بلیط هواپیما سوئیت تبریز

روستای تپه مولا

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲۰ بهمن ۱۳۹۸

روستای “تپه مولا” آخرین نقطه شهرستان بروجرد و جایی است که خاک لرستان به خاک استان مرکزی پیوند می‌خورد.تپه مولا در شرق بروجرد و در منطقه‌ای کوهستانی و کم آب قرار دارد و دسترسی به آن از طریق جاده بروجرد به اراک امکانپذیر است.بنیان گذار این روستا فردی بنام مولا بوده که به دامپروری اشتغال داشته و بعلت آشنایی به مراتع و چراگاههای بکر این منطقه را برای سکنی و پرورش گله بزرگ گوسفندان برمیگزیند و در محل کنونی روستا (روی بلندی تپه) مکانی برای سکونت خود می‌سازد.

1899 روستای تپه مولا

بعدها اهالی روستا ده کلبی (در نزدیکی تپه مولا) جهت امنیت بیشتر و رهایی از بیماریهایی که در ده کلبی شایع شده بود هم به مولا میپیوندند و روستای تپه مولا ایجاد می‌شود.
در زمان سکونت مولا در این روستا (که در آن موقع از توابع شهر ملایر بوده) فردی والی ملایر بوده که در تهران زندگی می‌کرده و خواهر زاده او به اداره امور ملایر مشغول بوده است.
مردم ملایر بعلت ناراحتی از کارهای خلاف خواهر زاده والی (چشم داشت به مال و ناموس مردم) به والی شکایت می‌کنند و وی برای رسیدگی به شکایت مردم، در اعلانی عمومی از سران مناطق مختلف می‌خواهد که برای محاکمه او در ملایر جمع شوند.

1900 روستای تپه مولا

والی به مردم اعلام می‌کند که در صورت عدم رضایت شما چشم خواهر زاده‌ام را کور می‌کنم؛ در این موقع چشمش به پیر مرد ریش سفید و بلند قد (مولا) می‌افتد که در کناری ایستاده؛ پس به او می‌گوید: به نظر شما با این پسر چه کنم، مولامیگوید:(تا به حال زحمت او را کشیده ای و او را به این سن رسانده‌ای، الان که وقت بهره برداری از اوست می‌خواهی او را کور کنی؟ از او بگذر شاید به راه راست بیاید.) والی به مولا میگید اسم شما چیست او می‌گوید نامم مولاست والی رو به مردم می‌گوید این پیر مرد نامش مولا خان است و من خواهر زاده‌ام را به خاطر مولا خان می‌بخشم. چندی بعد از طرف دولت مرکزی وقت برای مولا (خان) حکم خانی رسمی می‌آید و مولا، خان منطقه می‌شود و طبق خواسته والی پسر کوچکترش، علی همت خان را به عنوان سرپرست امور تمام روستاهای اطراف معرفی می‌کند. فردی بنام اله بخش از اهالی کرمانشاهان که به کار خرک داری (حمل و نقل بار توسط چهارپایان اشتغال داشته)، هنگام عبور از این منطقه و دیدن آب و هوای خوب و بعلت خستگی از سفرهای بسیار؛ چوب نازکی که در دست داشته را در زمین فرو می‌کند و با خود می‌گوید: سال بعد که از این منطقه عبور کردم، اگر این ترکه سبز شده بود در این ناحیه ساکن می‌شوم.

1901 روستای تپه مولا
سال بعد هنگام عبور متوجه می‌شود که آن شاخه تبدیل به درختی سرسبز شده‌است و او هم در این روستا ماندگار می‌شود.
در حال حاضر افرادی که در این روستا زندگی می‌کنند از طوایف مولا، بابا علی، اله بخشی، لشینی (شیرازی)، اصفهانی، کلهر، سادات (موسوی) , توشمالی وغیره هستند که بزرگ‌‌ترین این طوایف طایفه مولاست که از نسل ۶ پسر مولا (بنام های: فتح اله، نعمت اله، نصراله، اکبر، فرج و علی همت خان) هستند.
آرامگاهی با نام امامزاده عسگری در این روستا وجود دارد که مورد احترام اهالی است.

1902 روستای تپه مولا

           
ما را در اینستاگرام فالو کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

 • خادم مجازی

  من به امامزاده عسکری ارادت دارم

  ۱۲ اسفند, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
 • میلاد مولائی

  سلام من یکی از اقوام مولا هستم و فامیلیمم مولائی اگر کسی اشنا اینجا هست اطلاع بده

  ۲۰ آذر, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
  • محمد مهدی فرج پور

   سلام بنده محمد مهدی فرج پور فرزند عباس فرزند حاج محمد فرزند الله محمد فرزند کربلایی رجب علی فرزند کربلایی میرزا فرزند کربلایی فرج الله فرزند مولا خان هستم

   ۲۷ فروردین, ۱۴۰۰
 • مسعود

  سلام لطفا نام پدر مولا را اگر میدانید بگویید تا بدانیم خان کجا بوده و ایا ریشه دار بوده یا نه

  ۱۹ خرداد, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
 • امیر

  سلام الله بخش هم بیگ بوده و تمام اقوامش در ملایر و کنجدر هستن و بیگ از خان هم بالاتر هست

  ۱۳ مهر, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
 • Mahdi

  سلام
  مطالب فوق درباره با اله بخش صحیح نمی باشد
  و اله بخش برای همسر خود از کنجدر به تپه مولا مهاجرت کرده است و خاندان او همه “بیگ” هستند همچنین اله بخش.
  کسی پدر مولا را نمی شناسد.

  ۲ مرداد, ۱۳۹۵ پاسخ دادن
  • حمید مولایی

   سلام.باید به عرض برسانم که مولا خان شخص محترمی بوده که هنوز هم نوادگان ایشان در آن روستا ساکن هستند.

   ۲۷ دی, ۱۳۹۷

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *