رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

روستای گرمارود

تاریخ بروزرسانی :
۵ آذر ۱۳۹۸

روستای گرمارود دهستان الموت پائین از بخش رودبار الموت (الموت شرقی) شهرستان قزوین قرار گرفته است.روستای گرمارود در مختصات جغرافیایی ۵۰ درجه و ۴۴ دقیقه طول شرقی و ۳۶ درجه و ۲۳ دقیقه عرض شمالی و با ارتفاع ۱۸۳۰ متراز سطح دریا واقع شده است.روستای گرمارود از جنوب شرقی به روستاهای نرمیلاث و رینه رود، از سمت شرق به روستای لواتر، از شمال شرقی به روستای پیچ­بن، از شمال غرب به روستای کلان و از غرب به روستای ورک و زوارک محدود شده است.روستای گرمارود روستایی کوهستانی با بافت مسکونی متمرکز است و در شیب دامنه کوه استقرار یافته است. این روستا را باغ های فراوان میوه فرا گرفته است و همچون نگینی در میان باغ های زمردین میدرخشد.

درآمد بیشتر مردم این روستا از طریق فعالیت های زراعی و دامپروری تامین می‌شود. باغداری به سبب شیب زیاد اراضی از رونق نسبی برخوردار است و آلبالو، گیلاس، زردآلو، هلو، شلیل، گلابی، آلو، گردو و بادام از محصولات سردرختی روستا به شمار می رود. کشت سیب زمینی و لوبیا در این روستا رواج دارد به دلیل وجود مراتع سرسبزدر کوهپایه های این روستا دامداری به ویژه پرورش گوسفند رونق خاصی دارد.کوههای امانک دربند در شمال، سیاه وله در شمال شرقی و پیله سره در جنوب این روستا قرار دارند. همچنین دره های خرده رود در شمال شرقی و شوراب دره در جنوب روستا واقع شده است.

گرمارود روستای گرمارود

در بافت قدیم روستا مصالح سنگ، گل، خشت و چوب به کار رفته است در ساخت خانه های جدید از مصالح آهن، سیمان و آجر بهره‌گیری شده است.باوجود آب و هوای سرد و نیمه خشک منطقه، میزان بارش باران و برف سالیانه در این روستا مناسب است و در فصل بهار موجب رویش انواع گیاهان خودروی دارویی و صنعتی مانند گل گاوزبان، شنگ، شیرین بیان، کنگر، آویشن، ریواس، بومادران، گون، روناس و انواع گل های وحشی رنگین وزیبا می‌شود.

مناظر طبیع و زیبای کوه های امانک دربند، سیاه وله و پیله سره، حواشی دو رودخانه خرده رود و الموت، درختان سر به فلک کشیده، باغ های فراوان و نیز آبشار گرمارود از دیگر زیبایی های طبیعی روستا به شمار می‌روند.

از میان آثار تاریخی و مذهبی برجای مانده از گذشته، می توان به بافت قدیمی روستا، قلعه نویذر شاه در مجاورت روستا و مساجد روستا اشاره کرد که از مواریث ارزشمند تاریخی و مذهبی روستای گرمارود می باشند.همجواری با قلعه نویذرشاه ـ بافت سنتی روستا و آبشار گرمارود از جمله جاذبه های گردشگری گرمارود می باشند

بهترین زمان برای بازدید از جاذبه های طبیعی این استان فصول بهار و تابستان و پاییزمی باشد.

           
برو بالا
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *