رزرو هتل ایران بوم گردی

روستای چناسک قزوین

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲۸ فروردین ۱۳۹۷

روستای چناسک در منطقه جغرافیایی شمال شرق شهر قزوین قرار دارد. چناسک در غرب به روستای زرجه بستان ودرشمالغرب به منطقه الموت همجوار است.

این روستا در شرق به روستاهای نوده کیاده وقریب مزرعه ودر شمال با امرودک پرگه وسایین دره ودر جنوب به روستای شکرناب همسایه می باشد.فاصله چناسک با تهران حدود۱۲۵کیلومتر شرق به غرب و حدود ۱۵کیلومترجنوب به شمال بعنی حدود ۱۴۰کیلومتر . گویش مردم روستای چناسک به فارسی است و بافت جمعیتی روستا خویشاوندی و فامیلی است.

اهالی روستا بطور کامل فارسی صحبت میکنند ودارای لهجه خاص خود روستا که مشابهت زیاد این لهجه با لهجه شمالی کاملا مشهود میباشد .لازم بذکر است که این لهجه تا جایی که من اطلاع دارم از منطقه الموت تا منطقه جاده چالوس وروستاههای این مناطق در چارچوب بسیار شبیه هم می باشد.

تور اروپا

در روستا مردم با یکدیگر نسبت فامیلی دور و نزدیک دارند یعنی با برگشت چند نسل به عقب تر این نسبت فامیلی بسیار نزدیکتر میشود .اما از شیوه اداره روستا براتون بگم که این روستا برای اداره امور خود از شورای اسلامی بهره میگیرد وشورا با انتخاب ومعرفی دهیار برای انجام تصمیمات اتخاذ شده شوراهها استفاده میکندیعنی دهیار محل حکم اجرایی دارد مصوبات و شورا ابلاغ میکند ودهیار اجرا .اعضای شورا در حال حاضراز اقایان تقی برزگر محمدی حرمت اله حیدری وسید محمد میری تشکیل شده است ودهیار چناسک اقای داوود اکبری می باشد.

لازم به یاد اوری است که از زمانی که اقای اکبری جوان بعنوان دهیار چناسک مشغول بکار شده است اقدامات ارزنده ای برای روستا انجام داده که به نوبه خودم از ایشان کمال تشکر وقدر دانی را دارم.از جمله اقداماتی که در زمان خدمت رسانی ایشان می توان عنوان کرد سیستم جمع اوری زباله ها، تاسیس نانوایی ساماندهی سیستم لوله کشی و ابرسانی نظارت بر ساخت وسازهای روستا بهسازی معابر روستا وغیره که البته با کمک وتلاش اهالی روستا این خدمات شکل گرفته است.
rosta-chenask4 روستای چناسک قزوین
کمان گوش – نام محلی قارچ کوهی

روستای چناسک یکی از روستاهای تاریخی قزوین است که در شهرستان آبیک قرار دارد. در شمال روستای چناسک کوهی وجود دارد که راه شمالی این روستا را صعب العبور کرده است. در جنوب این روستا روستای شکرناب وجود دارد. در جنوب غربی این روستا روستای زرجه بوستان وجود دارد. در سمت جنوب شرقی این روستا نیز دو روستای نوده و کیاده وجود دارد. درشمال چند روستا وجود دارد که برای رسیدن به آنها باید مسیر کوه را طی کرد و به آنها رسید. این روستا از شمالغرب با الموت و از شمال شرق با طالقان همجوار می باشد.

روستای چناسک یکی از روستاهای سردسیر قزوین است که زمستان بسیار سردی دارد. آب و هوای این روستا در تابستان معتدل می باشد به طوری که افرادی که از روستا به شهر مهاجرت کرده اند اغلب تابستان به روستا باز می گردند و از هوای مطبوع آن لذت می برند.

این روستا تاریخچه ی کهن دارد.آثار تاریخی این روستا عبارتند از:۱-حمام قدیمی ۲- ۳ امامزاده ۳-قبرستان قدیمی ۴- منطقه ای که قبلا روستا در ان مکان وجود داشته و …

در مورد منطقه ی قبلی که روستا در آن مکان بنا شده بوده است باید بگویم که این منطقه مار های فراوانی دارد و یکی از دلایلی که اهالی قدیمی این روستا تغییر مکان داده اند به مکان فعلی آمده اند وجود همین مار ها بوده است.

در حال حاضر روستای چناسک دارای حدود ۵۰۰ خانوار جمعیت دارد. جمعیت این روستا در فصل زیاد کمتر از فصل تابستان است و دلیل آن هم این است که گروهی از جمعیت این روستا به دلیل زمستان سرد این روستا به شهر مهاجرت می کنند.

rosta-chenask1 روستای چناسک قزوین

rosta-chenask2 روستای چناسک قزوین

rosta-chenask3 روستای چناسک قزوین

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

 • آسمان

  مناظر بسیار زیبای طبیعی دارد و محلی با قدمت تاریخی بسیار زیاد می باشد

  ۲۶ مرداد, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
 • علی یوسفی

  خیر پارک ندارد

  ۷ مرداد, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
 • مهرنوش زاده رفیع

  از آثار تاریخی جالب دیگه ای که بسیار زیبا هستن هم میشه به درخت کهن سال گردو{چند صد ساله} تپه باستانی و مراتع و کوه های زیبا همچنین باغات بادم و گردو .و انگور اشاره کرد.

  ۱۰ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • مسعود طباطبایی

   آیا چناسک پارک یا محلی برای اقامت مسافران دارد؟

   ۱۳ خرداد, ۱۳۹۹

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جاباما سایت ویلا و اقامتگاه آنلاین