بلیط هواپیما سوئیت تبریز

شهر رودسر

زمان مطالعه : 2 دقیقه
۱۱ فروردین ۱۳۹۷

اين شهرستان به عنوان شرقي ترين شهرستان استان با وسعتي معادل ۱/۱۳۳۱ كيلومتر مربع در كنار درياي خزر واقع شده و فاصله آن تا رشت حدود ۷۲ كيلومتر است. از نظر ناهمواريها، از دو قسمت كوهستاني و جلگه اي تشكيل يافته است كه بخش كوهستاني، قسمت اعظم وسعت اين شهرستان را در بر گرفته و ناحيه جنوبي شهرستان را شامل مي شود و جزء كوههاي البرز غربي است و به نام اشكور خوانده مي شود. اين كوهها سرچشمه تمام رودهايي است كه به حوضه آبريز درياي خزر در محدوده شهرستان رودسر وارد مي شوند، از قبيل پلرود و شلمانرود. از مهمترين كوههاي اين قسمت مي توان ناتشكوه، كلمازو، خشت چال و قله معروف سمام (۳۴۰۰متر) را نام برد. شهرستان رودسر شامل چهار بخش مركزي، چابكسر، رحيم آباد، كلاچاي و ده دهستان اوشيان، سياهكل رود، اشكورعليا، سيارستاق، اشكور سفلي، رحيم آباد، شوييل، بي بالان، ماچيان، چيني‍جان و ۴۰۱ آبادي است كه از اين تعداد ۲۲ آبادي خالي از سكنه مي باشد. جمعيت آن بر اساس سرشماري سال ۱۳۸۵،‌ ۱۴۶۰۵۷ نفر بوده است.

قوميت مردم رودسر گيلك و به زبان گيلكي با لهجه بيه پيش ( شرق گيلان ) تكلم مي كنند. مذهب مردم رودسر شيعه جعفري و اثني عشري است. رودسر در زمانهاي قديم به نامهاي «كوتم » و «هوسم » ناميده مي شد و داراي تاريخ بسيار دوري مي باشد. يكي از روستاهاي رودسر به نام تينجان در زمان سلطنت شاه عباس اول داراي ضرابخانه بوده كه سكه هاي ضرب شده در اين محل موجود است. مقدسي جغرافي دان معروف در سال ۳۷۵ هجري قمري در كتاب ( احسن التقاسين فی معرفه الاقاليم ) آورده « هوسم بازاري نيكو و مسجد جامع اي نزديك مقر حاكم است » و يا حمدالله مستوفي در سال ۷۴۰ هجري قمري از هوسم به عنوان بندر و لنگرگاه كشتي هايي كه از گرگان و طبرستان آذوقه حمل مي كردند ياد نموده است. مردم رودسر داراي عواطف و پايبند به اصول مذهبي مي باشند. اين مطلب را رابينو در كتاب ولايات دارالمرز گيلان بدين صورت آورده « مردم رودسر به ملايمت طبع و علاقه مندي به مذهب معروف مي باشند.»

roodsar (7)

roodsar1

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

 • سید محمد حسینی

  رودسر خیلی جای خوش آب و هواییه و وقتی که که بارون میزنه خیلی خیلی زیباتر میشه, لهجه خیلی شیرینی دارن و مردم مهمانوازی در اونجا زندگی میکنند.

  ۶ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • مهرنوش زاده رفیع

  در سفر به اینجا هتل پدیدار خزر رودسر مکانی مناسب برای استراحت و اسکان با امکانات مناسب و با داشتن منظره منحصر به فرد و کارکنان مودب پیشنهاد میشه

  ۱۰ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • الهام حاجی زاده

  یه شهر سرسبز و نیمه کوهستانی که بیشتر آب دریاچه خزر از رشته کوه های رودسر تامین میشه

  ۸ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *