رزرو هتل ایران بوم گردی

روستای ابیانه

زمان مطالعه : 4 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲ دی ۱۳۹۷

روستای ابیانه در ۴۰ کیلومتری شمال غربی نطنز از استان اصفهان در دامنه کوه کرکس روستایی بس کهن و دیدنی واقع است به نام ابیانه. روستای ابیانه را به اعتبار آثار و بناهای تاریخی پرتنوعش باید از زمره استثنایی ‏ترین روستاهای ایران به شمار آورد. شکوه معماری بومی و سرشار از زیبایی روستای ابیانه، آن را در شمار نمونه‏ های کم نظیرو از اماکن دیدنی اصفهان و از دیدنی‏های ایران درآورده است. ابیانه نقطه ‏ای خوش منظره و خوش آب و هوا و دارای موقعیت طبیعی مساعدی است. در دوره صفویه هنگامی که شاهان صفوی برای ییلاق به نطنز می‏رفتند بسیاری از نزدیکان آنها و درباریان ترجیح می‏دادند در ابیانه اقامت کنند.شمار خانه ‏های روستای ابیانه در سرشماری سال ۱۳۶۱ برابر با ۵۰۰ واحد برآورد شده. این خانه‏ ها تماما بر روی دامنه ای در شمال رودخانه برزرود بنا شده است به صورتی که پشت بام مسطح خانه‏ های پایین دست، حیاط خانه‏ های بالادست را به وجود آورده است و هیچ دیواری هم آنها را محصور نمی‏سازد. در نتیجه، روستای ابیانه در وهله اول روستایی چند طبقه به نظر می‏آید که در بعضی موارد تا چهار طبقه آن را می‏ توان مشاهده کرد. اتاقهای ابیانه به پنجره ‏های چوبی ارسی مانند مجهزند و اغلب دارای ایوانها و طارمیهای چوبی پیش آمده مشرف بر کوچه ‏های تنگ و تاریک‏ اند که خود به صورت مناظر دیدنی و جالبی درآمده‏ اند. نمای خارجی دیوارهای خانه‏ های ابیانه با خاک سرخی که معدن آن در مجاورت روستاست پوشیده شده است.

از آنجا که در دامنه ‏های شیبدار روستای ابیانه فضای کافی برای ساختن خانه‏ های موردنیاز وجود ندارد در این روستا چنین رسم شده است که هر خانواده انبار غار مانندی در تپه‏ های یک کیلومتری روستا، در کنار جاده و نرسیده به ابیانه ایجاد نماید. این غارها که در دل تپه‏ ها حفر شده ‏اند و از بیرون تنها درهای کوتاه آن نمودار است برای نگهداری دامها و نیز آذوقه زمستانی و اشیای غیرضروری مورد استفاده قرار می‏گیرد. زندگی مردم ابیانه کشاورزی و باغداری و دامداری است که با روشهای سنتی اداره می‏شود.

مردم روستای ابیانه به سبب کوهستانی بودن منطقه و دور بودن محل آن ها از مراکز پرجمعیت و راه های ارتباطی، بسیاری از آداب و رسوم قومی و سنتی و از جمله زبان و لهجه قدیم خود را حفظ کرده اند. زبان مردم ابیانه از زبان های ایرانی شمال غربی که البته در طول زمان دچار تغییر و تحولات زیادی شده و اکنون فقط تعداد کمی از واژه های اصیل پهلوی در گویش آنان شنیده می شود.

لباس سنتی مردم ابیانه، هنوز هم میان آن ها رواج دارد و در حفظ آن تاکید و تعصب از خود نشان می دهند، در مردان شلوار گشاد و درازی از پارچه سیاه(دوید) و در زن ها پیراهن بلندی از پارچه‏ های گلدار و رنگارنگ است. علاوه بر این، زن های ابیانه معمولا چارقدهای سفیدرنگی بر سر دارند.

آتشکده ابیانه

قدیمی ترین اثر تاریخی ابیانه آتشکده ابیانه است. آتشکده ابیانه را نمونه ای از معابد زردشتی دانسته اند که در جوامع کوهستانی ساخته می شد.
مساجد ابیانه

روستای ابیانه دارای یازده مسجد است.

مسجد جامع روستای ابیانه مسجدی بسیار قدیمی است و قدیم ترین اثر تاریخی این مسجد، منبر چوبی منبت کاری آن است که در سال ۴۶۶ هجری قمری ساخته شده است. مسجد قدیمی دیگر ابیانه مسجد برزله است که دارای فضای دلبازی است و روی لنگه در شرقی آن سال ۷۰۱ هـ. ق. نوشته شده است که مربوط به دوره ایلخانان است. مسجد تاریخی دیگر ابیانه مسجد حاجتگاه است که کنار صخره ای در کوهستان بنا شده و بر در ورودی شبستان آن تاریخ ۹۵۲هـ. ق. مشاهده می شود.
زیارتگاه ابیانه

روستای ابیانه دارای دو زیارتگاه است: یکی مرقد شاهزاده عیسی و شاهزاده یحیی در جنوب روستا که به گفته اهالی فرزندان امام موسی کاظم بوده اند؛ و زیارتگاه دیگر روستای ابیانه هینزا نامیده می شود.

قلعه های ابیانه

ابیانه سه قلعه دارد که عبارتند از:

۱- پال همونه یا تخت هامان که در جنوب غربی روستای ابیانه قرار دارد و متعلق به محله بالا و یوسمون است. این قلعه حدود ۲۰۰ سال پیش ساخته شده است. و سند ساخت آن نیز وجود دارد. در این سند سهم افراد در ساخت قلعه مشخص شده است.

۲- هرده که در شمال شرقی روستای ابیانه قرار دارد و به محله هرده تعلق دارد.

۳- پاله که در شمال غربی روستای ابیانه قرار دارد و به محله پل تعلق دارد. این قلعه ها مربوط به دوره های یاغیگری بوده که مردم برای حفظ امنیت خود در مقابل یاغی های محلی ساخته اند و در آن به نوبت کشیک می داده اند.

در ایام گلابگیری که معمولا اواخر اردیبهشت رخ می دهد؛ خیل عظیمی از مسافران و گردشگران به سمت روستای ابیانه که از مکانهای دیدنی و جاذبه های توریستی و گردشگری استان اصفهان است روانه می شوند. ابیانه مسیری نسبتا طولانی دارد. علاوه بر این به علت قرار نداشتن بر روی هیچ کدام از راه های اصلی، ماشین خطی یا مینی بوسی در آن مسیر کار نمی کند. روستای ابیانه در جنوب کاشان و در فاصله حدود ۸۰ کیلومتری آن قرار دارد.ابیان2ه روستای ابیانه

ابیانه 1 روستای ابیانه

 

ابیانه 4 روستای ابیانه

ابیانه 5 روستای ابیانه

ابیانه 6 روستای ابیانه

ابیانه 7 روستای ابیانه

ابیانه 8 روستای ابیانه

ابیانه روستای ابیانه

 

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

 • حسین عبدالهی نصرآبادی

  انجمن توسعه سفیدشهر(نصرآباد کویرکاشان )نصرآبادیهای مقیم تهران
  باسلام-قابل توجه گردشگران ازآثارتاریخی و باستانی شهر دارالفضل سفیدشهر(نصرآبادکویر) در۱۷کیلومتری شمال کاشان بازدید نمائید و لذت ببرید
  ۱-آستانه مقدسه بی بی سکینه خاتون س واقع درمحله زیارت سفیدشهر
  ۲-آستان مقدس شاهزاده ابراهیم ع واقع در دشتهای سرسبز جاده سفیدشهر به مشکات
  ۳- آب انبار تاریخی سفیدشهر
  ۴-قلعه های تاریخی ملک اباد وسفید-رضاآباد-قاسم ابادو وزیر سفیدشهر
  ۵-دشت زیبای کویر درشمال سفیدشهر ۶-پار ک زیبای زنده یادباقری ورودی شهر سفیدشهر
  ۷-خانه های تاریخی آقاسیدمحمد ووکیل و رضافرج اله
  ۸-شهرزیرزمینی طسمیجان ومهرکده نرسه سفیدشهر
  ۹-قدمگاه علی ع سفیدشهر
  ۱۰-دشتهای وسیع وزیبای پنبه و طالبی و باغهای پسته سفیدشهر
  ۱۱-دشتهای وسیع وزیبای کشت گل محمدی برای اولین باردرسفیدشهر
  ۱۲-جنگلبانی شهیددستغیب (درختان دست کاشت کویری ) دردل کویردرشمال سفیدشهر
  ۱۳-ساختمان تاریخی چهل دختران زیارت
  ۱۴-مسجد تاریخی زیارت
  ۱۵-دکان حلوایی تاریخی

  باتشکرحسین عبدالهی
  -انجمن توسعه سفیدشهر (نصرآبادیهای مقیم تهران

  ۲۵ مرداد, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
 • سید محمد حسینی

  روستای ابیانه رو همه میشناسیم.ب روستای زیبای ایران معروفه.از راه کشاورزی و باغ داری امرارمعاش میکنن.مردم گلی داره این روستا

  ۹ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • الهام حاجی زاده

  ابیانه یکی از زیباترین روستا ها در ایران است بافت تاریخی زیادی داره چیزی که معروفش کرد نوع بنا هاست مردم خیلی خوبی داره وضع آب و هوای خوب و عالی

  ۹ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • کامران فاضلي

  ابیانه دو هتل دارد، یکی هتل ویونا و دیگری هتل ابیانه. هتل ویونا هتلی سه ستاره است که امکاناتی امروزی دارد و رستورانش هم غذاهای سنتی و ایرانی سرو می‌کند. هتل ۳ ستاره ابیانه نیز هست که از غذاهای رستورانش زیاد تعریف می‌کنند و معماری‌ای متناسب با روستا را داراست. تعدادی خانه اجاره‌ای هم هست که قیمتشان متفاوت از یکدیگر است.

  ۲ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • حسن حسن زاده

  يكي از زيباي هاي اين روستا رنگ متفاوت خانه است كه زيبايي چشم نوازي داردسیب، آلو، گلابی، زردآلو، بادام و گردو محصولات این روستا است.

  ۲۷ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • آرش واعظی

  این روستا با مردمان خوب و مهمان نوازش از بهترین روستا هایی بود که رفتم

  ۱۶ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نسترن حبیب الهی

  ما با ماشین سواری به این روستای زیبا و دیدنی رفتیم، امکانات این روستا برای اقامت ضعیف است اما دیدن این روستای تاریخی رو به همه پیشنهاد می کنم.

  ۱۶ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • مهرنوش زاده رفيع

  معماري بسيار زيبايي دار و بر عكس نياسر هواي خشكي دارد. آبشار بسیار زیبایی داره
  اما مشكل اسكان از مشكلات اين روستاست ما خونه اي كه كرايه كرديم از بس كثيف بود همه با لباس بيرون خوابيديم.

  ۱۲ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • رها مسعودی

  ابیانه ی روستا با بافت تاریخی و قدیمی هستش،ابو هوای خوبیم داره. حتما بارها اسمش ب گوشتون خورده، پیشنهاد میکنم حتما از این روستا دیدن کنید

  ۲۸ آذر, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • سفریتو

  بعید میدونم کسی اسم ابیانه رو توی ایران نشنیده باشه تا حالا به خاطر معماری ساختمان هاش
  اگر ممکن هست منابعی که استفاده گردید رو ذکر کنید

  ۲۷ آذر, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • احسان

  مسیر رسیدن به روستای ابیانه اتوبوس رو‌هست یا باید با هیوندا رفت ؟

  ۱۶ آبان, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • سامان

  اتوبوس می تونه بره ابیانه ؟میشه کسی راهنمایی کنه جادش برای اتوبوس هست؟

  ۱۶ آبان, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • ارمان

  جناب ی هتل سه ستاره دیگه هم هست که اسمش ویونا هتل هست و خیلی از هتل ابیانه هم بهتره و صاحب و کارکنانش همه خوزستانی هستند و خیلی هم خونگرم من هر دوتا هتل رو رفتم اما ویونا هتل هم بافت روستا رو داره هم امکاناتش بهتره و سرویس دهی بهتری داره درضمن غذای مخصوص ابیانه (قلیه گوشت) رو هم فقط ویونا هتل داره اما من تو نقشه بالا ندیدمش

  ۳۱ مرداد, ۱۳۹۶ پاسخ دادن
 • نگین

  ممنون واقعا اطلاعات خوبی راجع به ابیانه بود

  ۱۰ اردیبهشت, ۱۳۹۶ پاسخ دادن
 • maryam

  سلام .خیلی خوب بود فقط اگر ممکن هست منابعی که استفاده گردید رو برام بفرستید در ضمن شصت وپنجی که ادرس ایمیلم هست به انگلیسی هست هرچی تلاش کردم به انگلیسی بنویسم فارسی تایپ شد تشگر

  ۱۸ مهر, ۱۳۹۲ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  جاباما سایت ویلا و اقامتگاه آنلاین