رزرو هتل تفریحات کیش

روستای دیل گچساران

۳۰ آذر ۱۴۰۰

روستای دیل گچساران از توابع بخش مرکزی شهرستان گچساران است که با مختصات جغرافیایی ۵۰ درجه و ۴۶ دقیقه طول شرقی و ۳۰ درجه و ۳۳ دقیقه عرض شمالی ، در ۲۷ کیلومتری شمال غربی دو گنبدان و ۱۸۴ کیلومتری یاسوج قرار دارد . این روستا از جنوب به کوه کاردی و از شمال شرقی به کوه ولی گنج محدود می‌شود . ارتفاع روستای دیل از سطح دریا ۸۵۰ متر است و آب و هوای آن در فصل بهار مطبوع و دلپذیر ، در تابستان گرم و خشک و در زمستان بارانی و معتدل می‌باشد .

این روستا دارای هفت محله بنامهای میانکوه – رادک – اسلام اباد – ده بزرگ – تکیه – ده برج وده بی بی کریمه است .که آستانه مقدس امامزاده بی بی کریمه – امامزاده علی واقع در بخش چرزو – امامزاده بی بی رشیده – بی بی کیهانه – امامزاده میرحمزه – وقدمگاه امام رضا (ع) امام زاده ابراهیم(ع) معروف به آقای شهدا وامامزادگان دیگری نیزدر این روستا واقع گردیده است که وجود این امامزادگان لطف وصفایی خاص به این روستا بخشیده است .

دیل 2 روستای دیل

تور اروپا

قدمگاه امام رضا

قدمگاه امام رضا(ع) روستای دیل در کتاب دایره‌المعارف شجره‌ آل رسول جلد سوم نوشته سیدعلی موسوی‌نژاد آمده است .استقبال و ادای احترام به ساحت مقدس این قدمگاه مورد توجه همگان است.این بقعه دارای عمارتی به ابعاد دو در دو متر است که در وسط آن قبری به ارتفاع یک متر با گچ ایجاد شده است ودر جلو اطاق پیش‌ایوان کوچکی در دهه اخیر الحاق شده که بر بالای آن گنبدی کوتاه استوار است.

بنای اولیه این زیارتگاه حصار دایره شکل سنگ‌چینی به شعاع دو متر بوده که در وسط آن قله‌ای از سنگ انباشته شده است.نقل کرده‌اند که درسال ۱۳۳۶ توسط اولاد ملاعلی‌رضا از تیره محمد باقری دیل عمارت گچی ساده‌ای روی آن برپا شد که از آن زمان تاکنون از آن نگهداری می شود.

دیل 1 روستای دیل

مردم روستا

روستای دیل بزرگترین روستای در میان دهستان بویراحمد گرمسیری با بیش از ۴۰۰۰ نفر جمعیت می باشد. مردم روستای دیل به زبان فارسی و با لهجه محلی شیرین « دیلی » صحبت می‌کنند. مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند. روستای دیل همجوار روستاهای آرو ، مارین و آبریگون بوده و از طبیعت بسیار زیبا و چشم اندازهای خیره کننده ای بهره مند است

شغـــل بیشتر مــردم این روستـا کشاورزی می باشد و دارای محصولاتی چون لیمـوشیرین- لیمـوترش – انــار- انگـور – انجیـر- زرد آلو و…. می باشد .

روستای دیل در یک ناحیه میان کوهی استقرار یافته و بافت مسکونی متراکمی دارد.بافت قدیمی روستا و قلعه شاه بهمن از عوامل شکل‌گیری و گسترش کالبدی روستا به شمار می‌آیند . معابر عمومی روستا کم عرض و پیچ در پیچ هستند. در ساخت بیشتر خانه‌های جدید روستا از مصالح مقاوم استفاده شده است. خانه‌های قدیمی با مصالحی مانند خشت، گل و تیرچوبی ساخته شده‌اند و در و پنجره‌های کوچک و چوبی دارند.

دیل روستای دیل

آثار تاریخی روستا

از آثار تاریخی این روستا می توان اشاره کرد به آثاری چون گنبدان گبر در چرزو – تنگ آسیاب – تکیه – قلعه برج – ده بزرگ و قلعه شاه بهمن . که از بین این آثار قلعه بهـمن وگنبــدان گبر قدمت بسیار زیادی دارد. که قدمت گنبدان گبر و قلعه شاه بهمن به دوره ساسانیان در عصر رستم وسهراب بر می گردد .

گفتنی است، شهرستان گرمسیری گچساران با بیش از ۱۲۴ هزار نفر جمعیت شهری و روستایی در ۱۵۵ کیلومتری یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد واقع است.

دیل 3 روستای دیل

           
برو بالا
ادامه تحصیل در انگلستان
 

نظر کاربران :

 • به روز

  سلام ، مردم دیل لرتبار هستند و بزبان لری صحبت می کنند ، نه بزبان فارسی .

  ۲ اردیبهشت, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • Sedi

   لرى صحيت نميكنن
   لهجه ديلى دارن كه كمترين شباهت رو با لرى داره

   ۱۴ آبان, ۱۳۹۷
  • حمیدرضا

   نه
   یکی مثل من که دیلی ام ولی فارسی صحبت میکنم
   تقریبا بالای ۵۰۰نفر دیل فارسی صحبت می کنن

   ۲۸ آبان, ۱۳۹۹

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *