بلیط هواپیما سوئیت تبریز

روستای امیران

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۴ مرداد ۱۳۹۴

امیران نام روستایی تقریبا در مرکز ایران درست در حاشیه کویر نمک با قدمت تاریخ ایران از روستاهای دهستان ریگستان اردستان با جمعیتی بیش از ۱۰۰۰نفرمی باشد .

این روستا ۹۰۰تا۱۰۰۰متر بالا تراز سطح دریا وبا طول جغرافیای۵۲درجه وعرضجغرافیای۳۳ درجه با اب وهوای گرم وخشک بامیزان بارندگی۱۳۷ میلیمتر قرار گرفته است .

نام دیگر ان امهران می باشد در کتاب اتشکده اردستانوجه تسمیه ان این میباشد که مهران نامی سنگبنایانرا نهاده. بعضی ها معتقدند نام امیران از ا‘میران از ا‘مهران بر گرفتهشده و منتسب به آتشکده های ۴گانه بزرگ ایران و زیگورات امهرانمیباشد .

وامیران راعده ای ازجمله پیرمردان ابادی بر این عقیده اندکه در قدیم الیام امرا دراینروستا امارتی داشته اند وفصولی از سال را در این ابادی زندگی میکرده اند مروحماسماعیل زائری(یا اسماعیل سلیمان متوفی ۱۳۵۰ )ایشان بر این عقیده بودند که درزمان سلجوقیان با توجه به اب وهوای بسیار ایده ال مکان ییلاق حکام منطقه بودهاست.ومکانی به نام شاه نشین در امیران کهنه شاهد ومبین موضوع فوق میباشدوجود مسجد جامع امیران کهنه که درجای اتشکده (بنا بر اقوالی همان اتشکده امهران اردستان میباشد)بنا شده اب انبارمجاور ان وخانه هایقدیمی .اسیاب ابی .کوچه های بزرگ دشت بسیار وسیع که هر قطعه ان نامخاصی دارد مثل دشتسر دهی (ابتدای ده) بام کاشی. الیزی.و….که در اینده مفصلا راجع به ان خواهمنوشت.اصطلاحات خاص که مختص این روستا میباشد .رشته قنات بسیار بزرگ .زبانقدیمی وفراموش شده ای که هیچ اثری از ان باقی نمانده

(کاش ۵۰ سال قبل ویا حتی ۳۰سال قبل اقدام به نوشتن میکردم ) در این چند سال جدا از خراب کردن تمامی ابنیهقدیمی خاطرات میراث گذشتگان نیززیر خاک مدفون شده اند. قصه هایی که در هیچکتابی نوشته نشده .وهزاران قصه ناگفته …. لذا ازکلیه اندیشمندان ومحققین وقدیمیها عاجزانه تقا ضامندم در این نوشتار مرا یاری کنند.

موقعیت جغرافیایی روستای امیران

روستای امیران در استان اصفهان و در شهرستان اردستان و در مسیر راه کاشان به طبس و در مجاورت خط اهن تهران به بندر عباس واقع شده است.

از سمت جنوب(حدودا ۷ کیلومتر) به اردستان ازسمت شمال روستای معین اباد وکویر نمک .شرق زواره(۵کیلومتر) وجنوب شرق تلک اباد(۲۵۰۰متر) وسمت غرب (۸۰۰متر) روستای کچو رستاق ختم میشود.

امیران روستایی تاریخی است که تقریبا در مرکز ایران واقع شده است .

آثار تاریخی روستای امیران

تا حدود ۲۰ سال قبل ترکیب امیران کهنه دست نخورده بود و لیکن امروزه به جز دیوار قلعه . بقایای مسجد قدیمی که اکثر قدیمی ها معتقدند بر روی اتشکده بنا شده . واب انبار و.. اثر چندانی بر جای نمانده .

در داخل روتا هم آثاری قدیمی (نه زیاد قدیمی) نیز وجود دارد که می توان به : آب انبار . منبع آب که دو سال گذشته خرابش کردند . بالا خانه ( پنت هاس ) در های قدیمی و … اشاره کرد.

Amiran روستای امیران

15 روستای امیران

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram instagram
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *