بلیط هواپیما سوئیت تبریز

روستای دهسرخ

۱۰ بهمن ۱۳۹۷روستای دهسرخ خراسان رضوی مشهد

روستای دهسرخ در کیلومتر ۴۵ جاده مشهد- نیشابور در ۱۷كیلومتری شهر ملك آباد در مسير عبور امام هشتم حضرت علی ابن موسی الرضا علیه السلام از نيشابور به سمت توس واقع شده است. روستای دهسرخ بیش از۲هزار سال قدمت تاریخی دارد و هم اکنون جمعیتی نزدیک به هزار نفر دارد. این روستا متبرك به قدوم حضرت علی ابن موسی الرضا علیه السلام است.ابوالصلت روایت كرده: كه چون امام رضا علیه السلام به دهسرخ رسیدند در زمانی كه به نزد مأمون می رفت گفتند: یابن رسول الله ظهر شده است نماز نمی كنید پس فرو آمد و آب طلبید گفتند آب همراه نداریم پس به دست مبارك خود زمین را كاوید آنقدر آب جوشید كه آنحضرت و هر كه با آن حضرت بود وضو ساختند و اثرش تا امروز باقی است.اکنون مؤمنان و شیفتگان حضرت از این آب به عنوان تبرك و شفا استفاده می كنند و باعث شفای بیماران زیادی شده است.و آن چشمه نام زمزم رضوی را تاج افتخار خود نهاده است.

در نزدیك روستای دهسرخ  چشمه محلی به نام مصلای امام وجود دارد كه محل نماز گذاردن امام رضا علیه السلام و یارانشان بوده است. (لازم به ذکر است این مصلا نزدیک یک متر بالاتر از سطح زمین واقع شده است که مردم منطقه این پدیده را معجزه ای می دانند که که این محل متمایز از زمینهای اطراف مصلاست)
در فاصله سیصد متری چشمه و مصلای امام رضا علیه السلام مرقد مطهرامامزاده سید عبد العزیز که از نوادگان سید الساجدین امام العارفین حضرت علی ابن حسین علیه السلام است؛ واقع شده است که اخیرا باز سازی شده و زائران زیادی را به خود جذب کرده است. این بقعه مطهر در بلندای روستا واقع شده است که چشم انداز بسیار زیبای به طبیعت دارد

روستای دهسرخ

روستای دهسرخ

(باتشکر از آقای امیر طاهری جهت ارسال این مطلب )

 

نظر کاربران :

 • مهرنوش زاده رفیع

  چشمه اینجا رو هنوز هم میشه دید و خیلی ها اینجا رو در سفر مشهد میرن

  ۱۰ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • کامران فاضلي

  یکی از زیباترین نقاط این منطقه قله‌ای می‌باشد که شبیه به قله های اتشفشانی سر از زمین بیرون آورده‌

  ۱۶ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • کامران فاضلي

  بنا بر روایات تاریخی و مذهبی، امام رضا(ع) پس از خروج از نیشابور به ده‌سرخ آمده و اندک مدتی را در این روستا اطراق کرده اند.

  ۱۵ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • حسن حسن زاده

  مثل اسمش واقعا سرخه و البته روستايي توريستي و زيبا و چشم نواز با خانه هاي سنتي

  ۱۰ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • علی طاهرخانچی

  روستای بسیار خوش آب و هوا و جذاب و دیدنی است .

  ۱۶ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • آرش واعظی

  یکی از روستا های خوش آب و هوا که با مردمانی خونگرم و مودب ایران است

  ۱۰ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *