزرگراه شهيد حكيم را بدون قطع حتی یک اصله درخت از بوستان چیتگر، فراهم كرده است.

آدرس پارک چیتگر:تهران، اتوبان تهران- کرج، بعد از خروجی شهرک راه‌آهن

%name معروف ترین و دیدنی ترین پارک های تهران

۱۶- پارک طالقانی

این پارک در گذشته زمین کشاورزی و بخشی از آن متعلق به بانک کشاورزی بوده است. سپس توسط شرکت نوسازی عباس‌آباد خریداری شد. طرح نوسازی آن در سال ۱۳۵۰ به تصویب مجلس رسید و توسط مهندس مشاور لوئیس دیویس انگلیسی طراحی شد. طراحی و فضاسازی و آبیاری این پارک با مشاوره یک شرکت مهندسی اسپانیایی از سال ۱۳۵۶ شروع شد و در سال ۱۳۶۰ به پایان رسید. پارک طالقانی در سال ۱۳۶۱ افتتاح شد؛ اما بیشترین تغییرات در دهه ۱۳۹۰ در پارک طالقانی انجام شده است.با احداث پل طبیعت، این پارک به پارک آب و آتش متصل می‌شود.

آدرس پارک طالقانی: تهران، منطقه سه، بزرگراه حقانی، بعد از پل بزرگراه مدرس

%name معروف ترین و دیدنی ترین پارک های تهران

۱۷- پارک توسکا

پارک جنگلی توسکا در سمت جنوبی تهران در منطقه ۱۵ واقع شده‌ است. زیبایی این پارک با پوشش گیاهی متنوعی که شامل درختانی چون: کاج، صنوبر و چنار است، چندین و چند برابر شده‌ است. محل قرارگیری پارک به گونه‌ای است که در اطراف آن اتوبان شکل گرفته و آلودگی هوا بسیار زیاد است. اما با قرارگیری پارک در این منطقه و وجود درختان متنوعی که با تولید اکسیژن هوا را تصفیه می‌کنند، پارک توسکا می‌تواند در جهت بهبود وضعیت آلودگی، کمک بسیار قابل‌توجهی برای ساکنین آن منطقه باشد.
پارک توسکا در سال ۱۳۶۰ ساخته شده و قدمتی ۴۰ ساله دارد. به لحاظ ابعاد، وسعت این پارک به یک میلیون مترمربع می‌رسد و در رتبه دهم از نظر وسعت در بین دیگر پارک‌های جنگلی تهران است.

آدرس پارک توسکا : تهران، بزرگراه آزادگان، کیانشهر جنوبی، پارک جنگلی توسکا

پارک توسکا 800x533 معروف ترین و دیدنی ترین پارک های تهران

۱۸- پارک افرا

پارک جنگلی افرا تهران در سال ۱۳۸۵ و با هدف افزایش فضاهای سبز مناطق محروم شهر در جنوب محله عبدل‌آباد و در بین محله عبدالله‌آباد و شهرک گلریز و با حضور شهردار وقت تهران محمدباقر قالیباف افتتاح شد. این پارک ۶۶ هکتار یا ۶۶۰۰۰۰ مترمربع وسط دارد. پارک جنگلی افرا تهران جزو بزرگترین پارک‌های پایتخت و از بهترین جاهای دیدنی تهران است. این پارک جنگلی در یکی از جنوبی‌ترین بخش‌های تهران و در ابتدای اتوبان خلیج فارس قرار گرفته است که شهر تهران را به شهرهای جنوبی وصل می‌کند.

این پارک یکی از مجهز‌ترین پارک‌های این بخش از شهر تهران است و امکانات قابل‌توجهی را برای اهالی محله‌های رسالت، صالح آباد، کریم آباد و دیگر اهالی منطقه ۱۹ و همچنین مسافرین گذری که از مسیر قم، شهر ری، جمکران و مرقد امام خمینی برمی‌گردند، فراهم آورده است و قدمی مثبت در زمینه احیای فضاهای سبز در محیط‌های شهری محسوب می‌شود.

آدرس پارک افرا : تهران ، منطقه ۱۹ – میدان جهاد – ابتدای اتوبان خلیج فارس در خروجی شهر تهران به سمت قم

پارک افرا معروف ترین و دیدنی ترین پارک های تهران

۱۹- پارک سوهانک

یکی از پارک ها و فضاهای سبز کمتر شناخته شده‌ی تهران، پارک جنگلی سوهانک است که در شمال شرقی پایتخت قرار دارد. این پارک دارای وسعت بسیار زیادی است و آرامشی و سکوتی دارد که مانند آن را در کمتر نقطه‌ای از تهران پیدا خواهید کرد.پارک جنگلی سوهانک تهران با مساحتی در حدود ۴۰۰ هکتار، یکی از بزرگترین بوستان های جنگلی تهران است.این پارک جنگلی در محله سوهانک قرار گرفته است و در ارتفاع ۱۷۵۰ متری از سطح دریا قرار دارد. ادغام بافت‌های قدیمی روستایی این محله با ساختمان‌های بلند مرتبه و مدرن، جلوه‌ای خاص به این منطقه بخشیده است.
این بوستان با چشم اندازهای بسیار زیبا و نیز امکانات تفریحی مختلف در سال ۱۳۶۱ به صورت رسمی مورد استفاده قرار گرفت. فضاهای وسیع و سرسبز متصل به دامنه‌های البرز موجب شده است تا پارک سوهانک از پوشش‌های گیاهی متنوعی نظیر درختان کاج، ارغوان، زبان گنجشک، بادام، توت، اقاقیا، آیلان توس، سرو نقره ای، سنجد، عرعر، کاج سیاه، سرو خمره ای و سماق برخوردار باشد که بیشترین منابع آبی آن ها از رودخانه زردبند جاجرود تامین میشود.

آدرس پارک سوهانک : تهران، بزرگراه ارتش، امتداد جاده لشکرک، ضلع شمالی جاده، محله سوهانک

پارک سوهانک 800x527 معروف ترین و دیدنی ترین پارک های تهران

۲۰- پارک شیان

پارک جنگلی لویزان در شمال شرق و منطقه چهار شهرداری تهران قرار دارد و یکی از بزرگ ترین پارک‌های جنگلی در تهران است. پارک جنگلی لویزان را عمدتا با نام پارک جنگلی شیان می شناسند چراکه از سمت غرب با بوستان جنگلی شیان همسایه است، علاوه براین از سمت شرق نیز به بوستان جنگلی یاس فاطمی نیز راه دارد. وسعت این پارک جنگلی بیش از ۱۰۰۰ هکتار است.

آدرس پارک شیان: تهران،لویزان،خ. طجرلو،خ. شیان هفتم

پارک شیان معروف ترین و دیدنی ترین پارک های تهران

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
[امتیاز: 77 میانگین: 4]
           
برو بالا
 

نظر کاربران :

 • باذل

  مخاطب به اسم تهرانی و منظورم بود،که گول فامیلیشو خورده،یامعلوم نی چی بوده فامیلیش روش نشده بگه.

  ۱۵ آبان, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
 • #Matrix

  عع اگر راست میگی ایول بهت

  ۲۷ بهمن, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
 • هانی

  و همچنین پارک چیتگر

  ۲۷ دی, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
 • حر

  پارک نهج البلاغه رو ازقلم انداختی .واقعا زیبا و دلنشینه.کسانیکه عاشق کوهنوردی ونیز طبیعت زیبای شمال هستند این پارک واقعا مناسب سلیقه اونهاست

  ۲۲ اردیبهشت, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
  • هانی

   دقیقا?

   ۲۷ دی, ۱۳۹۸
  • فاز۶

   نهج البلاغه که چندساله ساخته شده درسته قشنگه ولی مثل بقیه پارکای تهران نیست

   ۲۲ فروردین, ۱۳۹۹
  • تهرانی

   پارک نهج البلاغه اصالت نداره،،، یه دره رو صاف کردن،، هر لحظه ممکنه سیل بیاد ببره ت،،، اینو اصلا با پارک با هویت قیطریه یا جمشیدیه مقایسه نکن،، البته این موضو برای تهرانی اصیل مهمه وگرنه برای مهاجران معنایی نداره و متوجه حرف من نمیشن

   ۳ تیر, ۱۳۹۹

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تخت جمشید روستای کندوان زیبایی های گیلان سد شاه عباسی طبس اماکن دیدنی یزد