بلیط هواپیما سوئیت تبریز

روستای دوزان

۲۳ بهمن ۱۳۹۵روستای دوزان لرستان الیگودرز

این روستا از توابع شهرستان الیگودرز (بخش مرکزی ) واقع در استان لرستان است. روستا بر سر راه الیگودرز به اصفهان قرار دارد. ارتفاع این روستا از سطح دریا ۲۱۰۰متر می باشد و در منطقه ای برفگیر و کوهستانی قرار دارد زمستان های این روستا بسیار سرد و پر برف می باشد و تابستانهای آن خنک و مطبوع برای تفریح و تفرج است.جمعیت این روستا بالغ بر ۱۸۵۱ نفر می باشد که شغل بیشتر مردم آن کشاورزی و دام داری است.(لازم به ذکر است براثر کمبود امکانات واشتغال مناسب اکثر جوانان این روستا به شهرستانهای تهران ، اصفهان ، اراک و…مهاجرت نموده اند.) ا ین روستا دارای معادن سنگ بسیار مرغوبی می باشد که سنگ آن به نقاط مختلف کشور و جهان از جمله اروپا صادر می شود.محصولات کشاورزی آن گندم – جو – حبوبات و صیفی جات است و دارای باغ های انگور، بادام ومراتع سرسبز اعم از درختان ومرغزارهای زیادی می باشد.
این روستا دارای مکان زیارتی به نام امامزاده غیفر ابن علی می باشد که در بهار و تابستان پذیرای زائران از اقصی نقاط کشور می باشد.
وجه تسمیه دوزان

روستای ما در گفتار محلی به ده زین معروف است. وجه تسمیه ی آن بنا به نقل قول گذشتگان

۱- از شباهت ساختار روستا به شکل دز (وسیله پیمانه گندم و جو) به ده زین معروف شده است .

۲- از شباهت ساختار روستا به شکل زین اسب به ده زین .معروف شده است.

یه مدت هم اسلام آباد نام گذاری شد که عمومیت پیدا نکرد.در حال حاضر در گفتار های مختلف محلی وغیر محلی به (دیزین) (ده زین) و دوزان معروف است .

روستای دوزان

بلیط هواپیما ارزان تخفیف تفریحات کیش
 

نظر کاربران :

 • حاتمی

  ممنون.
  عالی بود

  ۱۰ مرداد, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
 • مرتَضی هاشمی

  بسیار عالی

  ۲ مهر, ۱۳۹۶ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *