رزرو هتل ایران بوم گردی

رودخانه سیمره

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۴ آذر ۱۳۹۳

این رودخانه از حوالی کوه الوند در همدان سرچشمه می‌گیرد و پس از دریافت شعبه‌هایی از ملایر، تویسرکان و نهاوند، از بستر کوهستانی باریکی می‌گذرد، و با عبور از کنار بیستون، به کرمانشاه می‌رسد. در آنجا پس از الحاق سیاه‌آب یا قره‌سو به آن و مشروب ساختن کرمانشاه، با دریافت شعبه‌هایی چون رودماهی دشت، هلیلان و کرند وارد لرستان می‌شود. رود سیمره در این استان در بستری سنگی و عمیق، در پای کبیرکوه به جریان خود ادامه می‌دهد، و پس از دریافت شعبه‌هایی مانند کشکان، زال، غزال‌رود، هرو، خرم‌آباد و …، در مسیر خود به دره‌ای عمیق و بستری تنگ وارد می‌شود، و در پل تنگ، آبشاری به ارتفاع ۴۳ متر و عرض ۳ متر تشکیل می‌دهد. این رود در ادامۀ جریان خود با عبور از استان ایلام، ضمن دریافت شعبه‌هایی چون چناره، سراب کلان، سراب زنجیره، گردو، گنجه، کلم و سیکان به سوی جلگۀ خوزستان پیش می‌رود. قسمتی از آب آن، در غرب خوزستان، به مصرف آبیاری می‌رسد و بقیه به سوی دجله جریان می‌یابد، ولی قبل از رسیدن به آن، جذب باتلاق‌های شرق دجله یا هورالعظیم می‌شود. این رودخانه در مسیر خود، از سرچشمه تا خوزستان، نام‌های مختلف به خود می‌گیرد، در قسمت علیا (بالا) به گاماساب یا گاماسیاب، در قسمت میانی به سیمره، و در قسمت سفلا (پایین) به کرخه موسوم است.

طول رود سیمره ۷۵۵ کیلومتر و حوضۀ آبریز آن هورالعظیم و نام‌های محلی آن رودخانۀ ملایر، رودگاماسیاب، رود قره‌سو و رود سیمره‌اند. با توجه به اختلاف ارتفاع دشت نسبت به رود سیمره، که بالغ بر ۶۰ متر می‌شود، استفاده از آب این رودخانه از طریق ایستگاه‌های پمپاژ امکان‌پذیر است. این رود در قدیم به اوکنی معروف بوده و گاماسب (= گاماسارود) به معنی گاومیش آب، یعنی رود بزرگ، نیز از اسامی آن بوده است.

رود سیمره(1) رودخانه سیمره

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

هتل های وان ترکیه
 

نظر کاربران :

 • نسرین نازی

  سلام خسته نباشید .لطفا مطالبی در باره سد سیمره بزارید .ممنون .

  ۱۵ مرداد, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
 • شهرام غلامی

  گاماساب یا گاماسی آب به معنای گاومیش آب نیست. این کلمه کردی و مرکب از سه کلمه است. گا به معنای گاو در زبان فارسی، ماسی برابر با ماهی ، و آو یا آب است . بنابراین می شود: گاو + ماهی+ آب . یعنی آبی که ماهی های آن به بزرگی گاو است.

  ۱۷ تیر, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
 • مهرنوش زاده رفیع

  وقتی از کرمانشاه به سمت ایلام سفر میکند در راه میان کوه های سربه فلک کشیده پنجره را پایین بکشید تا از هوای لطیف بهاری لذت ببرید و شاداب بشید
  ناگهان صدای خروش اب توجه ادم رو جلب میکنه
  کنار جاده بایستید و نگاهی به درون دره بیاندازید اینجا رود سیمره درحرکته و بسمت جلو حرکت میکنه توی راه درخت ها رو سیراب میکنه و به مسافران ایلام خیرمقدم

  ۱۵ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • راضیه مشعل پور

  با سلام و سپاس فراوان مطالب بسیار کامل و شاخص هستند.

  ۴ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  جاباما