بلیط هواپیما تور خارجی

روستای ابیانه

2013-09-07روستای ابیانه اصفهان ابیانه نطنز

روستای ابیانه در ۴۰ کیلومتری شمال غربی نطنز از استان اصفهان در دامنه کوه کرکس روستایی بس کهن و دیدنی واقع است به نام ابیانه. روستای ابیانه را به اعتبار آثار و بناهای تاریخی پرتنوعش باید از زمره استثنایی ‏ترین روستاهای ایران به شمار آورد. شکوه معماری بومی و سرشار از زیبایی روستای ابیانه، آن را در شمار نمونه‏ های کم نظیرو از اماکن دیدنی اصفهان و از دیدنی‏های ایران درآورده است. ابیانه نقطه ‏ای خوش منظره و خوش آب و هوا و دارای موقعیت طبیعی مساعدی است. در دوره صفویه هنگامی که شاهان صفوی برای ییلاق به نطنز می‏رفتند بسیاری از نزدیکان آنها و درباریان ترجیح می‏دادند در ابیانه اقامت کنند.شمار خانه ‏های روستای ابیانه در سرشماری سال ۱۳۶۱ برابر با ۵۰۰ واحد برآورد شده. این خانه‏ ها تماما بر روی دامنه ای در شمال رودخانه برزرود بنا شده است به صورتی که پشت بام مسطح خانه‏ های پایین دست، حیاط خانه‏ های بالادست را به وجود آورده است و هیچ دیواری هم آنها را محصور نمی‏سازد. در نتیجه، روستای ابیانه در وهله اول روستایی چند طبقه به نظر می‏آید که در بعضی موارد تا چهار طبقه آن را می‏ توان مشاهده کرد. اتاقهای ابیانه به پنجره ‏های چوبی ارسی مانند مجهزند و اغلب دارای ایوانها و طارمیهای چوبی پیش آمده مشرف بر کوچه ‏های تنگ و تاریک‏ اند که خود به صورت مناظر دیدنی و جالبی درآمده‏ اند. نمای خارجی دیوارهای خانه‏ های ابیانه با خاک سرخی که معدن آن در مجاورت روستاست پوشیده شده است.

از آنجا که در دامنه ‏های شیبدار روستای ابیانه فضای کافی برای ساختن خانه‏ های موردنیاز وجود ندارد در این روستا چنین رسم شده است که هر خانواده انبار غار مانندی در تپه‏ های یک کیلومتری روستا، در کنار جاده و نرسیده به ابیانه ایجاد نماید. این غارها که در دل تپه‏ ها حفر شده ‏اند و از بیرون تنها درهای کوتاه آن نمودار است برای نگهداری دامها و نیز آذوقه زمستانی و اشیای غیرضروری مورد استفاده قرار می‏گیرد. زندگی مردم ابیانه کشاورزی و باغداری و دامداری است که با روشهای سنتی اداره می‏شود.

مردم روستای ابیانه به سبب کوهستانی بودن منطقه و دور بودن محل آن ها از مراکز پرجمعیت و راه های ارتباطی، بسیاری از آداب و رسوم قومی و سنتی و از جمله زبان و لهجه قدیم خود را حفظ کرده اند. زبان مردم ابیانه از زبان های ایرانی شمال غربی که البته در طول زمان دچار تغییر و تحولات زیادی شده و اکنون فقط تعداد کمی از واژه های اصیل پهلوی در گویش آنان شنیده می شود.

لباس سنتی مردم ابیانه، هنوز هم میان آن ها رواج دارد و در حفظ آن تاکید و تعصب از خود نشان می دهند، در مردان شلوار گشاد و درازی از پارچه سیاه(دوید) و در زن ها پیراهن بلندی از پارچه‏ های گلدار و رنگارنگ است. علاوه بر این، زن های ابیانه معمولا چارقدهای سفیدرنگی بر سر دارند.

آتشکده ابیانه

قدیمی ترین اثر تاریخی ابیانه آتشکده ابیانه است. آتشکده ابیانه را نمونه ای از معابد زردشتی دانسته اند که در جوامع کوهستانی ساخته می شد.
مساجد ابیانه

روستای ابیانه دارای یازده مسجد است.

مسجد جامع روستای ابیانه مسجدی بسیار قدیمی است و قدیم ترین اثر تاریخی این مسجد، منبر چوبی منبت کاری آن است که در سال ۴۶۶ هجری قمری ساخته شده است. مسجد قدیمی دیگر ابیانه مسجد برزله است که دارای فضای دلبازی است و روی لنگه در شرقی آن سال ۷۰۱ هـ. ق. نوشته شده است که مربوط به دوره ایلخانان است. مسجد تاریخی دیگر ابیانه مسجد حاجتگاه است که کنار صخره ای در کوهستان بنا شده و بر در ورودی شبستان آن تاریخ ۹۵۲هـ. ق. مشاهده می شود.
زیارتگاه ابیانه

روستای ابیانه دارای دو زیارتگاه است: یکی مرقد شاهزاده عیسی و شاهزاده یحیی در جنوب روستا که به گفته اهالی فرزندان امام موسی کاظم بوده اند؛ و زیارتگاه دیگر روستای ابیانه هینزا نامیده می شود.

قلعه های ابیانه

ابیانه سه قلعه دارد که عبارتند از:

۱- پال همونه یا تخت هامان که در جنوب غربی روستای ابیانه قرار دارد و متعلق به محله بالا و یوسمون است. این قلعه حدود ۲۰۰ سال پیش ساخته شده است. و سند ساخت آن نیز وجود دارد. در این سند سهم افراد در ساخت قلعه مشخص شده است.

۲- هرده که در شمال شرقی روستای ابیانه قرار دارد و به محله هرده تعلق دارد.

۳- پاله که در شمال غربی روستای ابیانه قرار دارد و به محله پل تعلق دارد. این قلعه ها مربوط به دوره های یاغیگری بوده که مردم برای حفظ امنیت خود در مقابل یاغی های محلی ساخته اند و در آن به نوبت کشیک می داده اند.

در ایام گلابگیری که معمولا اواخر اردیبهشت رخ می دهد؛ خیل عظیمی از مسافران و گردشگران به سمت روستای ابیانه که از مکانهای دیدنی و جاذبه های توریستی و گردشگری استان اصفهان است روانه می شوند. ابیانه مسیری نسبتا طولانی دارد. علاوه بر این به علت قرار نداشتن بر روی هیچ کدام از راه های اصلی، ماشین خطی یا مینی بوسی در آن مسیر کار نمی کند. روستای ابیانه در جنوب کاشان و در فاصله حدود ۸۰ کیلومتری آن قرار دارد.روستای ابیانه

روستای ابیانه

 

روستای ابیانه

روستای ابیانه

روستای ابیانه

روستای ابیانه

روستای ابیانه

روستای ابیانه

 

PDFPrint
سوئیت تبریز تور رزرو هتل
 

نظر کاربران :

 • نظر بده، 5000000 ریال جایزه نقدی بگیر، بدون قرعه کشی ! اسپانسر: رزرواسیون مهر
 • حسن حسن زاده پنج‌شنبه 27 دى 1397 - ساعت 20:55:30

  یکی از زیبای های این روستا رنگ متفاوت خانه است که زیبایی چشم نوازی داردسیب، آلو، گلابی، زردآلو، بادام و گردو محصولات این روستا است.

  پاسخ دادن
 • آرش واعظی يكشنبه 16 دى 1397 - ساعت 19:04:02

  این روستا با مردمان خوب و مهمان نوازش از بهترین روستا هایی بود که رفتم

  پاسخ دادن
 • نسترن حبیب الهی يكشنبه 16 دى 1397 - ساعت 12:25:09

  ما با ماشین سواری به این روستای زیبا و دیدنی رفتیم، امکانات این روستا برای اقامت ضعیف است اما دیدن این روستای تاریخی رو به همه پیشنهاد می کنم.

  پاسخ دادن
 • مهرنوش زاده رفيع چهارشنبه 12 دى 1397 - ساعت 13:45:35

  معماری بسیار زیبایی دار و بر عکس نیاسر هوای خشکی دارد. آبشار بسیار زیبایی داره
  اما مشکل اسکان از مشکلات این روستاست ما خونه ای که کرایه کردیم از بس کثیف بود همه با لباس بیرون خوابیدیم.

  پاسخ دادن
 • رها مسعودی چهارشنبه 28 آذر 1397 - ساعت 22:23:28

  ابیانه ی روستا با بافت تاریخی و قدیمی هستش،ابو هوای خوبیم داره. حتما بارها اسمش ب گوشتون خورده، پیشنهاد میکنم حتما از این روستا دیدن کنید

  پاسخ دادن
 • سفریتو سه‌شنبه 27 آذر 1397 - ساعت 12:49:05

  بعید میدونم کسی اسم ابیانه رو توی ایران نشنیده باشه تا حالا به خاطر معماری ساختمان هاش
  اگر ممکن هست منابعی که استفاده گردید رو ذکر کنید

  پاسخ دادن
 • احسان چهارشنبه 16 آبان 1397 - ساعت 21:18:42

  مسیر رسیدن به روستای ابیانه اتوبوس رو‌هست یا باید با هیوندا رفت ؟

  پاسخ دادن
 • سامان چهارشنبه 16 آبان 1397 - ساعت 21:15:49

  اتوبوس می تونه بره ابیانه ؟میشه کسی راهنمایی کنه جادش برای اتوبوس هست؟

  پاسخ دادن
 • ارمان چهارشنبه 1 شهريور 1396 - ساعت 01:57:42

  جناب ی هتل سه ستاره دیگه هم هست که اسمش ویونا هتل هست و خیلی از هتل ابیانه هم بهتره و صاحب و کارکنانش همه خوزستانی هستند و خیلی هم خونگرم من هر دوتا هتل رو رفتم اما ویونا هتل هم بافت روستا رو داره هم امکاناتش بهتره و سرویس دهی بهتری داره درضمن غذای مخصوص ابیانه (قلیه گوشت) رو هم فقط ویونا هتل داره اما من تو نقشه بالا ندیدمش

  پاسخ دادن
 • نگین يكشنبه 10 ارديبهشت 1396 - ساعت 21:20:07

  ممنون واقعا اطلاعات خوبی راجع به ابیانه بود

  پاسخ دادن
 • maryam پنج‌شنبه 18 مهر 1392 - ساعت 18:03:17

  سلام .خیلی خوب بود فقط اگر ممکن هست منابعی که استفاده گردید رو برام بفرستید در ضمن شصت وپنجی که ادرس ایمیلم هست به انگلیسی هست هرچی تلاش کردم به انگلیسی بنویسم فارسی تایپ شد تشگر

  پاسخ دادن
 • نظر بدید، جایزه ببرید!

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  هر چقدر در جاذبه های بیشتری نظر بنویسید شانس برنده شدن بالایی خواهید داشت(شرایط دریافت جایزه)