بلیط هواپیما تور خارجی

روستای تاویر

2018-05-20روستای تاویر گلستان علی آباد کتول

روستای تاویر در ۱۸ کیلومتری جنوب باختری شهرستان علی آبادکتول واقع شده است که از شمال به روستای رق چشمه ،از جنوب به روستای چلی ، از مشرق به کوهستان و از مغرب به روستای وسیع سر محدود شده است .
تاویر لفظ تغییر یافته «تویر» می باشد که در گویش کتولی این واژه به معنای یک مکان آفتابگیر می باشد.
در روستای تاویر یک گورستان قدیمی وجود دارد که وجود سنگ نبشته ها ی بدست آمده از این گورستان دورنمای سیمای نوین روستا را به ۴ سده باز می گرداند. در بین سه روستای ذکر شده تاویر قدیمی تر می باشد.
روستای تاویر دارای مراتع ملیارتو ، ابلس و سوته (شاید سوخته مازندرانی) می باشد. هم چنین دارای چشمه ای به نام چشمه پونه آرام می باشد.
نوع گیاهان دارویی در روستاهای تاویر ، چلی علیا وسفلی عبارتند از گل گاو زبان ،گل بنفشه ، کرکز ،پونه ،شبیدو ،گشنیز صحرایی ،کانی ملکی ،سیرو ،گزنه و پلیم . این گیاهان درای خاصیت دارویی زیادی می باشند ودر حال حاضر نیز از این گیاهان استفاده می شود که برخی از این گیاهان از لحاظ پزشکی مورد تأیید می باشند.
نوع درختان جنگلی نیز در هر سه روستای ذکر شده یکسان می باشد این سه روستا به دلیل نزدیک بودن و فاصله کوتاه دارای شرایط آب و هوایی یکسانی می باشند به همین دلیل دارای پوشش گیاهی ، میوه ها و حیوانات یکسانی می باشند. درختان موجود در این روستاها عبارتند از بلوط ، تقر ،افرا ،بزولگ (بزبرگ)،کل کف ملیچ،نمدار،توسکا،سرخدار، فیک وانجیلو
حیوانات موجود در این روستاها عبارتند از : خرس ،خوک ،شغال پلنگ ،گرگ،گربه وحشی ،تشی ،جوجه تیغی ،خرگوش ، شوکا و روباه
پرندگان موجود در این مناطق نیز شامل توکا ، زین جلاغ ،گندم خوار کلاغ ،ال دودو ،تورنگ ،کبوتر ،قرقاول،جول (نوعی پرنده شکاری) و لاشخور می باشد.
نوع میوه های جنگلی در هر سه روستای چلی علیا ، سفلی و تاویر یکسان می باشد وشامل کندس (ازگیل وحشی ) ،آلو جنگلی تمشک ، ولیک و گردو می باشد.
هم چنین در این روستاها درخت های سیب ، گلابی ، شلیل ، آلبالو ، به و فندق نیز کاشته می شود که میوه های فراوانی از آن بدست می آید.
در روستاهای چلی و تاویر غذاهایی پخت می شود که علاوه بر گذشته در حال حاضر نیز سرو می شود. این غذاها شامل ترشی پلو ماش پلو ،اشکنه ،کشک (غروت او) ،ترشو ،ترشی آش ،ماش شله ،قتلمه و ته کلی می باشد.
لباس محلی مردان در این سه روستا شامل تاتان ،چوغا،چارق پاتوئه می باشد و لباس زنان شامل پیراهن کوتاه ،کفش کلوش (گالش)،جوراب بافندگی ، تنبان ( دامن ) می باشد. از جمله صنایع دستی در این منطقه بافت چادر شب ،چوغا ،پاتوئه ،حوله ، دستمال نخی ،توره پشتی و دوک کیسه می باشد.

آدرس : استان گلستان ، 18 کیلومتری جنوب باختری شهرستان علی آبادکتول

روستای تاویر

پربازدیدترین ها:

روستای تاویر

روستای تاویر

PDFPrint

جاجیگا تور

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

لطفا نظر خود را برای این مطلب بنویسید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
هر چقدر در جاذبه های بیشتری نظر بنویسید شانس برنده شدن بالایی خواهید داشت(شرایط دریافت جایزه)