رزرو هتل ایران بوم گردی

روش های آبیاری گیاهان خانگی وقتی در مسافرت هستید

زمان مطالعه : 13 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۵ آذر ۱۳۹۹

یکی از نگرانی هایی که امکان دارد در مسافرت با آن مواجه باشید گیاهان آپارتمانی هستند اینکه تا زمان برگشتتان از سفر سالم و سرحال باشند یا اگر کسی را برای سر زدن به آنها و دادن آب ندارید چه تدابیری باید بیاندیشید تا لطمه ای به سفرتان وارد نشود .ما در این مقاله سعی داریم روش های آبیاری گیاهان خانگی وقتی در مسافرت هستید گردآوری کنیم تا با رعایت این نکات با خیال راحت به سفر بروید و لذت ببرید.گیاهان داخل ساختمان معمولا مجموعه متفاوتی از نیازها را دارند تا زنده و پر رونق تر از همتایان خارجی خود باشند. اکنون، چیزی که می خواهیم این است که گیاهان در حالی که دور هستیم نه تنها زنده بمانند بلکه رشد کنند بنابراین توصیه می کنم یک ماه قبل از آن غذای خوبی به آن ها بدهید و شاخ و برگ های گیاه را درست یک هفته قبل از ترک کردن آن ها هرس کنید تا آب کمتری استفاده کنند.

برای آبیاری گیاهان روشهای متفاوتی وجود دارد ،اول از همه، دقت کنید که این روش ها را چند هفته قبل از اینکه سفر بروید، امتحان کنید. مهم است روشی که آن را راه اندازی می کنید در واقع کارآمد باشد چون گاهی روش های آبیاری گیاهان نیاز به تغییر کمی دارند. فراموش نکنید قبل از اینکه مسافرت بروید گیاهان را آبیاری کاملی کرده حتی اگر یکی از روش های آبیاری را انجام می دهید .

آبیاری در سفر

آبیاری به روش فتیله ای

بطری آب را کنار گیاه قرار دهید و سر نخ ها را در آب و سر دیگر را در گلدان قرار دهید آب از این طریق منتقل می شود و خاک را مرطوب می کند (سایز بطری بستگی به طول مسافرت دارد )اگر نخ ندارید مانند من می توانید از یک تیکه باریک از لباس نخی (مانند زیر پوش های مردانه که کهنه شده) استفاده کنید و بعد از چند دقیقه خواهی دید که پارچه خیس می شود و رطوبت از داخل شیشه آب به گلدان از طریق پارچه نخی منتقل می شود. دقت کنید این کار قبل از رفتن به مسافرت کار کند گاهی اوقات نوع طناب یا ماده که با آن کار می کنید آب را انتقال نمی دهد ممکن است نیاز داشته باشید که نوع مواد را تغییر دهید (مطمئن شوید که الیاف طبیعی دارد)و یا موقعیت بطری ، گیاه را تغییر دهید . بهترین انتخاب برای گیاهان خانگی با شاخ و برگ زیاد.

فقط در این روش به نکات زیر توجه کنید:

شیشه آب باید در سطح بالاتری از گلدان قرار بگیرد. به همین دلیل من از یک کاسه در زیر شیشه استفاده کرده‌ام. هرچه آب بالاتر باشد بهتر است. بهترین حالت این است که انتهای سطح آب مقابل خاک گلدان باشد تا تمام آب موجود در ظرف کم کم وارد گلدان شود.
نخ یا پارچه باید تا انتها در بطری آب باشد تا وقتی در طی روزهایی که شما در سفر هستید و سطح آب داخل شیشه پایین آمد، نخ بازهم مرطوب باشد.
نخ باید در خاک گلدان نزدیک گیاه قرار بگیرد.
اگر برای مدت طولانی به سفر می روید روی درب ظرف آب را با پلاستیک یا چسب بپوشانید؛ تا آب کمتر تبخیر شود و زود آب شیشه تمام نشود.
پارچه یا طناب شما باید حتماً از جنس نخ باشد تا رطوبت را جذب کند و انتقال دهد.
حتی می توانید از یک ظرف بزرگ آب استفاده کنید و تمام گلدان های خود را اطراف آن بچینید و با یک تیکه پارچه به هر گلدان به این روش آب برسانید فقط ظرف آب حتما بالاتر باشد وگرنه آب وارد گلدان نمی شود.

با این روش می توانید یک ظرف بزرگ را روی یک سطح بالاتر مانند صندلی قرار دهید و تمام گلدان های خود را اطراف آن بچینید و با نخ یا تیکه های پارچه نخی در مدت زمانی که در سفر هستید؛ به تمام گلدان های خود، آب برسانید.

آبیاری در سفر

ساخت یا خرید گلدان های خود آبیاری

اگر زیاد مسافرت می روید می توانید گلدان های خود آبیاری خریداری کنید یا آن ها را خودتان بسازید! اما می توانند برای گیاهان خانگی نیز تنظیم شوند به خصوص گیاهانی که از خاک آبیاری می شوند

آبیاری در سفر

حتی باغ ها را می توان به گونه ای طراحی کرد که “خود آب” باشد. می توانید از روش های آبیاری استفاده کنید تا گیاهان را از زیر آبیاری کنید می توانید یاد بگیرید چطور بس ترهای گیاهی آبیاری را بسازید و از یک روش مشابه برای باغ های خانگی استفاده کنید.اگر باغبانی هستید که نگه داری زیادی نداریداین روش عالی است نیاز به کمی تلاش در ابتدای کار دارد، اما زمانی که این کار انجام شد دیگر مجبور نخواهید بود نگران باشید.

روش آبیاری تراریوم

برخی از گیاهان رطوبت را دوست دارند و به تراریوم محیطی برای زنده ماندن نیاز دارند. به سادگی گیاه را در کیسه زباله تمیز قرار دهیدکه دو برابر حجم گلدان است، گیاه را به خوبی آبیاری کرده و کیسه را بر روی گیاه قرار داده و گره بزنید سوراخ هایی را روی قسمت بالای کیسه ایجاد کنید تا بتواند نفس بکشد. آن را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید برای اطمینان از عدم نشت آب، ممکن است بخواهید آن ها را روی ورقه آلومینیومی یا چیزی برای گرفتن آب اضافی قرار دهید.بهترین نوع برای این نوع آبیاری گیاهان خانگی رطوبت و شرایط استوایی را دوست دارند.

در این روش نیازی نیست که دیوار و سقف واقعی گلخانه را بسازید. فقط کافی است که از یک پلاستیک ساده و چند میله برای نگه‌داشتن استفاده‌کنید. از این روش ساده می‌توانید در زمان سفرهای طولانی‌تان استفاده کنید. فقط دستورالعمل زیر را دنبال کنید تا به شاخ و برگ گیاه‌تان آسیب نزنید. یادتان باشد که از گلخانه‌ی پلاستیکی در نور مستقیم استفاده نکنید چون باعث گرم شدن بیش از حد گیاه و از بین رفتن آن می‌شود و نکته‌ی بعدی این‌ است که این روش برای ساکولنت‌ها و کاکتوس‌ها مناسب نیست.

چهارمیله‌ی چوبی را در چهارگوشه‌ی گلدان فرو کنید. این میله‌ها پایه‌های گلخانه‌تان را تشکیل می دهند و از افتادن پلاستیک بر روی شاخ و برگ‌ گیاه جلوگیری می‌کنند. گیاه را مثل معمول آبیاری کنید. دقت کنید که لازم نیست که بیش از اندازه به آن‌ها آب بدهید. گلدان را در جایی با نور غیرمستقیم بگذارید. حالا پلاستیک را روی پایه‌ها و گیاه بکشید و با تنظیم پایه‌ها چک کنید که پلاستیک با برگ‌ها کاملا در تماس نباشد و به آن‌ها فشار نیاورد البته اگر کمی به برگ‌ها چسبیده بود اشکالی ندارد. حالا پلاستیک را در زیر گلدان جمع کنید و دور آن را محکم ببندید تا با جریان باد و .. تکان نخورد. گلخانه‌ی کوچک شما آماده است. آب از گلدان بخار می‌شود و با برخورد به دیواره‌ی پلاستیک به قطر‌ه‌های آب تبدیل شده و دوباره به گیاه برمی‌گردد و بدین ترتیب گیاه‌تان هیچ وقت خشک نمی‌شود.

آبیاری در سفر

حباب آبیاری

بدون شک، انواع حباب ها و سیستم های آبیاری را در آنجا دیده اید. اگر برای یک یا دو هفته خارج از شهر باشید، خوب کار می کنند و می توانند جذاب و تزیینی باشند.اگر نوک آب پاش مسدود شود، کار نخواهد کرد. قبل از این که آن را در خاک فرو کنید تا خاک وارد آن شود انتهای آن را با توری ببندید تا از وقوع آن جلوگیری کنید .

حباب آبیاری

کریستال های مرطوب

کریستال های نگهداری آب بیشتر از یک مکمل هستند و باید در ارتباط با یک روش آبیاری دیگر برای بهترین نتیجه استفاده شوند. زمانی که می خواهید یک ماه یا بیشتر از شهر خارج شوید، کریستال را با یک سیستم آبیاری ثانویه اضافه کنید.

روش قطره ای

مطمئنم وقتی این متن را می خوانید، فورا به سیستم قطره ای پیچیده فکر می کنید.اما به یاد داشته باشید سیستم های “قطره ای” وجود دارند که بسیار شبیه به حباب های آب پاش هستند.هنگام برخورد با گیاهان بیرونی بدون سیستم قطره ای، شلنگ گزینه عالی دیگر برای مرطوب نگه داشتن باغچه است. می توانید یک تایمر بخرید (فقط با یک سیستم قطره ای)که هر روز آب را باز و بسته می کند، یا می توانید به سادگی حفره ها را روی نم نم تنظیم کنید.

حوله و ظرف آب

آیا می‌دانستید می‌توانید گل و گیاهان‌تان را در ظرفی پر از آب بگذارید تا آب را از ریشه و زیر گلدان جذب کنند؟‌ با این روش می‌توانید یک هفته با خیال راحت به مسافرت بروید و گیاهان‌تان را سرحال و شاداب تحویل بگیرید.یادتان باشد که این روش برای گیاهانی مفید است که به آب زیادی نیاز دارند و اصالت‌شان به مناطق مرطوب و جنگلی برمی‌گردد.برای ظرف آب می‌توانید از لگن با اندازه‌های مختلف استفاده کنید یا گلدان‌ها را در وان حمام بچینید. البته گلدان‌هایی که در وان می‌گذارید، باید به نور کم مقاوم باشند چون اکثر حمام‌ها نور زیادی ندارند و ممکن است گیاهان‌تان در پایان تعطیلات به دلیل کمبود نور از بین بروند.
وان حمام یا لگن‌ها را تا نیمه با آب پرکنید. کف وان یا لگن را با تعدادی حوله پر کنید تا آب را به خودش جذب کند. حالا گلدان‌ها را به آرامی روی حوله بگذارید. نکته‌ی مهم این است که انتهای گلدان‌ها باید سوراخ داشته‌باشد تا آب از انتهای گلدان و ریشه‌ها جذب شود. با این روش به مدت یک هفته می‌توانید گلدان‌هایتان را آبیاری کنید.

آبیاری در سفر

وان آب

گیاه گلدانی را با سوراخ هایی که در کف آن قرار دارد را در یک ظرف کم عمق آب قرار دهید، یا اگر یک وان حمام یا سینک داشته باشید که نور غیر مستقیم به آن برخورد کند، بهتر است. بیش از چند اینچ آب اضافه نکنید، برای مقاومت در تبخیر کافی است.آب راکد می تواند حشرات و مگس ها را جذب کند، اسپری ضد حشرات را بر روی آب بزنید که اگر بیش از یک هفته طول کشید، مانع از این کار شود. ۱ قاشق سوپ خوری هیدروژن پراکسید۳ درصد را به ۱ فنجان آب مخلوط کرده، و ۳ قطره از صابون را به آن اضافه کنید. قبل از اضافه کردن به گیاهان آن را تکان دهید.
روش اول به این صورت است که تکه حوله یا پتوی کوچکی استعمال کننده را داخل کف وان یا لگن بزرگ قرار دهید و وان یا لگن را به ارتفاع ۲-۳ سانتی متر آب بریزید و سپس گلدان ها را بر روی حوله یا پتوی مرطوب قرار دهید.

روش دیگر به این صورت است که میتوانید نیمی از یک تکه حوله بزرگ را داخل لگن و یا سینی بزرگی قرار داده و گلدان ها را با دقت و لحاظ کردن تماس کف گلدان با حوله روی سینی بچینید. سر دیگر حوله را در داخل ظرف گود دیگری که با آب پر شده است قرار دهید. فراموش نکنید که ظرف دوم بایستی در سطحی بالاتر نسبت به ظرف اول قرار داشته باشد.

کود گیاهی

برای گیاهان بیرونی این خود توضیحی است. چند اینچ از کود گیاهی به حفظ رطوبت باغچه کمک خواهد کرد و با یک سیستم آبیاری ثانویه عالی است. با این حال می توانید گیاهان خانگی تان را با اضافه کردن چند لایه ازکمپوست، یا قرار دادن یک پارچه مرطوب در اطراف پایه گیاه و پوشش آن با یک کیسه پلاستیکی مراقبت کنید.نمی خواهید بیشتر از چند هفته آن را رها کنید وگرنه دچار فساد می شود. این یک تدبیر موقت برای کمک به کاهش میزان آب مورد نیاز گیاه در هنگام مسافرت است.

زمانی که گیاه گلدانی را آبیاری کنید، هدف اشباع کردن مخلوط گلدان است و سپس به آب اضافی اجازه تخلیه دهید می توانید آب را مستقیما به سطح مخلوط گلدان وارد کنید و یا گلدان را در چند اینچ از آب قرار دهید و به خاک اجازه دهید تا از طریق حفره ها خیس شود به عبارت دیگر، تکنیک حمام گیاه.

صرف نظر از روشی که انتخاب می کنید، به گلدان اجازه ندهید بیش از ۱۵ دقیقه در آب بنشیند، مگر این که شرایط خاصی داشته باشد

نگهداری گیاهان آپارتمانی با فرد معتمد

ساده‌ترین روش آبیاری گیاهان خانه این است که آن‌ها را به فرد مطمئنی بسپارید. کلید خانه خود را به همسایه یا یکی از اعضای خانواده بدهید تا در روزهای مشخصی برای نگهداری گلدان‌ها به خانه شما بیایند.

مواد جاذب آب را از فروشگاه‌ها بخرید

یکی از لوازم باغبانی که در فروشگاه‌ها به فروش می‌رسد، سوپر جاذب‌ها و ژل‌های نگهدارنده آب هستند. می‌توانید این ژل‌های مخصوص را روی سطح خاک بریزید و کم کم آن‌ها را آبیاری کنید تا اشباع شوند و ژل‌ها دیگر آبی جذب نکنند. حال می‌توانید مقدار کمی خاک روی آن‌ها بریزید. با وجود ژل‌های نگهدارنده گیاهان تا چند روز آب مورد نیاز خود را دریافت می‌کنند.

نگهداری گیاهان در فضای خنک خانه

گیاهان را در معرض گرما ر‌ها نکنید و آن‌ها را در قسمتی از فضای خانه قرار دهید که خنک باشد. در این حالت است که هم از آسیب گرما در امان می‌مانند و هم آب خود را دیرتر از دست می‌دهند. فضای خنک خانه حتما باید نور مورد نیاز گیاهان آپارتمانی را هم تامین کند.

مالچ برای حفظ رطوبت گیاهان خانگی

با استفاده از مالچ می‌توانید رطوبت گیاهان را تا چند روز تامین کنید. مالچ متشکل از برگ، خاشاک، سنگریزه، پوکه معدنی و حتی براده چوب و خاک اره است که روی سطح گلدان را می‌پوشاند و از تبخیر و از دست رفتن رطوبت جلوگیری می‌کند. این مواد را آماده کنید. قبل از ترک خانه آبیاری را بطور کامل انجام داده و سطح خاک را با مالچ به فطر حدود ۵ سانتی متر بپوشانید.

آبیاری در سفر

بطری آب درون سطح خاک گلدان

روش دیگری که برای نگهداری از گیاهان در زمان سفر می‌توانید انجام دهید این است که از یک بطری آب پلاستیکی استفاده کنید. بطری را از آب پر و تعدادی سوراخ کوچک درون بطری یا درب آن ایجاد کنید تا حکم آبیاری قطره‌ای رادر طول دوران سفر انجام دهد. دقت داشته باشید که اگر سوراخ‌ها بزرگ با تعداد آن زیاد باشد ورودی آب به گلدان زیاد می‌شود و نتیجه معکوس در شادابی و سلامت گیاه می‌گذارد.از این به بعد بطری‌های خالی‌تان را دور نیندازید. بطری‌ را پر از آب کنید و درپوش آن را به مقدار خیلی کم شل کنید تا آب به شکل قطره قطره از بطری بیرون بیاید.
حالا بطری را به صورت وارونه در خاک گلدان فرو کنید.‌ آب از بطری به صورت قطره‌ای وارد خاک می‌شود و گیاه را آبیاری می‌کند.
روش دیگر این است که با میخ کوچک داغ چند سوراخ روی در بطری ایجاد کنید تا آب به صورت قطره‌ای از آن خارج شود. شما می‌توانید از این روش علاوه بر روزهای مسافرت، برای آبیاری روزانه ‌ی گلدان‌ها هم استفاده کنید. ‌هم‌چنین بطری‌هایتان را دیزاین و رنگ‌آمیزی کنید تا ظاهر زیبا و جذاب‌تری در گلدان‌تان داشته باشد. یادتان باشد که در بطری باید از جنس پلاستیک باشد و از در چوب‌پنبه‌ای هم استفاده نکنید.

آبیاری در سفر

آبیاری گلدانهای سفالی

اگر گیاه شما در گلدان سفالی قرار دارد؛ یک روش خیلی ساده و سریع برای آبیاری آن وجود دارد. تنها کافی است گلدان خود را در یک تشت یا ظرف گود قرار دهید و در آن ظرف آب بریزید.سفال رطوبت را به ریشه گیاهان شما می رساند و تا زمانی که تشت آب دارد، آب رسانی به گیاهان شما انجام می‌شود.اگر زمان مسافرت شما خیلی طولانی است. روی تشت را با پلاستیک یا سینی بزرگ بپوشانید تا آب تشت تبخیر نشود و مدت زمان بیشتری به گیاه آب برسد.

آبیاری گیاهان داخل باغچه

یک یا چند بطری با توجه به سطح باغچه خود، در ته و اطراف آنها سوراخ های خیلی ریز ایجاد کنید. آنها را پر از آب کنید و در اطراف ریشه گیاهان قرار دهید. تا کم کم مانند آبیاری قطره‌ای به گیاهان آبرسانی شود.

آبیاری گلدان ها با استفاده از آب بانک

آب بانک ( Automatic Watering ) وسیله‌ای است که به طور اتوماتیک به گلدان‌های شما آب می‌دهد و در صورت عدم حضور شما، گل و گیاهای شما تشنه نمی‌مانند. بنابراین از بهترین وسایل برای آبیاری گیاهان هنگام سفر است.آب بانک تشکیل شده از دوقسمت سفالی و پلاستیکی قسمت پلاستیکی آن به سر بطری یا شلنگ متصل می شود و قسمت سفالی آن در خاک گلدان قرار می گیرد و به گیاه آب میدهد. بخش سفالی آن رطوبت مورد نیاز گلدان شما را تأمین می‌کند. اما به اندازه و در صورت نیاز گیاه؛
درواقع بخش سفالی آب بانک توسط آب داخل بطری همیشه مرطوب است و هر زمان خاک گلدان خشک شد و گیاه آب لازم داشت، آب بانک رطوبت بیشتری را از بطری آب تأمین می‌کند و گیاه آب مورد نیاز خودش را تأمین می‌کند. یعنی هرچه خاک گیاه خشک‌تر باشد، آب بیشتری از قسمت سفالی آب بانک به داخل خاک انتقال می یابد.

بنابراین علاوه بر اینکه گلدان هیچ وقت کم آب نمی شود، باعث شده آب زیادی به گلدان داده نشود. بنابراین آب بانک یکی از وسایل خوب و مورد اعتماد برای آبیاری گیاهان هنگام سفر و آبیاری گیاه برای کسانی هستند که به دلیل مشغله یا فراموشی موفق نمی شوند به موقع به گیاه خود آب بدهند.دیگر مزیت آب بانک این است که: میتوان کود شیمیایی را در آب بطری آب بانک بریزید و به گیاه بدهید در اینصورت گیاه کود را بدون هیچ گونه اتلافی و تدریجا دریافت خواهد کرد. با این روش از سوختن ریشه گیاه به علت هجمه ناگهانی کود شیمیایی نیز جلوگیری می‌شود‏.‏آب بانک باید به شلنگ یا بطری نوشابه یا دلستر وصل شوند. بطری آب معدنی (به دلیل سر بطری) برای اتصال به آب بانک مناسب نیست. یک بطری ۱.۵ لیتر برای یک گلدان متوسط سایز ۲۶ تقریباً برای آبیاری در دو هفته کافی است.

نقاط قوت آب بانک چیست؟
نظم در آبیاری
جلوگیری از تجمع آب اضافی در گلدان
مانع پوسیدگی و گندیدگی ریشه گیاه
قابلیت تنظیم میزان تقریبی آب دهی
استفاده بهینه و کنترل شده از کود شیمیایی
کاهش هزینه نگهداری گیاهان در ادارات
امکان حذف زیر گلدانی
مناسب آبیاری روف گاردن ها و به صفر رساندن احتمال نشتی به سقف
توجه: اگر گلدان شما خیلی بزرگ است بهتر است از دو یا بیشتر آب بانک برای آن استفاده کنید.

توجه: برای اینکه آب دادن به گیاه راحت باشد، میتوانید یکبار آب بانک را به بطری وصل کنید و آن را داخل خاک گلدان فرو کنید و بالای بطری را برش دهید و از این قسمت برای پر کردن دوباره آب بطری استفاده کنید و هربار آب بانک را از خاک گلدان جدا نکنید.

من دو نوع آب بانک دیدم:

یکی که به سر بطری وصل می شود:

و نوع دیگر آب بانک حالتی است ک سر آن شلنگ باریک اس و می توانید طرف دیگر آن را در تشت آب قرار دهید و هم زمان چند آب بانک را در یک ظرف قرار دهید.

اگر شما نیز روشی برای آبیاری گیاهان در هنگام سفر می شناسید؛ لطفا در قسمت نظرات بفرمایید و همچنین اگر هرکدام از این روش ها را برای آب دادن به گلدان خود در هنگام مسافرت امتحان کردید؛ بازخورد و تجربه خود را بفرمایید.

حالا می‌توانید متناسب با نوع گیاه و مدت زمان سفرتان از این روش‌ها استفاده کنید و گیاهان‌زیبایتان را بدون کمک گرفتن از دیگران، همیشه سرسبز و سرحال نگه‌دارید.اما اگر تمایلی به استفاده از این روش‌ها ندارید می‌توانید راه حل آخر را امتحان کنید که خرید گیاهان مقاوم آپارتمانی است.این گیاهان نیازی به آبیاری زیاد در طول سفر ندارند و نسبت به شرایط متفاوت محیطی حساسیت کم‌تری دارند. البته واضح است که این گیاهان هم بعد از یک تا دو هفته به آبیاری نیاز دارند اما می‌توانید با دور نگه‌داشتن آن‌ها از نور مستقیم خورشید، این مدت زمان را طولانی‌تر کنید. بعضی از این گیاهان علاوه بر نیاز آبی کم، می‌توانند نور کم را هم تحمل کنند. نگه‌داری از این گیاهان آسان است و برای افراد تازه‌کار گزینه‌ی خوبی هستند.

گیاهان مقاوم آپارتمانی

گیاهان هوازی
آنتوریوم
بامبو
بروملیادها
کالانکوئه
درخت پول
ارکیده
برگ قاشقی یا اسپاتی فیلوم
پتوس
کاکتوس‌ها
ساکولنت‌ها
و نکته‌ی آخر

اگر بعد از بازگشت از سفر مشاهده کردید که بعضی از گیاهان‌تان پژمرده‌شده‌اند، نگران نباشید. شما می‌توانید همه‌ی این گیاهان را با آبیاری کامل دوباره به شادابی قبل برگردانید. روش‌هایی که در این مقاله گفتیم، همگی تست شده و به درستی عمل می‌کنند تا با خیالی آسوده به سفر بروید.

آبیاری در سفر

 

 

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

هتل های وان ترکیه
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جاباما