بلیط هواپیما سوئیت تبریز

روستای کیونان

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۷ شهریور ۱۳۹۵

روستای کیونان مرکز کیونانات است حدود ۱۰۰۰ نفر جمعیت دارد. در گذشته جمعیت آن بیشتر بوده است بیشتر از ۲۰۰۰ نفر آنها در کرمانشاه و دیگر شهرها زندگی می‌کنند. تعداد زیادی از آنها دارای شغل های مناسب زیادی هستند مثل خانواده طلیعی ها، کریمی ها، امیریان ها؛ نکته جالب این است که اکثر شهر نشینان کیونانی در کرمانشاه به شغل رستوران داری مشغول هستند از جمله : رستوران چلچله (برق ۲۲ بهمن)، جمشید (طاقبستان)، شهدای میمک (سنجابی)، اسلامی و عمو رحمت (دیزل آباد) گل مریم در ۲۲ بهمن و خیلی های دیگر ، کیونان دارای زمین های حاصلخیز زیادی است زراعت عمده آنها گندم شبدر سیب زمینی کدو و دامداری وغیره …..


کیونان ومعنا ووضعیت ان

کیونان از کلمه گیو ونان به معنای جای پهلوانان میباشد که کلمه ی گیو .در شاهنامه فردوسی نیز امده است. قدمت این روستا بسیار زیاد وبه دوران اشکانیان باز میگردد.این روستا جز روستاهای شهرستان سنقر میباشد .اب وهوای این روستا کوهستانی است .دور تا دور این روستا را کوه ها فرا گرفته اند که بلند ترین کوه این روستا حوله نام دارد.شغل مردم این روستا دامداری وکشاورزی میباشد.درحال حاضر۱۲۰خانواده ساکن این روستا میباشند که از خانواده های حقیقی احمدی امیریان وحیدری ونعمتی ویاقوتی .نادری و…. میباشد

اثار تاریخی روستای کیونان

این روستا دارای اثار تاریخی فراوانی میباشد از جمله بلندای قلعه . قلعه پایین وچشمه لاکپشت و سم قاطر وسنگ سفید و درختهای مقدس سیمرو میباشد.این روستا دارای زیارتگاهی نیز بوده است که به دلیل سرقت سنگ ان به فراموشی سپرده شده است. اثار باقیمانده از دوران گذشته حکایت از جمعیت زیاد این روستا در دوره های قبل می باشد.

***************

این روستا یعنی روستای کیونان از توابع شهرستان سنقر یکی از روستا های بینظیر استان میباشد که در طول فصل بارش ونزولات جوی تقریبآ ۹۸ در صد نزولاتش حتما برف است وگاهی به ارتفاع ۲ متر وحتی بیشتر هم میرسد با اینک از نظر فاطله هوایی با مرکز استا فاصله ی چندانی ندارو ولی جوی کاملآ متفاوت با دیگر نقاط استان دارد بطوری که اکثر مواقع از سرد ترین نقاط استان میباشد و به همین خاطر دارای مناظری بینظیر وبسیار بکر ودست نخورده دارد از نظر خوش آب وهوایی طوری بوده که در هیچ جای ایریا نیست که هم زمان در یک روستا دارای چندین مالک بود ولی از زمان های دور تر بعلت خوش آب وهوا بدن این روستا حتی با روستا های هم جوارش که فاصله ی زیادی ندارد خیلی متفاوت بوده باعث شد که هم زمان دارای مالکین متعددی بود واکثر خوانین بزرگ بر سر املاک این روستا در ستیز بوده که یکی از سرداران بزگ زمان قاجار ودوران ژهلوی اول بزرگترین سدار ان زمان به نام سردار اشرف که امنیت مناطقی از غرب ایران را در دست داشته در این روستا سکنا گزیده وداری ۱۰ فرزند ژسر و۵ دختر بوده که در حال حاظر نیز تعداد ۳ تا از پسر هایش در روستا میباشند .

فرستنده: مهندس شمس الله امیریان

146545IMG_0403 روستای کیونان

           
ما را در اینستاگرام فالو کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

 • همشهری

  در خصوص وجه تسمیه کیوه نان بایستی به زبان بومی و محلی آن دیار رجوع کرد و کلمات را به دو یا چند قسمت تقسیم کرد کلمه کیوه نان در زبان کردی محلی از دو بخش کیو به معنی کوه و مکان و همچنین نان یعنی کوهستان و منطقه ایی که دارای آب وهوای مناسب جهت زیستن و از لحاظ کشاورزی و دامداری پر خیر و برکت بوده است .

  ۱۷ بهمن, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
 • مهندس شمس الله امیریان

  ممنون بابت بار گذاری مطالب ارزنده در مورد روستای بسیار ناب کیونان بنده مهندس امیریان هستم بچه کیونان فرزند مرد نامی کیونان به نام قهرمان امیریان ، کاش بتوانم ادرسی که مطالب ارزنده تری قلم زدیم بتوانم به سایت روستاهای ایران ارسال نمایم تا این تاریخ ارزنده بزای ما به یادگار بماند ،

  ۹ دی, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
  • اسلوب

   سلام. ممنو از شما. لطفا به ایمیل info@seeiran.ir ارسال فرمایید.

   ۱۰ دی, ۱۳۹۸

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *