بلیط هواپیما سوئیت تبریز

روستای اسکارد

زمان مطالعه : 3 دقیقه
۳ آذر ۱۳۹۸

روستای اسکارد در کنار جاده اصلی مازندران – سمنان در دهستان چهاردانگه بخش چهاردانگه شهرستان ساری و در ۵۷ کیلومتری جنوب ساری در ۵۳ درجه و ۲۶ دقیقه و ۱۳ ثانیه شرقی ، ۳۶ درجه و ۱۶ دقیقه و ۱۸ ثانیه شمالی واقع شده است. اسکارد روستایی از دهستان چهاردانگه سورتچی ساری است . ریش سفیدان و مطلعین محل در مورد وجه تسمیه این روستا معتقدند؛ با توجه به موقیعت مکانی و جغرافیایی محل و وجود آب فراوان و مناسب آشامیدن و اینکه در مسیر اصلی سمنان به ساری قرار داشت، در گذشته ها که رفت و آمد و تجارت و تهیه مواد غذایی و امکانات اولیه ی مردم با اسب و قاطر و امثالهم انجام می گرفت، کاروان ها در این محل اتراق و استراحت می کردند به همین دلیل در بین رهگذران و مسافرین این مکان به عنوان استراحت گاه و به مرور زمان در اثر فرسایش کلمات به ایستگاه و در پی آن به اسکارد تغییر نام و شهرت یافت.

براساس سرشماری که در سال ۱۳۸۵ هجری شمسی صورت گرفته جمعیت اهالی روستا ۲۰ خانوار ذکر شده است.در روستای اسکارد ساری فقط یک مسجد وجود دارد که نام آن مسجد موسی بن جعفر علیه السلام است و هم اکنون این مسجد وقف حاج علی اصغر خاوه شده است. هم چنین در روستا حسینه ای با داشتن زی بنای بیش از ۳۰۰ متر در دو طبقه ایجاد شده که دارای امکانات آشپزخانه، سرویس های بهداشتی و وضو خانه می باشد.

 روستای اسکارد

از ویژگی ها و عواملی که در تشکیل روستای اسکارد مازندران موثر بوده می توان به موارد زیر اشاره نمود:

۱- وجود جنگلی انبوه برای تهیه سوخت و زیستگاهی مناسب جهت چرای دام
۲- کوهستانی بودن منطقه روستا به منظور امنیت و تهاجم در گذشته
۳- داشتن آب کافی
۴- با توجه به اقلیم خاص منطقه، حاصلخیزی زمین و سرسبزی روستا را به دنبال داشت.

محله های روستای اسکارد در ساری به دلیل قیاس محلات نسبت به هم و توپوگرافی محلات به سه بخش بالامحله، میان محله و پایین محله تقسیم شده اند.

عناوینی از بخش های محل عبارتند از : دلو پیش، محل پشت،کور پشت، انجیلی کاج، حاجی باغ، تکیه سرپیش و حمام می باشد که در میان اهالی محل رایج است.

سلسله مراتبی که برای نام روستا ذکر شده اینست که با توجه به موقعیت مکانی و جغرافیایی محل که در مسیر اصلی جاده سمنان به ساری واقع شده و آب کافی و مناسب آشامیدن وجود داشت و هم چنین در گذشته ها امکانات اولیه مردم برای رفت و آمد، تجارت و تهیه مواد غذایی با اسب و قاطر و امثال آن ها صورت می پذیرفت این مکان در بین مسافرین و رهگذران به عنوان استراحتگاه مطرح و کم کم با گذشت زمان بر اثر فرسایش کلمات به ایستگاه و در نهایت به اسکارد تغییر نام و شهرت یافت.

آدرس : مازندران، شهر ساری، مابین جاده ساری و سمنان

 روستای اسکارد

 روستای اسکارد

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *