بلیط هواپیما سوئیت تبریز

روستای نراب

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۸ مهر ۱۳۹۵

روستای نراب درحدود شصت کیلومتری به طرف شرق شهرستان آزاد شهر استان گلستان واقع شده است ازآزاد شهر که به سمت شاهرود حرکت می کنید نرسیده به پاسگاه نیروی انتظامی تیل آباد جاده ای به سمت چپ منشعب می شود که این مسیر راادامه دهید بعد ازطی پانزده کیلومتر به امام زاده ابو القاسم (س)که درکنارروستای کاشیدار آرامیده است می رسید وسپس به مسیر خود ادامه دهید پس ازطی مسافت سه کیلومتر به روستای نراب می رسید . که دراینجا استان گلستان تمام شده واگر به مسیر خود ادامه دهید وارد استان سمنان می شوید که می توانید ازاین مسیر به روستای های گلستان تلوبین نردین سوداغلان وشهر های میامی شاهرودو گرمه وجاجرم بجنورد برویدجاده این مسیرنیزآسفالت می باشد ولی باتوجه به برف گیر بودن منطقه درزمستان نیازبه تجهیزات ایمنی دارد درضمن فاصله ی روستای نراب تاشهر میامی صدوبیست کیلومتر می باشد . روستای نراب را ازطرف شمال کوه بقوتوبا فا صله ی دوکیلومتری ـ شرق کوه کومه بافاصله ی یک کیلومتری ـ جنوب کوه زریوان با فاصله ی سه کیلومتری (ارتفاع ۲۵۵۰متر )ومغرب کوه قایه داشی بافاصله ی دویست متری احاطه کرده است.
همسایه ها: روستاهای کاشیدار وامنان سیب چال وگلستان درهمسایگی روستای نراب قراردارند .
چشمه ی آب : روستای نراب در جای ناهمواری قراردارد که نمای دور آن مانند روستاهای پله کانی می باشد ودرقسمت جنوبی آن نیزچشمه ی آب وجود دارد که ازدل کوه بیرون می آید که درتابستان بسیار سرد ودرزمستان گرم می با شد ولی بدلیل اینکه مردم ازآب آن برای کشاورزی استفاده می کنند لذابرای تأ مین آب شرب اهالی روستا ازجاهای دیگری لوله کشی شده است وازطرفی نیز به کنار این چشمه ی زلال جاده کشیده نشده وازدید مهمانان وعبورکنندگان ازاین روستا پنهان مانده است .
وجه تسمیه روستای نراب : بزرگان محل می گویند که درگذشته اسم این روستا نهرآب بوده بدلیل این که درکنار آب قرارگرفته بود ه ولی به مرور زمان به نرآب تغییر نام یافته است که درحال حاضر خود اهالی روستا به دلیل این که ترک هستند می گویند (نرّرو)وبه زبان فارسی نیزگفته می شود نرّاب .
زبان وگویش مردم : مردم این روستا به زبان ترکی صحبت می کنند وازچندین طایفه تشکیل شده اند یکی ازآنها طایفه ی حیدرپرزی می باشد که ازجغتای سبزوار به این روستا آمده اند وعده ای ازسادات حسینی نیزدراین روستا زندگی می کنند که بنابه گفته ی بزرگان آنها نیز ازروستای کشانک بجنورد به این محل آمده اند محصوالات وشغل : دراین روستا مردم به کشاورزی ودامداری مشغول می باشندمحصولات آنها نیز گندم جو عدس لوبیا سیب زمینی وازمحصوالات دامی نیز کشک این روستا بسیار معروف است
نیازهای روستا: درروستای نراب جوانان زیادی بیکار هستند لذانیازبه صنایع تبدیلی زود بازده دارد که بتوانند ازاین طریق امرار معاش نماید
وهمچنین نیاز مبرم به سالن ورزشی ومراکزفرهنگی از قبیل کانون وکتابخانه دارند .

بیشتر کوهنوردان و طبیعت گردانی که قصد بازدید و صعود به بوقوتو را دارند در مسیر رفت یا برگشت خود از روستای نراب عبور می کنند. روستای نراب از روستا های تابعه شهرستان آزادشهر بوده و فاصله آن با این شهر حدود ۶۰ کیلومتر است.
بوقوتو در فاصله ۲ کیلومتری نراب واقع شده است. برای رفتن به نراب باید وارد جاده ای شد که از آزادشهر به سمت شاهرود می رود. از پاسگاه انتظامی تیل آباد به سمت چپ که بروید بعد از طی حدود ۱۸ کیلومتر به نراب خواهید رسید. البته در این فاصله ۱۸ کیلومتری می توانید از روستای کاشیدار و امامزاده آن نیز دیدن کنید. بعد از نراب، دیگر وارد استان سمنان خواهید شد. جاجرم، میامی، بجنورد و شاهرود شهر های منتهی به نراب هستند که بیشتر جاده های دسترسی آن آسفالته است. البته توجه داشته باشید که در فصل زمستان تمامی این جاده ها برفگیر بوده و عبور از آنها نیاز به تجهیزات ایمنی دارد. نزدیک ترین کوه به نراب کوه قایه داشتی است که در ۲۰۰ متری روستا واقع شده است. به غیر از این کوه و کوه بوقوتو، کوه های کومه و زریوان نیز در اطراف نراب هستند.
اگر به نراب رفتید بد نیست بدانید که کشک این روستا بسیار خوشمزه و معروف است و موقع برگشت می توانید مقداری از آن را به عنوان سوغات با خود ببرید. اهالی روستا با زبان ترکی با شما صحبت می کنند. برخی از اهالی روستا سادات حسینی هستند که اصالتاً بجنوردی حساب می شوند. آخرین کلام هم این که نراب چشمه آبی هم دارد که البته از دید خیلی از گردشگران دور مانده است. اینطور که می گویند آب چشمه در تابستان سرد و در زمستان گرم است. اگر وقت کردید سری هم به این چشمه بزنید!

نویسنده :هاشم سعیدی دبیرعلوم اجتماعی شاغل درآموزش وپرورش شهرستان مینودشت .

612848_nimtir6s روستای نراب

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *