بلیط هواپیما سوئیت تبریز

روستای گرمارود

۵ آذر ۱۳۹۸روستای گرمارود استان قزوین رودبار

روستای گرمارود دهستان الموت پائين از بخش رودبار الموت (الموت شرقی) شهرستان قزوين قرار گرفته است.روستای گرمارود در مختصات جغرافيايی ۵۰ درجه و ۴۴ دقيقه طول شرقي و ۳۶ درجه و ۲۳ دقيقه عرض شمالی و با ارتفاع ۱۸۳۰ متراز سطح دريا واقع شده است.روستای گرمارود از جنوب شرقی به روستاهای نرميلاث و رينه رود، از سمت شرق به روستای لواتر، از شمال شرقي به روستاي پيچ­بن، از شمال غرب به روستاي کلان و از غرب به روستاي ورک و زوارک محدود شده است.روستای گرمارود روستایی کوهستانی با بافت مسكونی متمركز است و در شيب دامنه كوه استقرار يافته است. اين روستا را باغ های فراوان ميوه فرا گرفته است و همچون نگينی در ميان باغ های زمردين میدرخشد.

درآمد بيشتر مردم این روستا از طريق فعاليت های زراعی و دامپروری تامين مي‌شود. باغداری به سبب شيب زياد اراضی از رونق نسبی برخوردار است و آلبالو، گيلاس، زردآلو، هلو، شليل، گلابی، آلو، گردو و بادام از محصولات سردرختی روستا به شمار می رود. كشت سيب زمينی و لوبيا در اين روستا رواج دارد به دليل وجود مراتع سرسبزدر كوهپايه های اين روستا دامداری به ويژه پرورش گوسفند رونق خاصی دارد.كوههای امانك دربند در شمال، سياه وله در شمال شرقی و پيله سره در جنوب اين روستا قرار دارند. همچنين دره های خرده رود در شمال شرقی و شوراب دره در جنوب روستا واقع شده است.

روستای گرمارود

در بافت قديم روستا مصالح سنگ، گل، خشت و چوب به كار رفته است در ساخت خانه های جديد از مصالح آهن، سيمان و آجر بهره‌گيری شده است.باوجود آب و هوای سرد و نيمه خشك منطقه، ميزان بارش باران و برف ساليانه در اين روستا مناسب است و در فصل بهار موجب رويش انواع گياهان خودروی دارويی و صنعتی مانند گل گاوزبان، شنگ، شيرين بيان، كنگر، آويشن، ريواس، بومادران، گون، روناس و انواع گل های وحشی رنگين وزيبا مي‌شود.

مناظر طبيع و زيبای كوه های امانك دربند، سياه وله و پيله سره، حواشی دو رودخانه خرده رود و الموت، درختان سر به فلك كشيده، باغ های فراوان و نيز آبشار گرمارود از ديگر زيبايی هاي طبيعی روستا به شمار مي‌روند.

از ميان آثار تاريخی و مذهبی برجای مانده از گذشته، می توان به بافت قديمی روستا، قلعه نويذر شاه در مجاورت روستا و مساجد روستا اشاره كرد كه از مواريث ارزشمند تاريخی و مذهبی روستای گرمارود می باشند.همجواری با قلعه نویذرشاه ـ بافت سنتی روستا و آبشار گرمارود از جمله جاذبه های گردشگری گرمارود می باشند

بهترین زمان برای بازدید از جاذبه های طبیعی این استان فصول بهار و تابستان و پاییزمی باشد.

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *