رزرو هتل ایران بوم گردی

روستای لاسم آمل

زمان مطالعه : 4 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲ اردیبهشت ۱۳۹۸

روستای لاسم در دهستان بالا لاریجان قرار داشته و از توابع بخش مرکزی شهرستان آمل در استان مازندران است. طبیعت اطراف این روستا در کنار آبشار آب مراد و جاذبه های تاریخی و طبیعی دیگر باعث شده است تا لاسم به یکی از نقاط خوب برای طبیعت گردی یک روزه اطراف مازندران و تهران تبدیل شود.از مکان‌های دیدنی و زیبای منطقه بالالاریجان و منطقه لاسم مجموعه آبشار‌های دیدنی معروف به آب مراد است که در دامنه شمالی خط الاراس دوبرار قرار دارد که تعداد آنها به طور تقریبی به ۱۳ آبشار می‌رسد و همچنسن از این میان فقط اولین و بلندترین آنها که در پایین‌ترین نقطه آن در شکاف دو صخره قرار دارد و منظره بسیار زیبایی را پدید آورده و به آسانی در دسترس می‌باشد.

آبشار آب مراد در گذشته تفرجگاه شاهان قاجار از جمله ناصر الدین‌شاه بوده است که بر سر در ورودی غار این ابیات با تصاویر بدیع و زیبای شکار و شکارچی بر روی سنگ حک شده و قدمت تاریخی دارد. این دو بیت را ناصرالدین شاه گفته است :
بخ بخ این ماء سلسبیل است می کند اینجا گذار
یا که زمزم گشت جاری قدرت پروردگار
خوش بود اینجا سماور با کباب و یار و می
گه بنوشد گه ببوسد گه خورد گوشت شکار
مردم روستا از قول پیشینیان می گویند : هر که حاجتی داشته باشد و به زیر آبشار رود به مرادش خواهد رسید.
در بالای آبشار یخ و برف دائمی (یخچال) وجود دارد که در بهار، آب آن بسیار زیاد بوده و رفته رفته تا شروع سرمایی دوباره کاهش می یابد و همچنین وجود پوشش گیاهی زیبا و تخته سنگ های صیقل داده شده به وسیله آب و آبشار های کوچک در مسیر رسیدن به آبشار اصلی و نوای چوپانان و وجود قله کوه دماوند در روبرو و آب بسیار سرد و گوارا این منطقه را به بهشتی حیرت انگیز بدل کرده است.
زمان مناسب بازدید
لاسم در ارتفاع بلندی از سطح دریا قرار گرفته است و به خاطر این ارتفاع هوای بسیار سرد و طاقت فرسا در زمستان و هوای خنک و با صفا در تابستان دارد و همچنین این ویژگی را اکثر جاهای دیگر ندارد به طوری که در اکثر سالها در ماه مرداد شاهد ریزش برف و باران وتگرگ می باشیم.

در جاده هراز از تهران به سمت آمل بعد از پلور کنار جاده تابلوی روستای لاسم به چشم میخورد. وارد جاده فرعی شده ، ابتدا روستای زیار را رد کرده و به روستای لاسم میرسید و فاصله از جاده اصلی تا لاسم ۱۶ کیلومتر است و ادامه این جاده نهایتا به فیروزکوه میرسد.
برای رسیدن به آبشار آب مراد از قسمت مرکزی دهکده فاصله گرفت و با پیاده روی در چند کیلومتری جاده خاکی به آن رسید. در این مسیر که از کنار رودخانه بزرگ لاسم که منتهی به رودخانه هراز است گذر می کنید شاهد باغ هایی پر از محصولات کشاورزی که بسیار سرسبز است خواهید بود.
این روستای زیبا چون سایر روستاهای این بخش که در سراشیبی یک دره قرار دارند نیست بلکه در یک دشت زیبا و وسیع که از غرب به شرق و عرض تقریبی ۲ کیلومتر از شمال تا جنوب امتداد دارد به همیندلیل اگر در حدود روز پای درخت ها و نهال هایی که در پای دره کاشته شده اند آب نرسد خشک خواهند شد و ارتفاع زیاد و هوای سرد و خشک سبب می شود که اکثر مواد غذایی با استفاده از وسایل برودتی مدت ها سالم مانده و فاسد نمیشوند.مسیر پیاده روی برای رسیدن به آبشار آب مراد از قسمت مرکزی دهکده فاصله گرفت و با پیاده روی در چند کیلومتری جاده خاکی به آن رسید. در این مسیر که از کنار رودخانه بزرگ لاسم که منتهی به رودخانه هراز است گذر می کنید شاهد باغ هایی پر از محصولات کشاورزی که بسیار سرسبز است خواهید بود.
مسیر خودروی شخصی در جاده هراز از تهران به سمت آمل بعد از پلور کنار جاده تابلوی روستای لاسم به چشم میخورد. وارد جاده فرعی شده ، ابتدا روستای زیار را رد کرده و به روستای لاسم میرسید و فاصله از جاده اصلی تا لاسم ۱۶ کیلومتر است و ادامه این جاده نهایتا به فیروزکوه میرسد.

آدرس : مازندران ، آمل ، لاسم

 

روستای لاسم آمل
طبیعت روستای لاسم روستای لاسم آمل
طبیعت روستای لاسم روستای لاسم آمل
طبیعت روستای لاسم روستای لاسم آمل

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

هتل های وان ترکیه تراول ماگ
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جاباما