بلیط هواپیما سوئیت تبریز

رودخانه علامرودشت

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲۵ اسفند ۱۳۹۷

این رودخانه یک رود فصلی به طول ۱۸۰ کیلومتر در شهرستان لارستان، لامرد و مهر واقع در جنوب استان فارس است.رودخانه فصلی علامرودشت جزیی از زیر حوضه مُند است که این زیر حوضه نیز بخشی از حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان محسوب می‌شود.شاخه اصلی این رودخانه از دهستان صحرای باغ لارستان سرچشمه می‌گیرد و با عبور از دهستان فداغ وارد دشت علامرودشت می‌شود.
شاخه دیگر این رودخانه این رودخانه از کوه گاوبست در ۸۰ کیلومتری جنوب غربی لار واقع در شهر بیرم سرچشمه می‌گیرد و با ورود به دشت علامرودشت در شمال روستای چاه کور به شاخه دیگر رودخانه علامرودشت می‌پیوندد. در روستای دژگاه با رودخانه کورده لارستان و باز مخلوط می‌شود و رودخانه دژگاه را تشکیل می‌دهد.
این رودخانه دره شمالی کوه تخته سروه دیوان را طی می‌کند و با ریزابه‌های متعدد مخلوط می‌شود و به نام رودخانه علامرودشت تغییر نام می‌دهد و دره میان کوه‌های هوا و نر را به سوی شمال غربی می‌پیماید و با رسیدن به روستای دارالمیزان به رودخانه دارالمیزان تغییر نام می‌دهد.
مسیر کلی این رود شمال غربی است. رودخانه علامرودشت در مرکز دشت علامرودشت در راستای جنوب شرقی به شمال غربی تا انتهای دشت ادامه یافته و با عبور از خط القعر دشت علامرودشت، از جنوب روستای بَلبَلی وارد دشت دارالمیزان شده و دره جنوبی کوه پازنان را طی می‌کند و در آنجا روخانه چَک را دریافت می‌کند در این محل به صورت ناگهانی با زاویه‌ای حدود ۹۰ درجه محور تاقدیس پازنان را قطع نموده و رو به سمت شمال از طریق تنگه باریک و کوهستانی سمنگان و دره خاوری کوه سُرخان وارد منطقه دژگاه شده و پس از یکی شدن با رود قره آغاج به سوی غرب جاری می‌شود.
این رود در دامنه جنوبی ماده‌کوه با رودخانه شور دهرَم مخلوط می‌شود و با نام رودخانه مُند وارد ناحیه‌ای از شهرستان خورموج به نام شُنبه می‌شود. رود مُند دراین ناحیه به سوی شمال غربی روان و با رودخانه باغان در هم می‌آمیزد. این رودخانه پس از عبور از ناحیه شُنبه، وارد منطقه کاکی می‌شود و دراین منطقه با رود شور خورموج و رود دشت پلنگ (که از ناحیه دشتی بوشهر می‌آید) مخلوط شده و وارد منطقه بردخون می‌گردد و سرانجام در ۵۶ کیلومتری جنوب غربی خورموج در محلی به نام زیارت به خلیج فارس می‌ریزد.

حوضه آبریز رود حدود ۵۲۲۵ کیلومتر مربع شامل دهستان‌های صحرای باغ، فداغ، بیرم، چاهوَرز، خیرگو، علامرودشت و دارالمیزان را در بر می‌گیرد. رودخانه علامرودشت بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین رودخانه فصلی شهرستان لامرداست.

رودخانه علامرودشت
رودخانه علامرودشت رودخانه علامرودشت

           
چاپ

لینک های مرتبط :

تبلیغات
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حداکثر سایز عکس : 2 مگابایت.