رزرو هتل ایران بوم گردی

رومینگ چیست ؟ نحوه فعالسازی رومینگ همراه اول

۲ آبان ۱۴۰۱

رومینگ چیست ؟ نحوه فعالسازی رومینگ همراه اول را در این مطلب آورده ایم . وقتی که تصمیم می‌گیرید به یک کشور خارجی سفر کنید، اولین چیزی که فکر شما را به خود مشغول می‌کند نحوه تماس با ایران از خارج کشور است. برقراری تماس و یا ارسال و دریافت پیامک در کشور خارجی به اعضای خانواده اهمیت زیادی دارد و شخص می‌تواند آن‌ها را از وضعیت خود خبردار کند اما از آن‌جایی که مسافر سیم کارت کشور خارجی را ندارد برقراری این ارتباط ممکن است کمی دشوار شود. در چنین موقعیتی سرویس رومینگ (Roaming) بسیار به کار مسافر می‌آید (این‌جا رومینگ همراه اول) و به او این امکان را می‌دهد در زمان سفر به کشورهای خارجی از سیم کارت خود استفاده و با آن تماس گرفته و پیامک ارسال و دریافت کند.

هرکسی که اطلاعات کاملی در زمینه رومینگ نداشته باشد، ممکن است با شنیدن نام آن دچار سردرگمی شود و یا آنکه تصور کند بسیار هزینه‌بر است و حتی اگر خط همراه اول خود را در کشور خارجی روشن کنند برای او هزینه‌ای منظور می‌شود. این تصورات اشتباه است.

رومینگ همراه اول

تور اروپا

رومینگ چیست؟

قبل از اینکه بحث رومینگ همراه اول را شروع کنید، لازم است بدانید که همراه اول هم (مثل بقیه اپراتورها)، فقط نقاط درون ایران را پوشش می‌دهد. حالا اگر شما از همراه اول استفاده می‌کنید و نیاز دارید که خارج از ایران هم بتوانید از خدمات همراه اول استفاده کنید (مثلا زنگ بزنید یا پیام بفرستید)، چه کار باید بکنید؟ دقیقا اینجاست که بحث رومینگ مطرح می‌شود.

همراه اول (و بقیه اپراتورها) برای اینکه کاربرانشان بتوانند خارج از ایران هم از سیم کارت‌هایشان استفاده کنند، با اپراتورهای مطرح هر کشور وارد مذاکره شده و با آن‌ها قرارداد می‌بندند. برای مثال، همراه اول در کشور X یک اپراتور به اسم B را انتخاب کرده و با او مذاکره می‌کند که اگر شخصی با سیم کارت همراه اول وارد کشور X شد، بتواند از طریق اپراتور B با کشور خودش (ایران) ارتباط برقرار کند و در ازای آن، مبلغی را پرداخت کند.اگر این اتفاق بیفتد و شما در کشور X با استفاده از سیم کارت همراه اول خودتان از طریق اپراتور B با ایران ارتباط برقرار کنید، در حقیقت از رومینگ بین الملل استفاده کرده‌اید.

رومینگ همراه اول

 

رومینگ همراه اول

همراه اول یکی از اپراتورهای ایرانی است که علاوه بر خدمات داخل کشوری، به کاربران خود این امکان را می‌دهد که از خط همراه اول در کشورهای طرف قرارداد استفاده کنند. برای اینکار تنها کافی است که رومینگ همراه اول را در تلفن همراه خود فعال کنید. اگر بلد نیستید که چگونه باید این کار را انجام دهید، اصلا نگران نباشید ما در ادامه نحوه فعال سازی رومینگ همراه اول را به شما آموزش می‌دهیم.

نحوه فعال سازی رومینگ همراه اول

گفتیم برای آنکه بتوانید از سیم کارت همراه اول خود در کشور خارجی استفاده کنید باید سرویس رومینگ آن را فعال کنید. فعال سازی رومینگ همراه اول به دو شیوه انجام می‌گیرد که به شکل زیر است:

روش اول: فعال سازی از طریق کد رومینگ
فعال کردن سرویس رومینگ از طریق کد بسیار راحت است و تنها لازم است که کدی که در ادامه می‌گوییم را از چپ به راست شماره‌گیری کنید تا فعال شود. برای فعال سازی رومینگ کد #۲۹*۱۰* از چپ به راست یعنی ستاره ۱۰ ستاره ۲۹ مربع وارد کنید.

روش دوم: ارسال پیامک
اما اگر نمی‌خواهید رومینگ همراه اول را از طریق کد فعال کنید، راه دیگری هم وجود دارد. شما می‌توانید از طریق ارسال پیام کوتاه این سرویس را فعال نمایید. برای این کار کافی است عدد ۲۹ را به شماره ۱۰ پیامک کنید و منتظر بمانید تا نتیجه فعال سازی برای شما ارسال شود.

نحوه افزایش اعتبار برای سیم‌کارت‌های دائمی و اعتباری
حالا که با سرویس رومینگ و نحوه فعال سازی آن برای خط همراه آشنا شدیم، خوب است که کمی هم درباره نحوه افزایش اعتبار سیم کارت همراه اول صحبت کنیم. برای استفاده از سرویس رومینگ، فرقی ندارد که سیم کارت شما دائمی است یا اعتباری. چون که با هر دوی آنها می‌توان از خدمات رومینگ همراه اول استفاده کرد. تنها تفاوتی که وجود دارد نحوه شارژ حساب رومینگ در هر کدام است که هر دو را توضیح می‌دهیم.

افزایش اعتبار سیم کارت دائمی

اگر سیم کارت همراه اول شما دائمی است و می‌خواهید از رومینگ آن استفاده کنید می‌توانید از دو طریق حساب رومینگ خود را شارژ کنید:

روش اول: افزایش اعتبار از طریق پیامک
اگر برای شارژ حساب رومینگ خود این روش را انتخاب می‌کنید باید ۵ مرحله را پشت سر بگذارید تا حساب شما با موفقیت شارژ شود، این ۵ مرحله عبارت هست از:

مرحله اول: حرف B را به شماره ۹۹۰۰۰۹ پیامک کنید.
مرحله دوم: مبلغ مورد نظر برای شارژ حسابتان را انتخاب کنید.
مرحله سوم: شماره تلفن همراه خود را ارسال کنید.
مرحله چهارم: منتظر بمانید تا پیامکی حاوی شناسه پرداخت و شناسه قبض برای شما فرستاده شود.
مرحله پنجم: بعد از آنکه شناسه پرداخت و شناسه قبض را دریافت نمودید، مبلغ را پرداخت کنید.
روش دوم: افزایش اعتبار از طریق سایت همراه اول
راه دیگری که برای شارژ حساب رومینگ همراه وجود دارد، اقدام از طریق سایت همراه اول است. برای شارژ حساب از این طریق باید مراحل زیر را طی کنید:
قدم اول: وارد سایت همراه اول بشوید.
قدم دوم: حالا که وارد وبسایت شدید، گزینه «سرویس‌ها و محصولات» را انتخاب کنید و روی آن کمی نگه دارید تا صفحه کوچکی نمایان شود. حالا از میان گزینه‌های موجود گزینه «رومینگ و مکالمات بین‌الملل» را انتخاب کنید. حالا روی بخش «مکالمات و پیامک بین‌الملل» بزنید تا گزینه‌های ممکن را برای شما نمایش دهد. در هر بخش، کد موردنیاز برای فعال سازی رومینگ نوشته شده است.

رومینگ همراه اول

افزایش اعتبار سیم کارت‌های اعتباری

حساب رومینگ سیم کارت‌های اعتباری همراه اول بسیار راحت‌تر از سیم کارت‌های دائمی شارژ می‌شود. برای شارژ حساب این نوع سیم کارت فقط باید مانند وقت‌هایی که شارژ خریداری می‌کنید، سیم کارت خود را شارژ کنید. شارژ سیم کارت نیز از طریق دستگاه خودپرداز، دستگاه‌های پوز (pos)، اپلیکیشن‌های پرداخت و همراه بانک امکان پذیر است.

کدام کشورها طرف قرارداد با اپراتور همراه اول هستند؟

سرویس رومینگ سیم کارت‌های همراه اول در ۸۵ کشور جهان و از طریق ۱۳۶ اپراتور قابل استفاده است. همچنین اگر شارژ سیم کارت اعتباری شما تمام شد، خیلی راحت یکی از آشنایان شما در ایران می‌تواند آن را شارژ کند. این کار بسیار برای کسانی که دارای کهولت سن هستند مناسب است.

نحوه استفاده از رومینگ همراه اول

احتمالا تا الان این سوال برایتان پیش آمده که چگونه باید از سرویس رومینگ استفاده کنیم؟ نگران نباشید پاسخ این سوال را هم خواهیم داد.

تماس با موبایل با سرویس رومینگ

اگر در خارج از کشور هستید و می‌خواهید با شماره موبایل کسی که در ایران است تماس بگیرید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که به جای صفر اول شماره کد ۰۰۹۸ را بگیرید. به عنوان مثال اگر شماره مورد نظر ۰۹۱۲۱۱۱۱۱۱۱ باشد، باید صفر ابتدای شماره را حذف کرده و به جای آن ۰۰۹۸ بگذارید و تماس بگیرید. یعنی شماره را باید به این شکل شماره گیری کنید: ۰۰۹۸۹۱۲۱۱۱۱۱۱۱

تماس با شماره ثابت با سرویس رومینگ

اگر شماره‌ای که قصد تماس گرفتن با آن را دارید شماره ثابت است هم باید مثل شماره همراه، کد ۰۰۹۸ را در ابتدای شماره وارد کنید. به عنوان مثال اگر شماره ثابت برای شهر تهران است، باید کد تهران را به شماره اضافه کرده و به جای صفر اول، کد پیش شماره ۰۰۹۸ را وارد کنید. در نهایت شماره به این صورت می‌شود: ۰۰۹۸۲۱۵۵۵۵۵۵۵۵.

نحوه جستجوی شبکه رومینگ همراه اول در اندروید و IOS

برای استفاده از سرویس رومینگ شارژ کردن حساب و شماره گیری کد فعال سازی کافی نیست و شما باید این سرویس را در گوشی موبایل خود نیز فعال و شبکه مورد نظر را جستحو و به آن متصل شوید. البته در اکثر تلفن‌های هوشمند این سرویس بر روی حالت خودکار یا اتوماتیک قرار دارد اما ما در ادامه نحوه فعال کردن و جستجوی شبکه در سیستم‌عامل اندروید و IOS را بررسی می‌کنیم.

روش جستجوی شبکه رومینگ در دستگاه‌های آیفون (iOS)

اگر تلفن همراه شما آیفون است و سیستم‌عامل IOS دارد، برای انتخاب دستی شبکه رومینگ باید از مسیر زیر پیش بروید:
وارد قسمت تنظیمات (settings) شوید.
گزینه Carrier را پیدا و بر روی آن کلیک کنید.
وقتی وارد صفحه جدید شدید اگر گزینه اتوماتیک روشن است آن را غیرفعال کرده و صبر کنید تا شبکه‌های در دسترس جستجو شود. حال از میان شبکه‌های پیدا شده، شبکه مورد نظر خود را انتخاب کنید. اکنون رومینگ شما فعال و قابل استفاده است.

روش جستجوی شبکه رومینگ در دستگاه‌های اندروید

برای آن که سرویس رومینگ همراه اول در موبایل شما با سیستم‌عامل اندروید فعال شود باید مراحل زیر را طی کنید:
وارد قسمت تنظیمات (settings) شوید.
وارد قسمت «شبکه‌های بیشتر» یا «more networks» شوید. حالا گزینه «mobile networks» را انتخاب کنید.
در صفحه‌ای که باز می‌شود باید به دنبال گزینه‌ای به اسم «اپراتورهای شبکه» یا «network operators» باشید. سپس روی آن کلیک کرده و صبر کنید تا لیست شبکه‌های در دسترس برای شما جستجو شود. شبکه مورد نظر خود را انتخاب کرده و از سرویس رومینگ خود استفاده کنید.

تعرفه رومینگ کشورها و نحوه محاسبه آن

نکته‌ای که چندین بار در این مطلب تکرار کردیم، درباره تعرفه و هزینه رومینگ همراه اول است. محاسبه رومینگ به این صورت است که هزینه آن براساس دقیقه انجام می‌گیرد. یعنی فرقی ندارد که شما ۱۰ ثانیه صحبت کنید یا ۵۹ ثانیه، در هر حالت هزینه یک دقیقه از حساب شما کسر می‌شود.
تماس با ایران از طریق رومینگ، تماس با شماره‌های کشور میزبان و دریافت تماس از ایران هر یک تعرفه‌های مخصوص به خود را دارد. پس اگر شما با سیم کارت همراه اول خود با شماره‌ای در ایران تماس بگیرید هزینه این مکالمه با تماسی که با سیم کارت همراه اول با یکی از شماره‌های کشور خارجی می‌گیرید فرق خواهد داشت. هزینه تماس با سیم کارت‌های خارجی بر مبنای تعرفه بین‌المللی محاسبه می‌شود.این نکته را هم در نظر داشته باشید که وقتی سرویس رومینگ شما فعال می‌شود، بسته‌های اینترنتی داخلی شما غیرفعال می‌شود و درصورت روشن کردن اینترنت تلفن همراه خود، هزینه آن براساس تعرفه اعلام شده محاسبه می‌شود.
همچنین خوب است این را بدانید که هزینه و تعرفه رومینگ همراه اول در هر کشوری متفاوت است و برای آنکه از تعرفه همراه اول در کشور موردنظر خود اطلاع پیدا کنید، تنها کافی است به وبسایت همراه اول رفته و وارد بخش تعرفه‌های همراه شوید. حالا با جستجو کردن اسم کشور موردنظرتان هزینه خدمات رومینگ همراه اول در آن کشور را مشاهده کنید.

تعرفه‌های رومینگ همراه اول در پرواز به شرح زیر است:
مکالمه با ایران (دقیقه):۹۱,۰۰۰ تومان
مکالمه دریافتی: ۷۰,۰۰۰ تومان
مکالمه داخلی: ۹۱,۰۰۰ تومان
ارسال پیام کوتاه: ۲۵,۰۰۰ تومان
اینترنت (مگابایت) : ۶۰۰۰۰ تومان

رومینگ همراه اول

چند نکته مهم درباره سرویس رومینگ همراه اول

فعال کردن سرویس رومینگ همراه اول برای شما هیچ هزینه‌ای نداشته و کاملا رایگان فعال می‌شود.
تماس دریافتی از ایران برای شما هزینه خواهد داشت و از شارژ حساب شما کم می‌شود.
روشن کردن تلفن همراه در خارج از کشور و همچنین دریافت پیامک برای شما رایگان است و هزینه‌ای کسر نمی‌شود.
هزینه سرویس رومینگ براساس دقیقه حساب می‌شود، یعنی شما چه ۲۰ ثانیه حرف بزنید چه ۵۹ ثانیه، هزینه ۱ دقیقه تماس از حساب شما کم می‌شود و اگر بیشتر از ۶۰ ثانیه و کمتر از ۱۲۰ ثانیه صحبت کردید، هزینه ۲ دقیقه از حساب شما کم خواهد شد.
اگر در یک کشور خارجی که با همراه اول طرف قرارداد است، تماس میان دو شماره ایرانی برقرار شود، هزینه این تماس بر طبق تعرفه‌های رومینگ حساب می‌شود.
اگر در یک کشور خارجی با سیم کارت همراه اول خود یا یک کشور ثالث تماس گرفتید، هزینه تماس رومینگ براساس تعرفه بین‌المللی کشور میزبان یعنی کشوری که به آن سفر کرده‌اید محاسبه خواهد شد. به طور حتم این هزینه از تعرفه رومینگ تماس با ایران بیشتر است.

رومینگ همراه اول در پرواز

یکی از خدمات رومینگی که همراه اول به مشترکین خود ارائه می‌دهد حدمات رومینگ در پرواز است. رومینگ در پرواز یعنی شما می‌توانید در حین پرواز البته بعد از آنکه هواپیما بلند شد و قبل از آنکه فرود بیاید، از خدمات رومینگ استفاده کنید. به این صورت که در قسمت جستجوی شبکه روی گزینه On Air کلیک کنید تا رومینگ برای شما فعال شود. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که در طول پرواز نمی‌توانید تماس دریافت کنید و تنها می‌توانید تماس بگیرید.

سرویس رومینگ در پرواز تنها زمانی قابل استفاده است که شما با یکی از هواپیمایی‌های زیر سفر کنید::

Cebu Pacific Air
British Airways
AZAL
All Nippon Airways
Aeroflot
Iberia
Hong Kong Airlines
Etihad
Emirates
Royal Jordanian
Egypt
Qatar Airways
Oman Air
Libyan Airlines
Saudia
Philippine Airlines
Singapore Airlines
TAM Airlines
Thai Airways

غیرفعالسازی رومینگ همراه اول

بسیاری از شما عزیزان مایل هستید بدانید پس از آنکه از سفر خارجی خود برگشتید چگونه باید سرویس رومینگ را غیرفعال کنید؟ باید عرض کنیم که پس از بازگشت به ایران نیازی به غیرفعال کردن سرویس رومینگ ندارید و به صورت خودکار غیرفعال شده و هزینه‌ها براساس تعرفه عادی حساب می‌شود. مگر آنکه در نقطه مرزی ساکن باشید که در این حالت باید دقت کنید رومینگ شما غیرفعال شده باشد وگرنه همچنان تماس‌های شما براساس تعرفه رومینگ منظور می‌شود.برای غیرفعالسازی سرویس رومینگ، کد #۲۹*۱۰* را شماره‌گیری کرده و از منوی که ظاهر می‌شود، گزینه غیرفعال سازی را انتخاب کنید.

           
برو بالا
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جاباما سایت ویلا و اقامتگاه آنلاین